Genel

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

Yazar Eylül 1, 2017 Yorum Yok

Günümüzde birçok önemli iş akışı internet üzerinden sağlanıyor. Bunun yanı sıra aktif bir şekilde kullanılan sosyal medya hesapları da çoğu kişiyi internete bağımlı bir hale getiriyor. Bu nedenden dolayı da internet kullanıcıları zaman zaman yaşanan internet kesintilerine karşı toleranslı değil. İnternetin artık çoğu kimse için bir yaşam tarzı olduğunu düşünürsek de internet kesintileri bir yana hız düşümü karşısında da birçok kişi anlık çözümlerin peşine düşebiliyor. Bu devrede de araya internet hızı nasıl ölçülür? Sorusu giriyor. Özellikle de kablosuz bağlantı kullanan internet kullanıcıları kaçak kullanım yapanları denetlemek adına sık sık hız kontrol testi yapabiliyor.

Mobil Bağlantı Hız Düşümü

Bunların yanı sıra mobil internet kullanımlarında da hız düşümleri yaşanabiliyor. Bu konuda da internet hız düşümünün paketten mi yoksa sistemsel bir hatadan dolayı mı olduğunu anlamak oldukça zorlaştı. Üstelik hattınız bulunduğu mevkiden iyi bir çekim gücüne sahip değilse hız düşümü yaşamak daha olası bir hale geldi. Bilinçli internet kullanıcıları da bu konu üzerinde şöyle bir çözüm yoluna gidebiliyor. Hız testi yaparak siz de internetinizin hızını ölçebilir. Bu doğrultuda da internet sağlayıcınız ile irtibat kurup, daha sonra da çözüm yoluna gidebilirsiniz. Hız testi yaptıktan sonra birim bazında konuşmanız müşteri temsilcilerinin işini daha da kolaylaştıracağından sizin için hızlı bir çözüm sağlamaları da olası olacaktır.

İnternet Hızı Kontrol

İnternet hızını kontrol etmek için yapılması gerekenler oldukça basit birkaç adımdan meydana geliyor. Kolay bir şekilde yapacağınız internet hız kontrolü sayesinde hızınızı tespit edebilirsiniz. Bunun için geliştirilen birçok program bulunduğu gibi aynı zamanda da internet sayfalarından da yardım almanız mümkündür. Mobil telefonlarınıza indireceğiniz bir speed test sayesinde sadece birkaç dakika içinde siz de internetinizin hızını öğrenebilirsiniz. Aynı testlerin internet üzerinden siteleri de bulunuyor siz de bir tanesine girerek internetinizin hızını ölçebilir, olması gerekenin altında olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

Mobil Telefonlar İçin Hız Testi Nasıl Yapılır?

Mobil telefonlarınızdan internet hızınız ölçmek oldukça kolay birtakım işlemlerden oluşuyor. Bunun için yapılması gereken ile hem kendi operatörünüzün internet hızını ölçebiliyorken hem de wifi ile bağlandığınız kablosuz internetinizin hızını ölçebilirsiniz. Bu manada eğer bir akıllı telefon sahibi iseniz size mobil telefonlarınızda akıllı hız testi yapmanızı öneriyoruz. Bu sayede belirli aralıklarda ya da sadece sıkıntı yaşadığınız zamanlarda internet hızınızı ölçmeniz mümkün olacaktır.

Cep telefonlarınızdan internetinizi hız tespitine tabi tutmak istiyorsanız eğer hemen telefonunuza uygulama marketinizde bir speed test uygulaması indirin. Uygulama marketinizden indirdiğiniz herhangi bir hız ölçer testinin kurulumundan sonra da ölçümlerinizi kolay bir şekilde yapmanız mümkün olacaktır. Programı açtıktan sonra genel olarak “başla” ya da “begin” gibi ibareler bulacaksınız. Bu ibarelerden birini gördüğünüz zaman butona basarak tıklamanız yeterli olur.

İnternet Hızı Düşük İse Ne Yapılmalı?

İnternet hızı testi sonucunda hızınızın gerekli hız limitinin altında olduğunu gördüğünüz zaman ise yapılması gereken şey internet sağlayıcınız ile görüşmektir. İster bilgisayarınızdan ister de cep telefonlarınızdan hız testine tabi tutarak bağlı olduğunuz firmanın müşteri temsilcilerini ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Hız düşümlerin sebebi kota aşımları olabileceği gibi tekniksel bazı hatalardan da meydana gelebilir. Bu nedenden dolayı da bu konu ile yapışabilecek en iyi şey hız kontrollerini sağlamak ve aynı zamanda da bu hızdan müşteri temsilcinizi haberdar etmektir. Ancak bu şekilde yaşanan hız düşümüne bir çözüm sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın