Genel

Twitter Online Müşteri Hizmetleri Servisi Verecek

Yazar Haziran 12, 2017 Yorum Yok

2006 yılında pod yayıncılığıyla uğraşan Odeo şirketi tarafından ortaya atılan fikir, şirket çalışanları arasında iletişim kurulmak amacıyla hayata geçirildi.

Twitter’ın her yerde göze çarpan sevimli mavi kuşunun adı Larry. İsmini Boston Celtics basketbol takımının efsane oyuncusu Larry Bird’den alan sosyal medya ağı, artık şirketler için online müşteri hizmetleri de verecek.

Duyuru Twitter Tarafından Yapıldı

Twitter tarafından duyurulan yeni özellik, şirketlerin müşterilerine online platformda daha hızlı ve özel iletişim kurmaimkânı sunuyor. Bugüne kadar hesabı olan firmalar kendileriyle Twitter üzerinden iletişim kurmak istedikleri müşterilerle “Direkt mesaj” seçeneğiyle ulaşırken, bu hizmetin günümüz için yeterli olmadığına karar verildi.

Şirketler ve müşteriler arasındaki özel iletişim için yeterli olmayan hizmetler, “Özel mesaj gönder” seçeneğiyle bir nebze rahatlasa da müşterileriyle daha kişisel ve verimli bir iletişim kurmak isteyen gelişmiş markaları tatmin etmedi.

Yeni Hamlelerle Müşterilerin Gözü Doldurulacak

Twitter’da uygulamaya alınan GIF mesajları, özel iletişim kurmak isteyenlerin gözünü doldurmayı başardı. Kısa zaman içinde devreye alınacak olan müşteri geri bildirim özelliği yani orijinal adıyla “Customer Feedback” şirketler ve müşteriler arasında kurulan diyalog hakkında geri bildirim verecek. Twitter bu hamleyle marka ve müşteri iletişim kanalını güçlendirmekle kalmayacak aynı zamanda gelirini de arttıracak.

Twitter’dan Tüm Kullanıcılara Yeni Fırsat

Twitter’da hesap açmak istiyorsunuz ancak bir türlü başarılı olamıyorsunuz. Onaylanmış hesap sahibi olmak isteyen herkes, başvuru yaparak bu hakkı elde edebiliyor. Kapılarını herkese açan şirket bugüne kadar sadece markalara, medya kuruluşlarına ve ünlü kişilere açık olan onaylanmamış hesap hizmetinin sınırlarını genişletmeyi planlıyor. Bu hizmet isminizin yanında mavi bir onay işaretinin görünmesi anlamına geliyor. Bu seçenek hesabın gerçek olduğundan emin olunmasını sağlıyor. “Onaylanmış hesap” açmak için başvuruda bulanacakların;

  • Doğrulanmış bir telefon numarasına,
  • Doğrulanmış bir e-posta adresine,
  • Geçerli bir profil fotoğrafına,
  • Kişisel bilgilere,
  • Twitter’da biyografi bölümünün doldurulmuş olmasına ve
  • Tweetlerinin herkese açık olmasına ihtiyacı bulunuyor.

Twitter’ın şu anda toplam 431 milyon kullanıcısı mevcut. Ancak bunların sadece 298 bini doğrulanmış hesap.

Twitter’da Emoji Devrimi

Yeni neslin konuşma dili haline gelen emojiler, sosyal ağların da vazgeçilmezleri arasındaki yerini almakta gecikmedi. Twitter, profil adı ve bio açıklamasında emojikullanmak isteyenlere müjdeli haberi verdi. Emoji kullanımının en büyük avantajı, birden fazla kelimeyi tek bir işaretle anlatabiliyor olması. Günümüzde zamanını iyi değerlendirmek isteyenlerin tercih ettikleri emojiler, uzun uzun yazmak yerine mesajı net bir şekilde vermeyi hedefliyor.

Bunun farkına varan ve karakter sınırlamasından dolayı sürekli eleştiriye maruz kalan Twitter, profil isimlerinde ve bio’larda emoji kullanarak fark yaratmayı başardı. Daha farklı bir profil hazırlamak isteyenler için sınırsız seçenekler sunan özellik, kullanıcılar tarafından da beğeniyle karşılandı.

Karakter Düzenlemesinin Avantajları Neler?

Twitter, yaptığı yeni açıklamayla, 140 karakterin daha verimli kullanılması için çalışmalar yaptığından bahsetti. Bu çalışmanın içeriğine göre atılan tweet içerisinde yer alan URL, video, fotoğraf ve mention’lar karakter olarak sayılmayacak. Bu sayede 140 karakter sınırı daha etkili kullanılabilecek.

Twitter’ın ilk olarak hayata geçirdiği sistemle cevap mesajlarında yer alan isimler 140 karakterden sayılmıyor. Bu, daha uzun ve daha verimli Twitter kullanımı anlamına geliyor. Sosyal medya üzerinden yönetim yapan markalar için de kurtarıcı olan bu özellik, markalara vermek istedikleri mesajı daha net anlatabilme imkânı sunuyor. Sadece bu yenilikle sınırlı olmayan çalışmada, kendi tweetlerimiziretweet’lemeimkânı da veriliyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Cevap bırakın