Genel

Site Açarken İyi Bir Hosting (sunucu) Nasıl Seçilir?

Yazar Ocak 20, 2017 Yorum Yok

Yeni bir web sitesi kuracaksanız en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de hosting ve alan adı seçimidir. Pek çok site sahibi iyi bir hosting (sunucu) nasıl seçilir sorusunun yanıtını aramaktadır. Hem hosting alırken hem de sunucu kiralarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Çünkü hosting işlemleri zahmetli, bazen kafa karıştırıcı ve bir çok ayar bilgisini beraberinde getiren bir işlemdir. Bu nedenle doğru bir servis sağlayıcı bulmak bu noktada önemlidir.

Hosting hizmeti arayışına girdiğiniz zaman internette karşınıza hem yerli hem de yabancı bir çok kaynak çıkacaktır. Ağırlık olarak yabancı firmaların sektörde daha etkin rol oynadığını görebilirsiniz. Ama yine de yerli firmaların daha fazla tercih edilmesi yurtdışı aramalarının zorluğundandır. Yabancı dil anlamında ayarlamaları yaparken zorlanmamak için de genelde yerli hosting firmaları tercih edilir. İyi bir hosting (sunucu) nasıl seçilir sorusu için bu nedenle ayarlamaları kolay ve rahat yapabileceğiniz bir firma tercih etmeniz önemlidir diyebiliriz.

Hosting Seçerken Kod Altyapısı Nasıl Belirlenir?

Kurmak istediğiniz web sitesinin kod alt yapısının nasıl olacağını belirlemeniz gerekir. Çünkü bu durum aynı zamanda sizin hosting seçiminizi doğrudan etkileyecektir. Webin gelişmesiyle beraber sitenizde nelere ihtiyaç duyacağınız da şekillenecektir. Yani bir foruma mı, videoya mı, bloga mı, oyun sitesine mi ihtiyacınız olduğu önemlidir.

Bazı kodlamalar son derece basit olsa da daha gelişmiş bir bilgiye ihtiyaç duyulan yazılımlar da mevcuttur. En sık kullanılanı örnek verecek olursak bunlar WordPress yazılımlardır. Orta seviye donanımlar için rahatlıkla hazır kodlu olan WordPressi kullanabilirsiniz. Üstelik ziyaretçi hedefiniz yüksek olsa da orta seviye bir hosting seçerek WordPress üzerinden işlemleri kolaylıkla halledebilirsiniz. İyi bir hosting (sunucu) nasıl seçilirsorusu için en rahat edeceğiniz alanın WordPress olduğunu söyleyebiliriz.

Sunucu nasıl seçilir

Sunucu nasıl seçilir

Hosting Seçerken Hedefin Belirlenmesi Neden Önemlidir?

Sitenizdeki ziyaretçi trafiğinin nasıl olmasını istiyorsunuz? Ziyaretçi sayısı anlamında beklentiniz nedir? Bu sorulara cevap vermeniz hedef belirlemenizde ve hosting seçiminizde etkili olacaktır. Hedefi düşünmezseniz kötü seçtiğiniz bir hosting yapısıyla ileride daha büyük problemler yaşayabilirsiniz. Ütelik host değiştirme süreci yeni bir host almaktan daha zahmetli olduğu için, host alırken doğrusunu seçmek ilerideki bu tür sorunları engelleyecektir.

İyi bir hosting (sunucu) nasıl seçilir? İyi hosting seçmek için ziyaretçi sayısı belirlemek gerekir. örneğin günlük en fazla 5 bin tekil ziyaretçi hedefliyorsanız sunucuyu çok yormayacak bir hosting alabilirsiniz. Yani alt seviyelerdeki bir hosting platformu sizin siteniz için yeterli olacaktır. Fakat sizin hedefiniz günlük 150 binden fazla tekil ziyaretçiyse o zaman kiralık sunucu sistemleri bile önerilmektedir. Yani ziyaretçi hedefiniz hosting seçiminde rol oynar.

Doğru Hosting Firması Nasıl Bulunur?

Doğru hosting firması için ayarlamaları rahat yapabileceğiniz ve dilini anlayabileceğiniz bir firma seçmenin önemli olduğundan bahsetmiştik. Yerli hoting firmaları bu nedenle sizinle aynı dili konuşacaktır. Üstelik aramalarınıza yanıt veriyor olması ve her zaman teknik destek sağlaması da bir hosting firması için önemli kriterlerdir. İyi bir hosting (sunucu) nasıl seçilirsorusu için incelediğimiz hosting firmalarının iade garantisinin olup olmadığına da bakmalısınız. Özellikle iade garantisi veren firmalar tercih etmeye çalışın. Çünkü hizmetinden emin olan hosting firmalarının hepsi iade sözü vererek kullanıcılarını mağdur durumda bırakmak istememektedir. Ayrıca firmanın referanslarını incelemek ve hakkındaki yorumlara bakmak da önemlidir. Böylece kullanıcı deneyimlerine bakarak hosting firması hakkında daha detaylı fikir sahibi olursunuz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın