Genel

Emojiler Sosyal Medyanın Jest ve Mimiği

Yazar Nisan 20, 2017 Yorum Yok

Sosyal medya platformları içerisinde yapılan paylaşımların altında mutlaka bir açıklama bölmesi yer alıyor. Bu bölme normalinde hem hashtag kullanımları için hem de yazılı açıklamalar için yer alıyor. Ancak son zamanlarda bu alanda yapılan açıklamaların daha fazla emojiler üzerinden yürütüldüğünü söylemek gerekiyor. Kullanıcıların büyük bir bölümü sosyal medya paylaşımlarında ya sadece emoji ya da emoji ile birlikte yazı paylaşımları yapıyorlar. Bu nedenle emoji kullanımlarının sanal ortam içerisinde normalden daha fazla olduğunu söylemek gerekiyor.

Emoji İle Anlatımlar Yapılıyor

Emojiler sadece sosyal medya platformlarında yer alan paylaşımların alt bölmelerinde değil aynı zamanda mesaj alanlarında da kullanılıyor. Mesaj platformları içerisinde genel itibari ile mesaj alanında ya da anlatım alanında emojiler üzerinden insanlar kendilerini hem daha kısa hem de daha kolay olarak anlatabiliyor. Aynı zamanda emojiler sosyal medya platformları içerisinde jest ve mimik olarak görülüyor. Yani sizin normal olarak yazdığınız bir paylaşımın sonuna herhangi bir emoji eklemeniz anlatım düz olmasını kurtarıyor ve yazınıza bir duygu ekliyor. Bu nedenle kullanılan sembollerin düz konuşmalarınıza duygu kattığını, söyledikleriniz karşı tarafa daha iyi iletebilirliğini söylemek gerekiyor. Bu nedenle hem mesaj alanları içerisinde hem de paylaşımların açıklama kısımları içerisinde aktif olarak simgeler yani semboller kullanılıyor.

Güncellemeler İle Yeni İfadeler Geliyor

Yüz ifadelerinden başlayarak git gide geliştirilen emojiler sürekli olarak güncellenerek ilerlemeye devam ediyor. Birçok kullanıcı akıllı cihaz içerisinde yer alan ifadeler ile yetinmiyor. Bu kapsamda İOS ve Android sürümler içerisinde yer alan programlar uygulamalar kullanılarak daha fazla ifade satın alımı yapılıyor. Bu sayede akıllı cihazların içerisinde yer alan klavyede daha fazla emoji oluşuyor. Aynı zamanda sosyal medya platformları içerisinde de ayrı olarak ifade alanları yer alıyor. Kullanıcılar platformların mesaj alanından kullanım yaparken bu durumda farklı ifadeleri birbirlerine gönderebiliyorlar. Bu ifadelerin gönderilmesi ile birlikte iletişim daha samimi ilerliyor. Yüz ifadesi olan konuşmaların kullanıcılara daha içten deldiğini söylemek mümkün.

Emojiler Sosyal Medyanın Jest ve Mimiği

 

Bitmoji Kullanımı Yaygınlaşıyor

Yüz ifadelerine yani emojilerine gösterilen önemin artması ile birlikte bitmoji adında bir program tasarımı yapıldı. Program bu alana verilen önem derecesi kapsamında oldukça hızlı bir gelişme gösterdi. İlk olarak whatsapp içerisinde aktif olarak kullanılan programın daha sonrasında neredeyse bütün sosyal medya platformları içerisinde kullanıldığını söylemek gerekiyor. Aynı zamanda uygulama akıllı cihaz klavyelerinde yer alarak kullanımların daha da arttırılmasını sağlamış durumda. Kullanıcılar girdikleri sosyal medya ve mesaj platformları içerisinden kullanımlarını klavyede yer alan bitmoji ifadelerini kullanarak yapabilirler. Bu sayede kendilerini daha iyi olarak ifade edebilirler. Bitmojinin en çok kullanıldığı alanı ise hikaye alanları olarak gösterebilmek mümkün. Kullanıcılar hikaye alanı içerisinde günlük olarak yaptıklarını paylaşıyorlar. Bu paylaşımlara bitmojilerin gelmesi ile birlikte insanlar kendilerini kendi karakterleri üzerinden anlatabiliyorlar. Aynı zamanda bu uygulama içerisine günlük olarak değişimlerin gelmesi kullanıcılar için daha dikkat çekici olabiliyor.

Emoji Kullanımları Sosyal Medyaya Geçiyor

Sosyal medya içerisinde yer alan emoji kullanımlarının sadece paylaşım altında ve mesaj alanında olduğunu söylemek zor. Aynı zamanda hikaye alanı içerisinde görüntülerin üzerinde de emojiler konularak kullanımlar yapılabiliyor. Yani kullanıcılar için yüz ifadeleri hem sosyal medya alanında hem de diğer alanlarda oldukça önemli. Bu kapsamda kullanıcılar kullanımlarını yüz ifade klavyeleri üzerinden yapabilirler. Akıllı cihaz içerisinde de ayarlar bölümünde klavye özelliklerine emoji kullanımlarını ekleyebilirler. Ekledikleri ifadelerden sonra kullanımları klavye içerisinde yapabilirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın