Genel

Klavye Nasıl Q Yapılır

Yazar Temmuz 8, 2017 Yorum Yok

Kullandığınız bilgisayarın klavyesiyle ilgili pek çok ayarı değiştirebileceğinizi biliyor musunuz? F klavyeye sahip olan cihazınızı uygulamayı adım adım takip ederek Q klavyeye çevirebilirsiniz.

Denetim masası-Saat, Dil ve Bölge- Klavyeleri değiştir seçeneği üzerinden açılan menüde istediğinizi seçebilirsiniz. Giriş dili menüsü üzerinden Türkçe F klavyeyi bularak tamam sekmesine basarak uygulamayı güncelleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra son olarak varsayılan dili de Türkçe yapabilirsiniz.

Q Klavye mi F Klavyemi?

Sizce hangi klavye daha hızlı yazmak için uygun? Klavye üzerinde bulunan harflerin mantıklı bir diziliş içinde olduğunu düşünüyor musunuz? Temel dizilimin alfabetik sıra olduğunu mu düşünüyorsunuz? Klavye üzerindeki mantıklı tuş dizilim kriterinin hızlı yazmaya imkân tanıması şartı aranmıştır.

Elle kullanılan klavyeler için el yapısı ve parmaklar birinci derece öncelik taşıyor. Parmakları yazma aktivitesi açısından incelediğimiz zaman işaret parmaklarımızın çok aktif, serçe parmaklarınsa çok zayıf olduğu gözlemlenmiştir. Başparmakların ana göreviyse ara çubuğuna basmaktır. Hızlı yazı yazma aşamasında en önemli ikinci hedefse hangi dili yazdığımızdır. Tuşları yerleştirirken en aktif parmakların en kolay erişilebilir yerlerde olmasına özen gösterilmiştir.

Piyasalarda 2 Farklı Tipte Klavye Bulunabilir

Şu anda piyasalarda 2 farklı klavye türü bulunabilir.Bunlar Q ve F klavye olarak adlandırılır. Bu klavyeler arasındaki tek fark tuş dizilimleridir. Q Klavye adını harflerin bulunduğu bölgenin en sol köşesinde Q harfinin bulunmasından alır. Sıralama W,E,R,T,Y şeklinde devam eder.

F Klavyedeyse harflerin bulunduğu bölgenin en sol köşesinde F harfi yer alır ve sıralama G,Ğ,I,O,D şeklinde devam eder. Bu iki çeşit arasında standart olanı Q Klavyedir. Satın alma aşamasında özel bir talebin bulunmaması halinde elinize Q klavye geçer. F klavye daha dar bir kullanım alanına sahip olduğu için, özellikle talep edilmesi gerekir.

Q Klavye Türkçe Dil Yapısına Uygun mudur?

Türkçe’de en fazla kullanılan harf A’dır. Yazarken en çok zorlanılacak el ve parmak ise sol el ve serçe parmaktır. 10 parmak yazıda sol el serçe parmağın altına gelen A harfi aslında Q klavyenin Türkçe dil yapısına kesinlikle uymadığının bir göstergesidir. Aynı kıyaslamayı F klavye için yaptığımızda karşımıza daha mantıklı bir yerleşim çıkar. İşaret parmaklarımızın altında en çok kullandığımız A ve K harflerinin olduğu net bir şekilde görülebilir. Bu yapısı nedeniyle F klavye Türkçe diliyle çok daha uyumludur denebilir.

Tüm dünyada daha sık tercih edilen Q klavye, sosyal ve ekonomik konularla ele alınabilir. Geçmişten bugüne gelen bilinçsiz hatalar, Q klavyenin yaygınlaşmasına neden olmuş ve gelinen noktadan sonra bunun değişmesi de imkânsız hale gelmiştir.

Klavye bilgisayarlara dışarıdan veri girişini kontrol etmek için kurulan harici bir donanımdır. Klavye üzerinde temel olarak harf,sayı ve kısayol tuşları bulunur. Q ve F olmak üzere iki farklı şekilde olan klavyelerde tuş takımlarının yerleri değişiktir.

Klavyeler vurmalı bir anahtar yapısıyla çalışır. Her bir tuş elektrik anahtarıdır. Girilmek istenen harfe vurulduğu zaman elektrik devresi açılarak veri iletimi yapar. Klavyeler yapı olarak incelendiğinde karbon ve iletken kauçuk malzemelerden yapılır. Her tuşa basıldığında devreler aracılığıyla tuşlar üzerindeki karakterlerle giriş yapılmış olur.

Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Normal Klavyelerin üzerinde harfler,rakamlar ve fonksiyon tuşları bulunur ve son derece basit bir yapıya sahiptir.

Multi Medya Klavyeler normal klavyenin biraz gelişmiş halidir. Normal klavyenin dışında multi medya tuşlar ilave edilmiştir.

Optimum Klavyelerde her tuşun işlevi kolaylıkla değiştirilebilir. Bu klavyeoyun oynayanlar için özel imkânlar sunar.

Cevap bırakın