Genel

Sosyal Medyanın Neden Olduğu E-Rahatsızlıklar

Yazar Mart 16, 2017 Yorum Yok

Uzmanlar uzun sürelerdir sosyal medya üzerinde geçirilen vaktin olumlu ve olumsuz yönleri hakkında araştırmalarını sürdürüyorlar. Haliyle her geçen gün bu araştırmaların içerisine bir yenisi ekleniyor. Son dönemde yapılan araştırmalar ise sosyal medya üzerinde normalinden fazla vakit geçirilmesi e-rahatsızlıklara neden oluyor. E-rahatsızlıklar olarak tanımlanan bu alanda kişilerin bedenlerine ve ruh sağlıklarına verdikleri zararlar yer alıyor.

İşte Sosyal Medyanın E-Rahatsızlıkları

Nomofobi: Nomofobi rahatsızlığı sosyal medyadan daha çok bir cep telefonu rahatsızlığı. Bu rahatsızlığı yaşayan insanların en belirgin özelliğini cep telefondan uzak kalınması halinde yaşanan huzursuzluk olarak tanımlayabiliriz. Cep telefonu yanında olmayan kişiler haberi alamama korkusu ise bir süre sonrasında baş dönmesi ve titreme gibi etkileri vücutlarında görebilirler.

Ego Sörfü: Ego sörfü olarak tanımlanan bir nevi narsisizm bir nevi internet ortamında kendinizi aramanız ile alakalı bir durum. Bazı insanlar internet üzerinde belirli zaman aralıkları ile birlikte kendi bilgilerini ve isimlerini aratıyorlar. Bu sürenin sık hale gelmesi insanlar üzerinde ego sörfü adı verilen rahatsızlığın oluşmasına neden oluyor. Öz severlik olarak da nitelendirilen bu durum içerisinde kişiler sosyal medya üzerinde kendi paylaşımlarını, beğenileri ve yorumları da sürekli kontrol etme ihtiyacı duymaktadır.

FOMO: FOMO da sosyal medya kullanımları nedeni ile oluşan bir diğer e-rahatsızlık. Bu rahatsızlık ile birlikte kişi sürekli olarak sosyal medya üzerinde yer alan paylaşımların kontrolünü yapmak isteyecektir. Genel itibari ile sosyal medya içerisinde geçirilen görüntüleme en son görüntülenen paylaşıma kadar devam eder. Bu rahatsızlığı taşıyan insanlarda genel itibari ile paylaşımları kaçırma korkusu vardır.

Google Takibi: E-rahatsızlık olarak bilinen google takibi biraz daha ego sörfü rahatsızlığı ile benzerlik gösteriyor. Ego sörfü rahatsızlığında internet üzerinde kendiniz için arama yapıyorken google takibi ile birlikte tanıştığınız her insan için internet üzerinde düzenli olarak araştırma yapma ihtiyacı hissediyorsunuz. Çevrenize yapacağınız bu araştırmalar google takibi rahatsızlığı olarak biliniyor.

Photolurking: Photolurking neredeyse birçok sosyal medya kullanıcısında bulunan bir rahatsızlık. E-rahatsızlık olarak bilinen photolurking ile birlikte kullanıcılar herhangi bir sosyal medya hesabı üzerinde diğer kullanıcıların paylaşımlarına saatlerce bakma ihtiyacı duyuyor. Bu nedenle sosyal medya üzerinde geçirilen vakit her zamankinden çok daha fazla oluyor. Aynı zamanda bu alan geçirilen vakitte kullanıcıları tanımak veya tanımamak önemli olmuyor.

Siberhondrik: Siberhondrik olarak adlandırılan rahatsızlıkta herhangi bir rahatsızlığın tedavisini internet ve sosyal medya üzerinde arama ihtiyacı hissediyorsunuz. Doktora gitmek yerine internet üzerinden yapılan araştırmalar ile tedavilerin gerçekleşmesi bilgilerin doğru ve yanlışlığının ayırt edilememesine neden oluyor. Bu rahatsızlık ise en çok araştırmayı ve teknolojiyi sevenler üzerinde görülüyor.

Cheesepodding: Cheesepodding e-rahatsızlıklar içerisinde müzik ile alakalı olanı diyebiliriz. Bu rahatsızlıklar kapsamında bir kişi sosyal medya ya da internet üzerinde vakit geçirirken aynı zamanda mp3 indirme ihtiyacı hissedebiliyor. Bu nedenle bir taraftan internet sörfü yapılırken bir taraftan müzik indirmesi gerçekleşiyor.

İnternet Siniri: Bazen internet, sosyal medya ve akıllı cihaz performansları üzerinde bir hız düşüklüğü olabilir. Bu hız düşüklüğünün yaşandığı süre içerisinde kişilerde internet sinir denen rahatsızlık meydana geliyor. Bu rahatsızlığı en çok belirli dönemlerde sosyal medya erişimlerinin yavaşlaması ile birlikte anlayabilirsiniz. Bu dönem içerisinde istediğiniz adreslere anında giriş yapamamanız sinir ve stres oluşumuna neden oluyor.

Facebook Depresyonu: Facebook üzerinde ruh halinin kötü olması ile yaşanan duyguların tekrar edilmesi Facebook depresyonu geçirmenize neden oluyor. Bu rahatsızlık içerisinde kullanıcıların yaşadıkları olayları paylaşımlar ile sürekli ifade etmeleri ve sık sık başka insalara anlatmaları hastalığın tetikleyicisi olarak biliniyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın