Genel

Gençlerin Depresyona Girme Oranı Arttı

Yazar Şubat 13, 2017 Yorum Yok

Kişilerin depresyona girme sebepleri birbirinden farklı. Ancak bu sürecin hızlanma faktörlerini arttıran sebepler depresyona girme sebeplerinden çok daha fazla. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu sebeplerde değişiklik gösteriyor. Son dönemlerde depresyonun en büyük tetikleyicisi internet ve sosyal medya. Bu alanda geçirilen vakit depresyon alanını fazlasıyla etkiliyor. Kullanıcılar depresyon sürelerini sosyal medya içerisinde kullanım yaparak daha uzun hale getiriyorlar. Aynı zamanda bu dönem içerisinde yapılan paylaşımların çok sağlıklı olduğu söylenemez. Sosyal medyadan bu dönemde olabildiğince uzak durmak her açıdan sağlık için önemlidir.

Sosyal Medya İçinize Kapanmanıza Neden Oluyor

Depresyonda olan insanların ortak hareketi içlerine kapanmaktır. Bu dönem içerisinde insanlar herkesten uzak ve iletişim kurmadan yaşamak isterler. Bu nedenle yüz yüze iletişim kurmaktan kaçınırlar. Bu dönem içerisinde özellikle sosyal medyada aktif olmak depresyonda olan kişileri insanlardan ve gerçek iletişimlerden çok daha fazla koparıyor. Bu nedenle depresyon süreci çok daha yavaş çok daha ağır olarak geçiyor. Bu nedenle psikologlar son zamanlarda hastaları üzerinde en çok sosyal medya ile savaş veriyorlar. Bu alanda sanal kişiler ile kurulan iletişimin yanında sosyal medyada fazlasıyla vakit geçirmek aynı zamanda yalnızlaşmanıza da sebep oluyor. Bu alanda vakit geçirdiğiniz süre içerisinde daha fazla yalnız hissedebiliyorsunuz.

Sosyal Medya Dalgınlığınızı Arttırıyor

Sosyal medya üzerinde geçirdiğiniz vakit sizin dalgınlık oranınızı da arttırıyor. Sosyal medyada vakit geçirdiğiniz zamanlarda kendinizi dış dünyaya karşı kapatıyorsunuz. Bu süre zarfı içerisinde dışarıdan gelen uyarıları algılamıyorsunuz. Bu nedenle sosyal medya sizin daha dalgın olmanıza neden oluyor. Bu dalgınlık ile birlikte kendinizi daha yalnız hissedebilir hem de zarar görebilirsiniz. Sosyal medya üzerinde geçirdiğiniz vakitlerde kendinizi bu alana tamamen kaptırmak yerine aynı zamanda dış dünya ile birlikte de iletişim halinde olmanız gereklidir. Bu sayede kullanımlarınızı daha doğru ve daha iyi bir psikoloji ile birlikte yapabilirsiniz. Sosyal medya üzerinde yer alan kullanımlarınızın daha doğru olabilmesi için zaman kontrolünü de iyi ayarlamanız gereklidir.

Araştırmalar Uygulama Sayısının Zararını Gösteriyor

Eğer sosyal medya içerisinde birden fazla uygulama içerisinde aktif kullanıcı iseniz depresyona girme hızınız ve depresyonda geçirdiğiniz süre artış gösteriyor. İki ya da en fazla iç uygulama aynı zamanda kullanımlar için normal olarak algılanırken bu sayıdan fazla olan uygulama kullanımları kullanıcılara ciddi zararlar veriyor. Uygulama sayısının artması ile birlikte bu alanda geçirdiğiniz vakit de artıyor. Bu nedenle gerçek yaşantıdan uzaklaşıyorsunuz. Sanal bir dünya içerisinde yaşamaya başlıyorsunuz. Hayatınız tamamen değişiyor ve yüzeyselleşiyor. Derin ilişkiler yerine yüzeysel ilişkiler kurmak psikolojinizin ağır olarak etkilenmesine neden oluyor. Özellikle sosyal medya yüzünden güven kaybı, maddi ve manevi zararlar almanız ile birlikte bu alan içerisinden olumsuz etkilenmeniz çok daha hızlı oluyor.

Uygulamalar Bağımlılık Yapıyor

Sosyal medya üzerinde yer alan uygulamalar kullanıcılar için bir süre sonrasında bağımlılık yapıyor. Sosyal medya üzerinden yer alan uygulama hesaplarını kontrol etmeden uyumak sizin için neredeyse imkansız hale geliyor. Aynı zamanda insanlar uyandıklarında normal olarak yataktan kalkıp güne başlamak yerine uzun bir zaman dilimini kalkmadan sosyal medya içerisinde oyalanarak geçiriyor. Güne nasıl başladığınız gün boyu psikolojinizi etkiler. Bu nedenle psikologlar ve uzmanlar güne başlayan insanların telefon kullanımlarını bir yana bırakarak hava almalarını ya da sevdiğini işleri yapmalarını söylüyor. Ancak her ne kadar bu konu üzerinde tartışılsa da sosyal medya uygulamaları kullanıcılar için vazgeçilmez bir hale geldi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın