Genel

Whatsapp’ a Görsel Yenilikler Geliyor

Yazar Haziran 8, 2017 Yorum Yok

Son güncellemeleri arasında yaptığı en büyük yenilik ‘Durum’ özelliği eklemek olan Whatsapp’ tan yeni bir güncelleme haberi daha geliyor.

Eklediği ‘Durum’ özelliği ile bir çok sosyal medya platformunda karşılaştığımız, Snapchat’ ten izleri, uygulamasına taşıyan Whatsapp, gençlerin ilgisini yine üzerine toplayacak gibi görünüyor. Aynı anda 3 özelliği birden uygulamasına ekleyecek olan Whatsapp’ ın bu yenilikleri nelermiş gelin bir bakalım.

GIF’ lere Bile Filtreleme

Özellikle Instagram’ dan aşina olduğumuz filtreleme özelliği şimdi de Whatsapp’ a geliyor. Filtreleme özelliği ile kullanıcılar göndermek istedikleri fotoğraf ve videoların hatta GIF’ lerin bile renklerini değiştirebilecek, ışığı düzenleyebilecek. İlk güncelleme ile 5 adet filtre (siyah- beyaz, film, chrome, pop, cool) ekleyen Whatsapp’ ın filtre çeşitliliğini arttırması bekleniyor.

Artık Fotoğrafları Tek Tek Göndermek Gerekmeyecek

Whatsapp üzerinden fotoğraf ve videoları ayrı ayrı göndermek, kullanıcılar tarafından en çok gelen şikayet konularından bir tanesiydi. Son güncellemesi ile bunun üzerinde çalışan Whatsappalbümleme özelliği ile geliyor.

Artık kullanıcıların 4 tane ve üzeri fotoğraf ya da video göndermek istemeleri durumunda, bu fotoğraf ve videolar Whatsapp tarafından otomatik olarak albüm haline getirilecek ve yan yana şekilde gönderilmesi sağlanacak. Bu sayede kullanıcılar albüme tıkladıklarında içerisinde bulunan fotoğraf ya da videolarıkaydırma özelliği ile tam ekran görüntüleyebilecek.

Uzun zamandır beklenen özellik Whatsapp kullanıcıları tarafından çok sevileceğe benziyor.

Grup Mesajlaşmalarında Arada Unutulan Mesajlara Son

Grup mesajlaşmalarının en çok gerçekleştiği platform olan Whatsapp’ tan son güncelleme, özellikle grup konuşmalarını tercih edenlere geliyor.

Grup konuşmalarında, sohbetin akış hızından kaynaklı, bir çok mesaj üstlerde kalıp unutulabiliyor. Bunun önüne geçmek amacıyla yeni bir çalışmaya imza atan Whatsapp, ‘Kısa yoldan mesaj yanıtlama’ özelliği ile karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, cevaplamak istedikleri mesajı ekran üzerinde kaydırarak konuşma penceresinin üzerine taşıyabilecek ve bu sayede gözden kaçırmadan cevaplayabilecek.

Aynı özelliği Messenger uygulamasına taşımak isteyen Facebook, geçmişte etiketleme özelliği ekleyerek bunu denemişti fakat pek başarılı bir sonuç alamamıştı. Şimdi Whatsapp uygulamasında aynı girişimi daha kapsamlı şekilde sürdürmeyi hedefliyor. Whatsapp’ ın grup konuşmalarının en çok tercih edilen adresi olmasına bakılırsa bir hayli ilgi uyandıracak gibi görünüyor.

Whatsapp Görseller Üzerinde Mi Yoğunlaşıyor ?

Ücretsiz mesajlaşma uygulaması olarak piyasaya sürülen Whatsapp’ ın önce eklediği ‘Durum’ özelliğinin arkasından, görseller üzerinde gerçekleştirdikleri yenilikler, akıllarda görseller üzerinde yoğunlaştığına dair düşünceler oluşturuyor.

Kaybolan mesaj özelliği ile parlamaya çalışan Snapchat’ in filtreleri, mesajlaşma özelliğini sollayarak unutturmuştu. Bu filtrelerin çok popüler olmasıyla birlikte ise diğer sosyal medya platformları, Snapchat filtrelerinin benzerlerini özelliklerine ekleyerek kullanıcı sayısını arttırma hedeflerini sürdürürken, Whatsapp özünü koruyor ve mesajlaşma da kolaylıklar üreterek kullanıcıların dikkatini üzerinde tutmaya çalışıyor. Özellikle genç kullanıcıların grup konuşmalarında adeta vazgeçilmezi olan Whatsapp, yeni eklediği özelliği ile de genç kullanıcılarını elde tutmayı hedefliyor gibi görünüyor.

Şuan için yalnızca IOS destekli telefonlara güncelleme ile eklenebilen özelliklerin, kısa sürede Android destekli telefonlara da gönderilen bir güncelleme ile eklenmesi bekleniyor.

Bir güncelleme ile 3 özellik birden ekleyen Whatsapp’ ın yeniliklerine ilgi yoğunluğu ne derecede olacak diye heyecan içerisinde beklerken, bir başka heyecanla beklediğimiz konu ise sosyal medya platformlarının bu yeniliklere karşı tepkisi ne olacak ? Artan rekabet ortamı dolayısı ile yeniliklerini ardı ardına sürdüren sosyal medya platformlarının, bu yenilikler üzerine hangi özellikleri geliştireceği merak konusu.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın