Genel

VPN Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yazar Temmuz 27, 2017 Yorum Yok

VPN kullanımı ülkemizde sık sık gündeme gelen internet yasakları sonucu artıyor. Yasaklanan sitelere giriş için kullanılan uzak bir bağlantıdır. VPN nedir sorusunun en kısa cevabı bu uygulama ile yasaklı olan sitelere giriş yapılabilmenizi sağlayan bir aracı olduğunu söylemektir. Uluslar arası firmalar tarafından desteklenen bir uygulamadır. Hatta bu firmalar bizim ülkemiz gibi yerlerde VPN kullanımı için çeşitli kampanyalar yapıyorlar. Deneme sürümü, ilk bir ay bedava gibi çeşitli promosyonlar ile VPN hizmet sağlayıcılığı yapıyorlar. Kısaltmanın açılımı virtualprivate network yani İngilizceden doğruca yapılacak bir çeviri ile sanal özel ağ anlamına gelir. Bu özel ağ, sizin çok uzağınızda olan bir ağa sanki fiziksel olarak oradaymışsınız gibi bağlanmanız demektir. Aslında bu teknoloji uluslar arası faaliyet gösteren bazı şirket çalışanlarının, dünyanın neresinde olursa olsun kendi şirketinin yerel ağına bağlanabilmesi için kullanılıyor. Ancak bu amaç zamanla yerini, yasaklar gereği bazı zorunluluklara bıraktı. Artık ülkesinde koyulan yasaklar gereği vatandaşlar tarafından girilemeyen siteler için DNS ayarı değiştirmek gibi bir amaçla kullanılıyor. Bu yönüyle bakıldığında oldukça işe yarar bir çözüm olduğunu söylemek mümkün.

VPN Nasıl Çalışır?

Bu özel ağ, birçok farklı teknolojiyi kullanarak bilgisayarınızdaki ya da mobil cihazınızdaki konumdan karşıdaki yerel ağa bir uzantı oluşturur. Bu uzantı içinde, dışarıdan bakıldığında anlaşılamayan şifreler vardır. Böylece sanal bir ağ bağdaştırıcısı oluşturulmuş olur ve bu sayede bulunduğunuz yerde kullanımına izin verilmeyen sitelere giriş yapabilirsiniz. VPN ile bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza özel bir ağ sürücüsü kurar ve bu ağ sürücüsü ile yeni bir IP adresi edinmiş olursunuz. Böylece yerel ağda izin verilen tüm adreslere girebilirsiniz. Bu tür bir bağlanma en yaygın VPN bağlanmasıdır ve bu sistem ile gayet güvenli bir şekilde uygulamayı kullanabilirsiniz. Bunun dışında bir de kamuya açık alanlarda kullanılan bağlantılar vardır. Toplu aktivitelerin olduğu açık alanlarda ya da kapalı ama kalabalık yerlerde şifreli veya şifresiz olmak üzere kullanılan ağlar görürsünüz. Eğer bu ağlarda şifre yoksa herkes sizin kullandığınız ya da indirdiğiniz verileri görebilir. Bu noktada devreye VPN sistemi girer. VPN bu aşamada görülebilir bilgiyi alıp internet ortamına çıkarır ve bu da tam güvenlik sağlamak demektir. VPN nasıl çalışır ilkesinin bir prensibi olarak artık dosyalarınızı güvenli şekilde indirebilir ve gönderebilirsiniz.

Bu Uygulamayı Nasıl Kullanabilirsiniz?

VPN uygulamasını eğer bir şirket bünyesinde kullanmak istiyorsanız şirket yöneticilerine danışmanız onların izni ve onayı olmadan bu kurulumu yapmamanız gerekir. Ancak eğer şahsi cihazınız için ve yasaklanan sosyal medya sitelerine giriş için kullanacaksanız VPN satın al işlemini yapmanız ve cihazınıza bu yazılımı kurmanız gerekiyor. Bu noktada daha önce de belirttiğimiz gibi uluslar arası şirketler sık sık promosyonlar ile deneme sürümleri çıkarıyorlar. Bu sürümden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızdaki tarayıcıya VPN kurulumu yazmanız ve kurulumu oradan yapmanız gerekir. Mobil cihazlar için ise VPN hizmeti, uygulama şeklinde sunulur. Telefon ya da tabletinize uygulama indirmeniz ve ardından bir e-posta adresi ile kaydolmanız gerekir.

VPN Güvenilir Mi?

Bu uygulama ile internette görünmez bir şekilde hareket edeceğinizi düşünmeniz yanlış olur. VPN, internette yaptığınız işlemleri şifreli ve karmaşık bir hale getirse de bunlar uzmanlar tarafından anlaşılmaz şeyler değildir. Dolayısıyla VPN kullanırken yaptığınız her şeyin kayıt altına alındığını unutmadan hareket etmeniz gerekir. bununla birlikte bağlandığınız ülkenin sistemindeki olumlu ya da olumsuz şeylerden etkilenebileceğinizi de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Cevap bırakın