Genel

Sosyal Medyada Ülkelere Göre Gülme Şekli Değişiyor

Yazar Mayıs 1, 2017 Yorum Yok

Sosyal medya platformları içerisinde yer alan komedi görüntülerinin altında yüzlerde gülme şekillerini görebilirsiniz. Bu gülme şekillerinin genel itibari ile ülkelere göre değişiklik gösterdiğini söylemek gerekiyor. Birçok ülke içerisinde kullanıcıların kendilerine göre oluşturduğu gülme şekilleri var. Bunun yanında yine de birçok ülke içerisinde ortak olan gülme efektlerinin de olduğunu söylemek gerekiyor. İlk olarak bütün ülkelerde gülme şekillerinin ortak kahkaha sembolü olan “hahaha”” olarak kullanıldığını söylemek gerekiyor. Bunun dışında her ülkenin kendine göre gülme şekilleri var.

Ülkelere Göre Gülme Şekilleri

Her ülkenin dilinde kendi gramerine göre farklı gülme şekilleri var. Bu gülme şekilleri haliyle sosyal medya platformları içerisinde yer alan kullanımlara da yansıyor. Yazılar üzerinden yapılan gülme şekilleri bu anlamda farklılık gösteriyor. Kendini en çok belli eden gülme şekillerini bu anlamda şu şekilde sıralayabiliriz;

İspanya: İspanya grameri içerisinde kullanılan j harfi gülme efekti içerisinde de yerini alıyor. Bu anlamda İspanyol biri ile konuşurken gülme efektinde bol bol j harfini görebilirsiniz. Çünkü genel itibari ile ülkenin gülme şekli “jajaja olarak biliniyor.

Kore: Oldukça karışık bir gramere sahip olan Kore’de gülme efekti tam tersi oldukça basit.  Koreliler sosyal medya platformları içerisinde gülmelerini tek harf üzerinden gösterebiliyor. Bu anlamda sosyal medya platformunda paylaşımlar altında “kkkk” görürseniz direk olarak Korelilere ait bir gülme biçimi olduğunu anlayabilirsiniz.

Amerika: Basit gülme efektleri ile sosyal medya içerisinde dikkat çeken bir diğer ülke ise Amerika. Amerikalılar genel itibari ile sosyal medya platformları üzerinde en çok tercih edilen gülme harflerini kullanıyor. “Hahaha” olarak kullanılan gülme efektlerini Amerikalılar ile birlikte sosyal medya üzerinde birçok ülkede görebilirsiniz. Çünkü bu kalıp gülme içerisinde en çok kullanılan kalıp olarak biliniyor. Türklerin de en çok tercih ettiği gülme şekilleri arasında bu kullanımın olduğunu söyleyebiliriz.

Nijerya: Nijeryalılar da sosyal medya içerisinde diğer ülkelerden farklı gülme tarzları ile dikkat çekenler arasında. Nijeryalı olmayan bir insan bu harflerin bir araya gelmesini bir kelime olarak anlamlandırabilir. Ancak bu kelimeler Nijeryalılar tarafından gülmek efekti olarak sosyal medya içerisinde kullanılıyor. “Lwkmd” şeklinde yazılan gülme şeklini gördüğünüz zaman Nijeryalı olduğunu anlayabilirsiniz.

Yunanistan

Yunanistan gülme efektlerini sosyal medya üzerinde diğer ülkelerden daha fazla görebilme şansınız var. Çünkü bu alanda da kullanım oldukça fazla olarak yapılabiliyor. Genel anlamda Yunanların “xaxaxa” olarak gülme şekillerini sosyal medya üzerinde sıkça görebilirsiniz. Çok fazla değişik olmayan aynı zamanda belirli bir pratikliğe sahip olan kullanım bir tek bu ülke içerisinde kullanılıyor.

Brezilya: Brezilya da sosyal medya platformları içerisinde farklı gülme şekillerini görebilirsiniz. “rsrsrs” şeklinde bir harf dizisini sosyal medya platformları içerisinde gördüğünüzde Brezilyalılara ait bir gülme şekli olduğunu görebilirsiniz. Bu anlamda kullanıcıların farklı gülme şekillerinin sosyal medya içerisinde yaşadıkları ülkeyi görmelerini sağlıyor.

İtalya: İtalya da sosyal medya platformları içerisinde gülme şekilleri ile dikkat çeken ülkeler içerisinde yer alıyor. İtalyanların gülme şeklerinin sosyal medya platformları içerisinde bu anlamda “Ah ah ah” olarak yapıldığını söylemek gerekiyor. Bu gülme şekli ile birlikte İtalyanların da bizim gülme şeklimize benzediğini söylemek gerekiyor.

Fransa: Fransa dilinin inceliklerini gülme şekline de yansıtmış durumda. Bu anlamda uzun ve anlamsız harfler yerine gülmelerin Fransa içerisinde “”mdr” olarak yapıldığını söylemek gerekiyor. Fransa’nın bu anlamda gülme şeklinin sosyal medya platformları içerisinde oldukça kibar olduğunu söylemek gerekiyor.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın