Genel

WhatsApp’ın Gizli Kalmış Özellikleri

Yazar Haziran 15, 2017 Yorum Yok

WhatsApp’ın gizli özellikleri kullanım kolaylığı sağlarken kullanıcılar tarafından gerektiği kadar göz önünde tutulmuyor.

Dünya çapında bir milyardan fazla kişi tarafından tercih edilen WhatsApp, günde en az 1 defa açılıyor.

Kullanım kolaylığı nedeniyle SMS’den daha çok tercih edilen uygulamanın her özelliği bilinmiyor. Teknolojiyle ilgili her konuda olduğu gibi, WhatsApp’ta da pek çok ipucu ve gizli işlevler yer alıyor. Kullanıcılar sohbet kısa yollarıoluşturarak, istenen kişilerle cihazın giriş ekranı üzerinden sohbet edebiliyor. 

WhatsApp Üzerinden Paylaşımda Bulunmak İsteyenlere Özel

Özellikle her gün yüzlerce emoji içerikli mesaj paylaşan bir gruba üyeyseniz, resimlerin yanlış kişilerin eline geçmesi halinde sıkıntılı anlar yaşayabilirsiniz. Resimlerin otomatik olarak cihazınıza indirilmesini engellemek istiyorsanız Ayarlar>Veri kullanımı yolunu izleyebilirsiniz.

WhatsApp’ı Kilitleyin

Telefonunuzu başkaları da kullanıyorsa mesajlarınızı güvenli bir şekilde koruyabilirsiniz. Özellikle cihazınızla oynayan çocukların olması halinde WhatsApp’ı kilitleyebilir ve mesajlarınızı meraklı gözlerden uzak tutabilirsiniz. Bu iş için Android’de AppLock, iOS’ta iApp Lock uygulamalarından faydalanmanız gerekiyor.

Grup Sohbetlerini Sessize Alın

Aile üyelerinin, iş arkadaşlarınızın ya da çocuğunuzun sınıfındaki velilerin grubuna üyeyseniz hayat sizin için çok zor olabilir. Bu gruplarzaman zaman işe yarayabilir, ancak pek çoğunda ilginizi çekmeyecek konular hakkında bilgi bombardımanına tutulabilirsiniz. Grubu terk ederek diğer üyeleri kırmaktan endişe ediyorsanız o zaman sohbet grubundan gelecek mesajları sessize alabilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak bu gruptan gelen uyarıları tamamen de kapatabilirsiniz.

Yıldızlı Mesajlar Ne Zaman İşe Yarar?

Eski mesajlar arasında ümitsizce gezinmek istiyorsanız önemli mesajları işaretleyerek daha kolay bir şekilde saklayabilirsiniz. Saklamak istediğiniz mesaja uzun dokunun ve ekranın üst tarafında beliren star simgesine dokunun. Daha sonra yıldız eklediğiniz mesajlara Seçenekler>Yıldızlı mesajlar yolundan ulaşabilirsiniz.

Anlık mesajlaşma uygulama hizmetiyle 1 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip olan WhatsApp, sunduğu yeniliklerle müşterilerin beğenisini kazanıyor. Son olarak sisteme eklenen “Durum” mesajı sayesinde en güncel fotoğrafları ya da mesaj panolarını telefon rehberinizde kayıtlı kişilerle paylaşabilirsiniz. Sadece 24 saat boyunca görünen mesajlar sürenin sonunda sistem üzerinden kaldırılıyor.

2010 Yılında Hayatımıza Giren WhatsApp

Emojiler cephesinde yaşanan yenilikler kullanıcılar tarafından beğeni topluyor. Resim seçeneklerinin sürekli olarak güncellendiği platformda seçilen tek bir görselin büyük bir şekilde paylaşılması da yaratılmak istenen etkinin güçlenmesini sağlıyor. WhatsApp durum özelliğini değiştirince büyük tepki çekmişti. Snapchat’e benzetilen uygulamaya şikâyet yağınca şirket yetkilileri hemen geri adım attı.

Sosyal Ağlarda Hesap Açmak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Avrupa Birliği kanadında da gündem olan yaş sınırı, uygulamanın ihtiyaç olma sıklığına göre değişiklik gösteriyor. 16 yaşından küçük çocukların Facebook, Snapchat, Instagram ve WhatsApp açabilmesi için aile izni olma şartı da modern devletlerin gündemine alındı.

Teorik olarak bakıldığında sosyal ağlar 13 yaşın altındaki çocukların hesap açmasına izin vermiyor. Ancak bu konudaki kısıtlamanın kullanıcının bildirimini esas alması sorunun başlangıç noktası olarak değerlendirilebilir. “Sunduğumuz hizmetler, 13 yaşından küçük kişilere yönelik değildir” ibaresi koyarak hizmetlerine devam eden platformlar, 13-17 yaş aralığında çocuklara yönelik olarak Ebeveyn Kontrolü / Aile Merkezi özelliğini sunuyor.

Hangi Sosyal Platformda Yaş Sınırı Kaç?

Hangi sosyal ağ için hangi yaş sınırı uygulanıyor? Sorunun cevabını merak ediyorsanız bu alandaki tartışmalara siz de katılabilirsiniz. Mevcut durum nedir dediğinizde güncel bilgilere göz atabilirsiniz.

13 Yaş Sınırı; Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Google +, Snapchat ve Periscope’ta geçerli.14 Yaş Sınırı; LinkedIn,16 Yaş Sınırı; WhatsApp, 17 Yaş Sınırı; Vine, Tinder, 18 Yaş Sınırı; Path, YouTube, WeChat, Kik ve 13-18 Yaş aralığı için aileden izin veya onay isteyenlerse; YouTube, Foursquare, Swarm, WeChat olarak sıralanabilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Cevap bırakın