Genel

Whatsapp’a Yeni Bir Güvenlik Önlemi

Yazar Şubat 12, 2017 Yorum Yok

Sosyal mesajlaşma  uygulaması olan whatsapp neredeyse her telefon içerisinde yüklü olan bir uygulama. Birçok kullanıcının tercih etmiş olduğu bu uygulamanın güvenirliği ve mesajlarınızın korunması için her gün farklı özellikler yükleniyor. Bu özellikler ile birlikte üçüncü kişilerin mesajlarınızı okuması ya da whatsappınızın başka insanlar tarafından kullanılmaya çalışılması önlenmek isteniyor. Bu anlamda whatsapp son günlerde iki aşamalı doğrulama adında bir yeniliğe imza attı. Whatsapp uygulaması içerisinde gelen bu özelliğin mesajların güvenliğinde ne kadar etkili olacağı da merak ediliyor.

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme

Whatsapp içerisinde yer alan konuşmaların korunması için ilk olarak whatsapp uçtan uca şifreleme özelliği uygulama içerisinde geldi. Bu özellik ile birlikte mesajların üçüncü ir kişi tarafından okunamadığı iddia edilirken son zamanlarda bu özelliğin işlevselliğini yitirdiğine dair paylaşımlar yapılmaya başladı. Uygulama güvenlik konusunda yeniliklerine farklı özellikler ile birlikte devam etmeye başladı. Uçtan uca şifreleme özelliğini halen mesajlaşma alanlarını açtığınız zaman görebilirsiniz. Size ilk gelen uyarı mesajlarınızın uçtan uca şifreleme ile korunduğudur. Bu şifrelemenin yetersiz kalması ile birlikte whatsapp bir süre sonrasında güvenlik adına yeniliklerine devam etti. Bir diğer yeniliği ise şifre üzerinden kullanıcılarına sunuldu.

Whatsapp İki Aşamalı Doğrulama

Whatsapp içerisinde yapılan yenilik iki aşamalı doğrulama olarak adlandırıldı. Bu özelliğin kullanılabilmesi için ilk olarak özelliği açmanız gerekli. Bu sayede uygulamayı sizden başka kimsenin kullanmamasını sağlayabilirsiniz. Peki iki aşamalı doğrulama nasıl açılır?

  • İlk olarak cep telefonlarınızdan whatsapp uygulaması içerisine giriş yapınız.
  • Ardından kendi profilinizi görebileceğiniz alana geliniz.
  • Bu alan içerisinde yer alan ayarlara tıkladığınız zaman iki aşamalı doğrulama sekmesini görebileceksiniz.
  • İki aşamalı doğrulamayı açmanız ile birlikte kendinize altı haneli bir şifre belirlemeniz gerekecektir.
  • Bu şifreyi girin ve onayladın.

Artık herhangi bir cihaz içerisinden sizin whatsappınız açılmak istendiğinde bu altı haneli şifre istenecektir. Bu sayede sizin haberiniz olmadan kimse sizin uygulamanız içerisinde mesajlaşamaz ve mesajlarınızı okuyamaz.

İki Aşamalı Doğrulama Kodu Geldi mi?

Whatsapp uygulaması üzerinde kullanılacak olan iki aşamalı doğrulama kodu birçok cihaz içerisinde kullanılmaya başlandı. İOS ve Android sürüme sahip olan cihazlarda whatsapp uygulaması içerisine girerek yeniliğin gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer ayarlarda bu yeniliği görebiliyor iseniz güvenlik adına kendiniz için altı haneli bir şifre belirleyebilirsiniz. Henüz ayarlar sekmesinde böyle bir alan yer almıyorsa kısa bir süre içerisinde mobil cihazınız üzerinde kullanımda olacaktır. Yapılacak olan güncellemeler ile birlikte whatsapp uygulamasını kontrol edebilirsiniz. Uygulama içerisine gelecek olan bu yenilik ilk olarak Android ve İOS cihazların beta sürümleri üzerinde denendi. Bu deneme neticesinde kullanılmasına karar verildi ve diğer sürümlere geçmeye başladı. Windows sürümlerini tercih eden cihazlar içerisinde de uygulama kullanılabilecek.

Whatsapp Konuşmaları Okunuyor mu?

Whatsapp kullanıcılarının en merak ettikleri konulardan birisi de mesajlarının okunup okunamaması. İnternet üzerinde yer alan paylaşımlarda sıklıkla whatsapp güvenliğinin olmadığından bahsediliyor. Ancak uygulama bu konu üzerinde kullanıcılar için farklı çalışmalar yürütüyor. İlk olarak uçtan uca şifreleme ile başlayan yenilik iki aşamalı doğrulama ile birlikte devam ediyor. Bu önlem ile birlikte whatsapp girişleri için farklı cihazlardan şifre istenecek olması biraz daha kullanıcıları rahatlatmış gözüküyor. İnsanların kişisel ve özel sohbetlerinin yer aldığı bu alanın korunma özellikleri her gün değişiklik gösterse de uygulamayı kullanan sayısında herhangi bir değişiklik olmuyor. Whatsapp en çok tercih edilen sohbet uygulaması olarak mobil cihazlar üzerinde yer alıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın