Genel

Yazarların Yepyeni Kitap Konusu!

Yazar Şubat 8, 2017 Yorum Yok

Sosyal Medya Kitapların Yeni Konusu

Hayatımızın büyük bir bölümünü alan sosyal medya kendimize ayırdığımız zamanın da kısalmasına neden oldu. Kendimize ayırdığımız zaman dilimi içerisinde vakit geçirmek için seçtiğimiz hobilerin kısıtlanması yavaş yavaş psikolojileri de etkiliyor. Gençlerin teknoloji çağı içerisinde daha mutsuz ve daha fazla psikolojik sorun ile birlikte yaşadığı yadsınamaz. Her ne kadar bu konuya alışmış olsak da uzmanlar bu durumun çok fazla tehlikeli olduğunu savunmaya devam ediyor. Ancak gençler üzerinde yapılan uyarıların dikkate alınması hala istenilen düzeyde değil. Bu nedenle uzmanlar seslerini internet yanında farklı alanlarda da duyurabilmek için farklı projelere imza atıyorlar.

Kitaplarda Sosyal Medyanın Etkileri Anlatılıyor

Kitap okuma sayısının azalmasının bir nedeni de sosyal medya. İnternet ve teknolojiye ayrılan zaman kitaplara ayrılan zamanın neredeyse iki katı. Her ne kadar bu sayı azalsa da uzmanlar kitaplar üzerinden de sosyal medya hakkındaki düşüncelerini kullanıcılara duyurabilmek için uğraşıyorlar. Son dönem içinde güncel kitap listelerine göz attığınız zaman bu anlamda da birçok kitabın internet ve sosyal medya üzerine çıkarıldığını çok rahat fark edebilirsiniz. Bu durum sadece kitaplarda değil dergiler de sergileniyor. Her hafta farklı konular ile insanlara bilgi veren dergilerde son zamanlar konu büyük çoğunlukla sosyal medya. Ancak bu alan kitaplardan biraz daha farklı kullanılıyor. Sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yanları yerine gençlerin uygulamaları daha iyi kullanabilmeleri için verilen tavsiyeleri dergiler üzerinde görebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Bilinçli Kullanımı Öğrencilere Öğretilmeli

Özellikle küçük yaş grubunda sosyal medya uygulamalarına karşı fazla merakın olması bu yaş grubunda olan çocukların uygulamaları bilinçsiz olarak kullanmalarına neden oluyor. Bu anlamda çocuklara verilebilecek bir eğitim ile birlikte daha sağlıklı kullanımların yapılması sağlanabilir. Özellikle küçük yaş grubu içerisinde olan çocukların internet ile oldukça geç tanışması psikolojileri üzerinde olumlu etkilere sahip. İnternet yerine yüz yüze arkadaşlıklar, kitaplar ve defterler kuşkusuz çocuklar için çok daha yararlı. Bu anlamda kontrollü kullanım için mutlaka ebeveynler de bilinçlendirilmeli. Piyasa üzerinde bu konu üzerinden bilgi verme amacı ile yayınlanan birçok kitap ver. Ebeveynlerin bu kitaplar ile edindikleri bilgiler çocuklarının psikolojileri ve bedenleri üzerinde etkili olacaktır.

Sosyal Medyayı Doğru Kullanma Sanatı

Günümüzde uygulamalar içerisinde geçirilen vakit öyle bir hal aldı ki artık doğru sosyal medya kullanımları sanat olarak görülüyor. Hem kişilerin paylaşımlarını hem de vakitlerini kontrol edememeleri çığ gibi büyüyor. Bu nedenle eğer kendinize bir kota koyamıyor iseniz yardım almalı ya da kendinizi kontrol etmelisiniz. Bu anlamda kitaplar ile birlikte verilen bilgiler arasında şunlar yer alıyor;

  • Eğer kendinize sosyal medya üzerinde geçirdiğiniz vakit üzerinden bir sınırlama koyamıyor iseniz uygulama sayınızı daha mantıklı hale getirin. Gün içerisinde cihazlarınız hangi uygulama içerisinde daha çok vakit geçirdiğinizi size gösterebilecek teknolojiye sahip. Bu alanlardan en çok kullandığınız maksimum 2 uygulamayı kendiniz için seçebilirsiniz. Neredeyse her uygulama içerisinde aynı arkadaşlar ve aynı paylaşımlar yer alıyor. Böylece vakti daha kontrollü hale getirebilirsiniz.
  • Sosyal medya kontrolü için verilen bir diğer tavsiye ise paylaşımlar üzerinden. Uygulamalar içerisinde en çok görmek istediğiniz kişileri ve sayfaları seçebilirsiniz. Ana ekran üzerinde az sayıda paylaşım olması sizin bu alanı daha iyi kullanmanızı sağlar.
  • Verilen tavsiyeler içerisinde zaman planlaması da yer alıyor. Gün içerisinde işiniz de dahil olmak üzere kendinize bir plan yapabilirsiniz. Bu planda yüz yüze iletişimler, hobileriniz, zaman geçirmeyi en sevdiğiniz alanlar ve kişiler öncelikli olarak yer almalı. Kalan zaman üzerinden sosyal medya kontrolü yapabilirsiniz.
  • Uzmanların en çok tavsiye ettikleri görüş ise her anı başkalarına göstermeden önce doyasıya kendiniz yaşayın.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın