Genel

Telefon Kullanımı Trafik Kazalarını Arttırdı

Yazar Şubat 20, 2017 Yorum Yok

Telefon kullanımı sosyal medyanın da gelişmesi ile birlikte yüksek seviyelere geldi. Bu kadar artış gösteren telefon kullanımlarının olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleri de var. Bu olumsuz yönlerden bir diğeri de trafik kazalarına mahal vermesi. Aramalar ve mesajlar yanında artık sosyal meydanın da aktif olarak kullanılması trafik kazalarının en büyük nedeni haline geldi.

Trafik Kazalarında Dikkatsizlik

Araştırmalar trafik kazalarının en büyük nedeninin dikkatsizlik olduğunu gösteriyor. Dikkatsizliğe ise en çok neden olan unsur telefon kullanımı. Telefon kullanımı, araç kullanımı sırasında hem aramalar ve mesajlar üzerinden hem sosyal medya kontrolü üzerinden hem de müzik ayarları üzerinden dikkat dağıtıyor. Araç kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu telefon aramaları geldiğinde meşgule atmak ya da aracı kenara çekmek yerine aramayı cevaplamayı tercih ediyor. Bu durum ise kullanıcıların dikkatlerinin yol ve araç üzerinden çıkmasına neden oluyor. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden gelen bildirimler de anında kontrol edilmek isteniyor. Bu nedenle direksiyon hakimiyeti sırasında araç kullanıcıları aynı anda telefon kullanımı yaparak dikkat dağınıklığına neden oluyor.

Video Çekmek Dikkat Dağıtıyor

Sosyal medyanın trafik kazalarına neden olduğu bir başka durum ise araç içerisinde video çekimlerinin yapılması. Artık insanlar araç kullanırken kendi videolarını ya da yol videolarını sosyal medya üzerinde paylaşıyorlar. Aynı anda araç içerisinde müzik olması ve insanların müziğe dikkat etmesi kontrol düşüklüğüne neden oluyor. Bu nedenle dikkatin az olması araç kazalarına neden oluyor. Bu anlamda her araç kullanımı videoya çeken insanları sosyal medya üzerinde görebilirsiniz. Bu durumun hem kendi canlarına hem de başka canlara çok kolay zarar verebileceğini hatırlamak mantıklı olacaktır. Kullanıcıların videolara verdikleri önem nedeni ile oluşan trafik kazaları son dönemlerde oldukça artış gösterdi.

Canlı Yayında Trafik

Araç sahiplerinin birçoğu video olayını biraz daha abartarak sosyal medya üzerinde yer alan canlı yayınlara taşıdılar. Ancak bu durum da trafik kazalarının en büyük nedenlerini oluşturuyor. Hem araç kullanmak hem de canlı yayın çekimi yapmak kullanıcıların dikkat kaybına neden oluyor. Aramalarda bile aracın durması sağlanarak telefon kullanımları yapılması gerekirken araç sahipleri bütün yol boyunca kamera kullanımı yapabiliyorlar. Trafikte telefon kullanımını arttıran sosyal medyanın kontrol altında tutulması ile birlikte de trafik kazaları önlenebilir. Ancak bu konuda hem sosyal medya hem de araç kullanıcıları oldukça özensiz.

Sosyal Medya Kullanımı Trafikte Pahalıya Patlıyor

Sosyal medya kullanımlarınız nedeni ile oluşan kazaları her zaman ufak çizikler ile birlikte atlatamayabilirsiniz. Bu nedenle özellikle şehirlerarası yolculukta yüksek hız limiti içerisinde telefon kullanımı yapmanız oldukça tehlikeli. Uzun yollarda ve yüksek hızlarda yapılan telefonların neden olduğu kazalar genel itibari ile ağır yaralanmalar ya da maalesef ölümler ile sonuçlanabiliyor. Bu nedenle eğer trafik içerisinde telefon kullanımında inatçı iseniz bu kullanımı da özenli yapmanız daha doğrudur.

Uzaktan Kumanda Cihazları Kullanın

Trafik içerisinde telefon kullanma ihtiyacınız varsa dikkatinizi dağıtmayacak cihazlar kullanabilirsiniz. Kulaklıklar, kumandalar ve çeşitli cihazlar ile telefon kullanımı elinizde olmadan işlerinizi halledebilirsiniz. Böylelikle dikkatinizin hala trafik ve araç kontrolü üzerinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların araç kullanımlarında bu cihazları temin etmeleri hem kendileri için hem de trafikte olan diğer araçlar için daha doğru olacaktır. Özellikle kulaklık kullanımı ya da aracın telefon ile uyumlu olması sizin aracınızı daha rahat kullanmanızı sağlayacaktır. Hem konuşup hem de telefonu elinize almadan araç kullanımını sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın