Genel

Costplay Nedir Costplay Nasıl Yapılır?

Yazar Ağustos 23, 2017 Yorum Yok

Costplay yapımına nasıl başlanır? Bu konuyu incelemeden önce costplay nedir? Sorusuna kısaca bir değinelim. Hepimiz filmlerden dizilerden kendimize yakın bulduğumuz karakterlere ya da kahramanlara hayranlık duyarız. Hatta kimimiz de kendimizi o karakterin yerine koyar filme o şekilde devam edebiliriz. Çoğu zaman karakterlerden öyle etkileniriz ki o karaktere bürünmek isteriz. İşte tam da bu isteğimiz karşısında imdadımıza costplayyetişiyor. Kısacası costplay sevdiğimiz kahramana ya da karaktere tepeden tırnağa bürünmek demektir. Bunun yanı sıra onun gibi davranmaktır. Yani costplay sayesinde hayallerimizi yakalamak bir süreliğine olsa da o karakteri yaşamak mümkündür. Günümüzde bu işi yapanların çoğalmasıyla da adeta sanat haline dönüştü. Birbirinden yaratıcı fikirler ile bu işi yapan insanlar gerçekten costplaye büyük bir emek ve özveri harcıyorlar.

Costplay Planlama Aşaması

İstediğiniz karaktere bürünmeden önce onu hayalinizde tasarlamanız hatta mümkünse bu tasarımı kağıda dökmeniz gerekir. Bununla birlikte ise kostüm için nelere ihtiyaç duyulacağına karar vermeniz hangi malzemeden ne kadar gideceğiniz kestirip alışverişe çıkmanız daha doğru olacaktır. Gereken malzemeler bürüneceğiniz karaktere göre değişkenlik gösterir. Kimisine kumaş ve eva yeterli olurken, bazı karakterlerde ise sadece zırh kullanılır. Hayal gücünüzü kullanarak ihtiyacınız olan şeyi belirleyebilirsiniz. Önemli olan kostüm malzemelerine çok para harcamak değil doğru malzemeleri bir araya toplamaktır. Bunun içinde hangi malzemelerin ne kadar kullanılacağına karar vermek oldukça çok önemlidir.

Tüm bu işlemlere bir alışveriş listesi çıkararak başlamanız daha iyi olur. Daha sonra da telefonunuza bu işlemlerinizi takip edebileceğiniz bir costplay uygulaması indirebilirsiniz. Bu sayede de birçok işlemi unutmadan burada not edebilir, daha sonradan da işlemlerin karışmasını önlemiş olursunuz.

Zırh Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her Costplayer tutkunun korkulu rüyası hiç şüphesiz ki zırh yapımıdır. Kumaşlardan olmaması nedeni ile de birçok kişi yapımının oldukça zor olduğunu düşünüyor. Ancak zırh yapımı sanıldığı kadar da zor bir işlem değildir. Birkaç yöntem kullanarak başarılı bir zırh yapmak mümkündür. Zırh yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler düzgün bir ölçü oluşturmak, dikkatli bir şekilde parçaların birleştirmek önemlidir. Ayrıca zırhların düzgün boyanması ve gölgelendirilmesi ile harika bir zırh elde edebilirsiniz. Bu işlemleri ancak yapa yapa kendinize tecrübe edebilirsiniz. İlk yapışınızda belki de profesyonel bir zırh elde edemeyebilirsiniz. Ancak yapa yapa zamanla elinizin alışacağı ve daha güzel zırhlar elde edebilmeniz mümkündür. Şunu da unutmamak gerekir ki her Costplayer ilk yapışında harika bir zırhlı kostüm elde edemedi. Konuya ilginiz varsa da bu işlemleri daha çok araştırarak daha farklı bilgiler elde edebilirsiniz.

Zırh yapmak için yapacağınız parçalara kendi ölçünüzü alarak hareket etmeniz gerekiyor. Kalıp çıkarmak için kendi vücudunuzu kullanmanız en doğru işlem olacaktır. Costplay işlemleri için kullanılan malzemelere göre de değişkenlik gösterebiliyor. Yalnız kostüm malzemeleri olarak en çok kullanılan en ucuz malzeme ise evadır. Eva zırh parçalarını yapmaya, strafor ise de silah ya da boynuzların yapımında kullanılan en ucuz ve kolay şekil alan malzemelerdir. Tüm bunların yanı sıra ise Worbla büyülü plastikile de zırhlı kostüm yapabilirsiniz. Isınınca hamur hale gelen, soğuyunca da katı bir hal alan bu malzeme diğerlerine nazaran pahalı bir malzemedir. Costplayerlar ise bu malzemeyi genellikle sağlam zırhlı kostüm yapmak için kullanırlar. En son olarak da zırhınızı boyayarak kullanılır bir hale getirebilirsiniz. Zırhınız ne kadar güzel boyanırsa ortaya çıkan iş de o kadar güzel olur.

Cevap bırakın