Genel

Vine Dijital Platformdaki Ömrünü Tamamladı mı?

Yazar Haziran 16, 2017 Yorum Yok

Twitter’ın 6 saniyelik videolarla ünlenen mini video paylaşım servisi Vine, kepenkleri kapatma kararı aldı. Kullanıcıların merak ettikleri soruysa sistem üzerindeki videolara ne olacağı?

Twitter, uzun yıllardır hizmet verdiği mikro video paylaşım servisi Vine’ı kapatmaya karar verdi. Kullanıcılarına 6 saniyelik video paylaşım izni tanıyan platform, bir dönem son derece popüler olmuş ancak uzun vadede bekleneni verememişti.

Vine Para Kazanamadı mı?

Video servisi üzerinden nasıl para kazanacağına bir türlü karar veremeyen Twitter yönetimi, Vine’ın kapatılmasına karar verirken mevcut videolara da dokunmama kararı verdi. Kullanıcılar sistem üzerinden Vine arşivine ulaşmaya devam edebilecek ancak yeni videolar paylaşamayacak. Vine’ın sonunu hazırlayan en önemli olaysa son yıllarda kullanıcılarınVine yerine Instagram ve Snapchat’ı tercih etmesi olarak gösterilebilir.

Çok hızlı bir şekilde kan kaybeden video servisi, 2017 yılının ilk yarısında 350 kişiyi işten çıkarttı. Süreç içerisinde Twitter’ın da gözünden düşen Vine, video izlemede değişikliğe gitse de beklenmeyen sonunu hazırlamaktan kurtulamadı.

Aynı Kanalın Videoları Daha Kolay İzlenebilecek

Vine, videolar arası geçişte yaşadığı sorunları çözmesine karşılık kapanmaktan kaçamadı. Son günlerini yaşayan platformda kullanıcılar, aynı kanalın videolarınıizledikleri videodan çıkmadan da izleyebilecekler.iOS ve Androidcihazlarına gelen güncellemeyle birlikte uygulama bünyesine yerleştirilen “İzle” butonu izlenen videodan çıkmadan da diğer videoları izlemeye imkân tanıyor.

Vine’ın yeni güncellemesiyle birlikte kullanıcıların beğenisine sunulan “İzle” butonu, uygulamanın “Keşfet” bölümüne yerleştirilmiş. Digital Trends’de yer alan habere göre kullanıcılar tek bir tıkla sistem içindeki tüm videoları; kişiselleştirilmiş özellikler, tarih ve popülariteye göre sıraya koyabiliyorlar. Yeni güncelleme sayesinde tüm Vine’lar bir film şeridi gibi kullanıcıların gözleri önünden akıp geçecek.

Vine Nedir? Nasıl Kullanılır?

2013 yılının başından itibaren Twitter tarafından hizmete sunulan Vine, kısaca ücretsiz video barındırma uygulaması olarak düşünülebilir. Uygulama, kullanıcıların maksimum 6 saniyelik kısa videolar çekebilmesine izin veriyor. Facebook ve Twitter üzerinden paylaşılan videolar, sadece ülkemizde değil tüm Türkiye’de günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir.

Sosyal ağların en eğlenceli olanı Vine, her yaştan kullanıcıya hitap ediyor. Vine’nin diğer paylaşım sitelerine göre en büyük farkıysa sürekli yeni bir şeyler üretme özelliği. Ortama canlı bir gösteri ya da tiyatro seyretme havası sağlayan platform, kullanım kolaylığıyla da kısa süre içinde kullanıcı sayısını artırmayı başardı.

Buna karşılık platform üzerinden para kazanmayı beceremeyen Vine, sosyal medya kullanımı içinde oldukça popülerlik kazanmış durumda. Pek çok kişi sanal ortamda vakit geçirirken tercihini Vine üzerinden kullanmayı düşünse de beklenen hesap maalesef çarşıya uymadı.

Sosyal Medyada Fotoğraf ve Video Paylaşımının Sayısı Arttı

Sosyal medyada fotoğraf ve video paylaşımlarının artmasıyla beraber, Vine’da popülerlik kazanmayı başardı. Akıllı telefonlar ve tabletlerle kaydedilen videolar, arkadaşlar veya takipçilerle paylaşılabiliyor.

Vine kullanıcılarının sadece 6 saniyeyle kısıtlı olan bu zaman dilimine neler sığdırdığını görmek isteyenler hemen platforma dâhil olabilirler. Birçok insanın yeteneğinin keşfedilmesine vesile olan Vine, kullanıcı sayısını her geçen gün artıran bir sosyal ağ konumunda olmasına karşılık ticari başarısızlık yüzünden kapanmaya mahkûm olanlar grubuna dâhil oldu.

Twitter tarafından geliştirilmiş olan Vine, yeni bir sosyal medya uygulaması olarak tasarlandıktan sonra 2013 yılında piyasaya sürüldü. Parmağın cihaz ekranında tutulduğu sürece kayda devam eden kullanıcılar her video kaydı için 3 kez durdurma imkânına sahiptir. Bu özellik sayesinde çekilen filme giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin kurgulanması mümkün olabilmektedir. Vine videolarının üzerine gelindiğinde videolar otomatik olarak gösterilmeye başlamaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Cevap bırakın