Genel

Yandex Disk Nedir Nasıl Çalışır?

Yazar Eylül 21, 2017 Yorum Yok

İnternet dünyasında bir çok veriye anlık olarak ulaşabilmek mümkün Ama bu verileri depolamak ayrı bir mesele. Hele ki yüksek çözünürlük imkanı sunan HD ve Blue-ray kavramları hayatımıza girdikten sonra bu zevki izlediğiniz her şeye yaymayı tercih eden biri iseniz, o zaman işiniz daha da zorlaşabiliyor. Bu noktada kullanıcılar kullandıkları cihazın hafızasının dolmasını istemiyor. Çünkü dolu bir bellekle çalışan pc, laptop veya mobil cihazlar düşük performansa sahip olabiliyorlar. Taşınabilir belleklerle bu performansı düşürmeden kullanmak da mümkün ama her seferinde cihaza takıp çalıştırmak gerektiği için çok ergonomik bir deneyim sunmuyor. Hal böyle olunca internet aleminin büyük aktörleri kullanıcıların bu ihtiyacından yola çıkarak arşivlemek istedikleri verileri saklama imkanı sunan sanal depolar üretir hale geldiler. Bu sanal yer sağlayıcı depoların en çok kullanılanlarından biri de Yandex bünyesinde hizmete sunulan yandex disk uygulaması.

Yandex Disk Nedir?

Yandex disk saklamak istediğiniz verileri Yandex sunucularında depolama imkanı veren bir sistemdir. Arşivlemek istediğiniz her türlü dosyayı hesabınızı kullanarak bu sisteme aktarabilirsiniz. İhtiyacınız olduğu her zaman internete bağlanabilen herhangi bir cihazdan bu arşive ulaşabilirsiniz. Böylece hem kullandığınız cihazın hafızası dolmamış olur hem de yanınızda başka belleklerle dolaşmak zorunda kalmazsınız.

Nasıl Kullanabilirim?

Bu depolama uygulamasından yararlanmak için öncelikle bir yandex hesabı açmalısınız. Hesap oluşturduktan sonra giriş sayfasında dosya yükleme ekranları mevcut. Butona tıkladıktan sonra yüklemek istediğiniz dosyayı ekrana sürükleyebilir veya yükle sekmesine tıklayıp bilgisayarınız üzerindeki dosyaları seçerek sisteme aktarabilirsiniz. Tarayıcılar ve mobil cihazlar için farklı şekillerde yükleme yapılmakta. Ayrıca eğer hesabınızı kullandığınız cihazla eşleştirdikten sonra dosyaları otomatik olarak yükleme şansına da sahip olabiliyorsunuz. Fotoğraf makinesi veya kayıt cihazı üzerinden elde ettiğiniz dosyalar otomatik olarak depolama alanınıza aktarılıyor.

Yandex Disk Ücretli Mi?

Yandex hesap oluşturan herkese ücretsiz 20 GB alan sağlıyor. Fakat bu alan bu kadarla sınırlı kalmak zorunda değil. Firma sürekli yaptığı kampanyalarla bu miktarı yine ücretsiz bir şekilde arttırmanıza imkan tanıyor. Tabi ücret mukabilinde alanınızı arttırma olanağınız da var. 100 GB alanın aylığı 2 dolay yıllığı ise 20 dolar. 1 TB alan için yine aylık 10 dolar yıllık 100 dolar ücret belirlenmiş.

Dosyalar İçin Bir Sınırlama Var Mı?

Sisteme yüklediğiniz dosyaların belirli bir bekleme süresi yok. Kullanıcı istemediği sürece depolanmaya devam ediyor. Yani silinir endişesi taşımadan hayatınıza devam edebilirsiniz. Ama eğer hesabınızı kapatmak istiyorsanız dosyalarını bilgisayara indirmeyi unutmamanız gerekiyor, çünkü hesabınızı sildiğiniz anda dosyalar da otomatik olarak siliniyor. Bunun yanında yüklediğiniz dosyalar için isteğe bağlı sunulan bir geçici depolama hizmeti de var. Bu noktada kullanıcı yüklediği dosyanın sistemde ne kadar kalmasını istediğini belirleyebiliyor. Örneğin 10 gün boyunca saklanmasını istediğiniz bir dosya olursa son gün mail ile dosyanın saklanma süresinin dolduğu ve ne yapmak istediğinizin sorulduğu bir mail ile size haber veriliyor. Eğer devam etme seçeneğini kullanmazsanız yüklediğiniz dosya siliniyor.

Yandex disk üzerine bir defada maksimum 10 GB boyutunda bir dosya yükleyebiliyorsunuz. Boyutu büyük dosyalar için parça parça yükleme imkanı sunan yazılımlardan edinip o şekilde yükleyebilirsiniz. Ayrıca 2 GB üstündeki dosyalar için tarayıcı desteği almak mümkün olmadığından Windows, Mac veya Linux gibi işletim sistemlerinden direk olarak yükleme yapmalısınız. Diğer yandan yüklediğiniz dosyaların bağlantı linkleri paylaşımı yolu ile başka bir mecradaki kullanıcılar tarafından indirilmesini de sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın