Genel

Vimeo’nun Youtube’dan Önemli Farkları

Yazar Mayıs 4, 2017 Yorum Yok

Video izleme odaklı olarak tasarlanan programlar son dönem içerisinde artış gösteriyor. Bu nedenle Youtube için birden fazla rakip oluşabileceğini söylemek mümkün.  Bu rakiplerden en önemlisi ise Vimeo olarak yer alıyor. Çünkü Vimeo’nun Youtube’a göre birden fazla özelliğin daha kaliteli olduğunu söylemek mümkün. Yapılan karşılaştırmalar ise bu farklı detaylı olarak gösteriyor.

Vimeo’nun Youtube Farkı

Vimeo platformunun Youtube platformundan oldukça belirgin ve kaliteli farkları var. Bu anlamda platformun oldukça hızlı bir gelişme sürdürdüğünü söylemek mümkün. Youtube uygulamasından platformu ayıran özellikleri ise şu şekilde sıralamak mümkün olacak;

  • İlk olarak yeni video ekleme programı olarak kullanılan platformun kullanımlarının daha kaliteli videolar üzerinden yapılabileceğini söylemek gerekiyor. Kullanıcılar bu farkı videoların çözünürlükleri üzerinden hissedebilir. Youtube içerisinde çok fazla video yer alması nedeni ile bu alanda yer alan videoların kaliteleri de düşürülmeye başlamış durumda. Ancak Vimeo video kullanımı Youtube dışında kaliteli çözünürlükte videolar sunuyor.
  • Vimeo video izleme platformunu Youtube uygulamasından ayıran bir diğer özellik ise platform içerisinde yer alan videoların özellikleri. Youtube içerisine neredeyse her alanda video eklenmiş durumda. Bu anlamda videoların kaliteleri de farklı hale gelmiş durumda. Kullanıcılar için Vimeo platformunda yer alan kullanımların ise daha prestijli olduğunu söylemek mümkün. Vimeo bu anlamda daha etkili bir kullanım özelliği sunuyor.
  • İki platform içerisinde yer alan kullanım farkları arasında aynı zamanda bu anlamda kullanıcı özellikleri de yer alıyor. Birçok kullanıcı farkı bu anlamda iki platform arasında bilinen özellikler olarak yer alıyor. Kullanıcılar bu anlamda özelliklerini iki platform içerisinde aktif olarak izleyebilirler.
  • Reklam kullanımları iki platform arasında yer alan bir diğer özellik. Bu anlamda yine Vimeo platformu içerisinde reklam kullanımlarının çok daha uygun olarak yapıldığını söylemek mümkün. Youtube son zamanlarda reklam kullanımlarını farklı bir boyuta getirmiş durumda. Bu nedenle kullanıcılar videolar izlenmeden önce reklam izlemek istemiyor.

Youtube Rakipleri Artıyor

Youtube içerisinde yer alan videoların kullanımları son zaman içerisinde daha fazla azalmaya gidiyor. Bunun en büyük nedenleri içerisinde reklamlar ve rakip platformlar yer alıyor. Artık youtube içerisinden bir videoyu bulabilmek adına kullanım yapılıyor. Onun dışında ise kullanıcılar diğer platformlar üzerinden tercih yapabiliyorlar. Youtube içerisinde yer alan reklamlar, kalitenin düşmesi ve kullanıcı kitlesinin değişmesi bunun en büyük nedeni. Platform içerisinde yer alan blog ve kanal sahipleri ise en çok izlenme oranlarına sahip kullanıcılar olarak yer alıyor. Rahat olarak platform içerisinde yer alan kullanımlar görebilirsiniz.

Video İzlemek İçin Adresler Değişiyor

Uzun süredir yaklaşık 12 yıldır video izlemek adına Youtube oldukça fazla kullanıcı tarafından kullanılıyor. Ancak son dönem içerisinde video izlemek adına kullanılacak olan platformlar artık farklı bir boyut almış durumda. Birçok program bu anlamda akıllı cihazlarınız içerisinde video izlemek adına yer alabilir. Kullanıcıların video izleme programlarının seçeneklerinin artması ile birlikte bu alanda yapılabilecek olan kullanımlarda artıyor. Kullanıcılar seçecekleri kullanımları bu anlamda store alanı içerisinden görebilir. Aynı zamanda kullanımlar için yapılabilecek olan video izleme önerileri de bu platformlar içerisinden alınabilir. Video izlemenin farklı kategorilerinin gelmesi ile birlikte Youtube’un rakiplerinin de güçlü olarak artacağını söylemek gerekiyor. Bu anlamda kullanıcılar farklı programlar üzerinden kullanımlarını video izleyebilmek adına yapabilirler. Daha sonrasından ise bu programlarının akıllı cihaz uygulamalarını cep telefonları üzerine ekleyebilirler. Aynı zamanda kullanımlarını daha sonrasında aktif olarak yönlendirebilirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın