Genel

WordPress Ne Amaçla Kullanılır?

Yazar Ocak 4, 2017 Yorum Yok

WordPress nedir, nasıl kullanılır konusunda bu yazımızda aklınızdaki soru işaretlerini gidereceğiz.

WordPress Nedir?

Genel anlamıyla WordPress, bir içerik yönetim sistemidir. Web sayfası oluştururken “body” etiketinin içine yazdığınız her şey kullanıcılara yansır. Siz de içeriği güncellemek, yeni içerik eklemek, video ekleme, içeriği silmek gibi işlemleri WordPress sayesinde yapabilirsiniz. İnternet sitesi hazırlamak isteyenler için yapılan bu program oldukça güvenli ve hızlıdır. Dünyada en çok kullanılan blog site yapısı bu sayede oluşmuştur. Ücretsiz olarak kurulup kullanılabilen bu uygulama sürekli geliştirildiği için son sürümüne de kolayca ulaşabilir ve siteniz için kullanabilirsiniz.

WordPress Nedir Ne işe Yarar?

Blog siteleri için kullanılması tercih edilse de WordPress nedir, nasıl kullanılır konusunda tüm web siteleri için etkin hale geldi. Haber sitelerinden e-ticaret sitelerine kadar içerikler WordPress tarafından düzenlenebiliyor. Yapısı oldukça basit olan bu programın özeti blog halinde listelenir. İçinde ise iki düzenlenebilir içeriğe sahipsiniz. Bunlardan birisi yazılarken diğeri sayfalardır. Sayfalar, sabit biçimde depolanan içeriklerin bulunduğu bir yapıdır. Tüm sitelerde yer alan iletişim, hakkımızda yapıları sayfalar ile düzenlenir. Yazılar ise güncel tutulabilen, kategoriler halinde oluşturulup listeler çıkarılabilen yapıdır. Her yeni gün yeni bir yazı eklenebilir.

WordPress Nerelerde Kullanılır?

WordPress nedir, nasıl kullanılır sorusunun yanı sıra nerelerde kullanılabildiği de merak konusudur. Hemen her platformda kullanılabilen WordPress’in yapısı Google için de kullanışlı görülür. Eklediğiniz her yazı hızlı bir şekilde sitenize aktarılır. Bu sayede sitenizi kullananlara çok hızlı ve güncel bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kişisel sitelerde bu programa çok fazla ihtiyacınız kalmayabilir. Fakat makale, haber, e-ticaret gibi siteler için oldukça kullanışlıdır. Yazı ekleme, resim ekleme gibi işlemleri bu program sayesinde basit bir şekilde halledebilirsiniz.

Geniş bir eklenti çeşitliliğine sahip olan WordPress nedir, nasıl kullanılır sorunuzu yanıtladıktan sonra ücretsiz olduğunu da belirtmeliyiz. Birçok eklentiyi ücretsiz olarak sunan bu program sitenizi aktif ve işlevsel hale getirmek için son derece yeterlidir. Kullanıcı sayısı oldukça fazla olan programda Türkçe dil desteği de bulunuyor. Bu nedenle ülkemizde de kullanıcı sayısı bir hayli fazla.

WordPress ile Neler Yapılabilir?

WordPress ilk başta blog sitesi yapma amacıyla oluşturuldu. Açık kaynak bir koda sahip olan programa sürekli yeni özellikler eklendiği için hem kullanımı kolaylaştı hem de yapabildikleri. Bu nedenle firma, kişisel, galeri, emlak, haber, tanıtım, oyun, forum ve e-ticaret sitesinde bile kullanılabiliyor. Blog sitesi kurduğunuzda günlük olarak yazılar ekleyebilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Kişisel web sitenizde de kendinizi tanıtabilir ya da deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. CV’nize blog sayfanızın linkini ekleyebilir ve sitenize girenlerin detaylı bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

WordPress nedir, nasıl kullanılır konusunda kurumsal firma web sitesi, galeri ya da emlak sitesine göre resimlere ağırlık verebilirsiniz. Bu durumda da resim ya da videoları WordPress aracılığıyla sitenize ekleyebilirsiniz. Hizmetlerinizi tanıtabilir, iletişim bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. Bu sabit sayfaları WordPress aracılığıyla yaparak kimseye bağlı olmadan yönetimini sağlayabilirsiniz. Firma işlerinizin güncel resimlerini ekleyebilir ya da harita kullanarak işyerinizin kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Haber sitesi, tanıtım sitesi sahibiyseniz siteden reklam vererek ek gelir elde edebilirsiniz. Tüm bunlara imkan veren WordPress ile bir bakıma kimseye ihtiyaç duymadan web sitenizdeki girdi ve çıktıyı kontrol edebilir ve yönetebilirsiniz. Hemen her web sitesinde kullanılabilir olması, özellikle sürekli güncelleme gerektiren yazılara sahip sitelerde kullanışlı bir program olması nedeniyle tercih edebilir ve güncellemeleri kendiniz yapabilirisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın