Genel

Kendinizi Suç Örgütlerinden Koruyun

Yazar Şubat 9, 2017 Yorum Yok

Suç örgütleri son dönem içerisinde maksimum seviyelere ulaşıyor. Bu seviyelere ulaşmasında en büyük etkenlerden birisi de sosyal medya. Bu alan üzerinde birçok kullanıcıya maddi ve manevi zararlar verilebiliyor. Bu nedenle kendinizi sosyal medya içerisinde korumanız oldukça önemli. Sizin kişisel bilgilerinizin suiistimal edilmemesi için de çok daha fazla dikkatli olmanız gereklidir. Televizyon kanalları üzerinde yer alan haberleri izlediğinizde birçok suçun sosyal medya üzerinde yer aldığını fark edebilirsiniz. Bu nedenle bu alanları çok daha iyi kontrol etmeniz gereklidir.

Neler Yapabilirsiniz?

Sosyal medya üzerinde yer alan hesaplarını daha doğru olarak kullanabilmeniz için dikkat etmeniz gereken özellikler var.

  • İlk olarak kişisel bilgilerinizi sosyal medya üzerinde koruyabilmeniz gereklidir. Bu anlamda bu bilgileri herkese açık olarak sergilememeniz gereklidir. Diğer kullanıcılar sizin hesabınız üzerinden çok net bir şekilde bütün kişisel hesaplarınıza ulaşmamalı.
  • Dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik tanımadığınız kişilere çok rahat güvenmemek. Bu anlamda sosyal medya üzerinden iletişim kurduğunuz insanlara bilgilerinizi direk vermemeniz gerekli. Güven duymadığınız insanlara kişisel bilgilerinizi vermeniz sonradan sizin için sakıncalı olabilir.
  • Sosyal medya üzerinde paylaşımlarınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Paylaşımlar üzerinden suç unsuru oluşturabilecek görseller sizin için sıkıntı oluşturabilir. Bu nedenle profil paylaşımlarınıza dikkat edebilirsiniz.
  • Sosyal medya kullanımlarında suç örgütleri sizin adresleriniz üzerinden de aktif olabilir. Bu nedenle hesaplarınızın gizliliğine de dikkat etmeniz son derece önemli.

Sosyal Medya En Çok Çocuklara Zarar Veriyor

Küçük yaşta olan çocukların sosyal medya üzerinde kontrolsüz olarak yer alması onlar için çok zararlı. Bu nedenle sizin ile birlikte küçük yaş grubunda olan çocukların da hesaplarınızı kontrol etmeniz gerekli. Suç örgütlerinin çocukları çok daha kolay kandırabilmesi nedeni ile çocuklar birçok hesap ile iletişime geçebiliyor. Ancak bu hesaplar maddi ve manevi olarak çocuklara zarar verebiliyor. Bu konuda hem çocuklar hem de ebeveynler ayrı olarak bilinçlendirilmeli. Bu bilinçlendirme ışığında sosyal medya kullanımları devam ettirilmeli.

Hesap Bilgilerinizi Her Yerde Kullanmayın

Kredi kartı ve banka hesap bilgileri internet üzerinde artık en çok kullanılan bilgiler. Ancak bu bilgilerin bilinçsiz olarak kullanılması maddiyatınıza büyük zararlar veriyor. Sosyal medya uygulamaları içerisinde hesap bilgilerinizi çok rahat olarak kullanmamanız gerekli. Alışveriş hesapları yanında dolandırıcılık üzerine kurulan hesap sayıları da çok fazla. Bu alanlara bilgilerinizi vererek banka bilgileriniz üzerinden dolandırılabilirsiniz. Bu nedenle sosyal medya ve internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde çok daha dikkatli olmanız ve güvenilir siteleri tercih etmeniz gereklidir. Aksi takdirde büyük rakamlar üzerinden kayıplar yaşayabilirsiniz. Suç örgütleri günümüzde öyle bir konumdaki birçok insanın çok rahat bir şekilde güvenini kazanabiliyorlar. Bu nedenle sayfaların her dediğine direk inanmak yerine araştırma yapmanız ve bilgi edinmeniz sizin için daha faydalı.

Güvenlik Güçleri Alarmda

Sosyal medya üzerinden işlenen suçların büyümesi üzerine güvenlik güçleri de tedbirlerini arttırdı. Bu anlamda artık paylaşımlar ve profiller tek tek inceleniyor ve şüpheli durumlar için müdahale başlıyor. Sizin de şüpheli olarak gördüğünüz ya da sizi rahatsız eden paylaşımlar sosyal medya üzerinde yer alıyor ise güvenlik güçleri ile paylaşabilirsiniz. Bu sayede suç örgütlerinin daha kolay kontrol altına alınmasını sağlayabilir aynı zamanda kendinize güvenli dolaşabileceğiniz bir alan yaratmaya başlayabilirsiniz. Dikkate alınmayan paylaşımların altında çok ciddi suç unsurları yatabilir. Bu nedenle önemsememek yerine daha dikkatli olmanız başkaları için de yararlı olacaktır. Güvenlik güçlerine bildireceğiniz şikayetler ile birlikte suç oranlarının azaltılması için katkı sağlayabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın