Uncategorized

Sosyal Medyada Dikkat Edilecek 3 Önemli Durum

Yazar Şubat 26, 2017 Yorum Yok

Sosyal medya kullanımlarının son dönemde inanılmaz bir şekilde artış göstermesi insanların çoğu vaktini bu alana ayırmasına neden oluyor. Bu nedenle kullanıcıların dikkat etmeleri gereken özellikler var. Öncellikle söylemek gerekir ki sosyal medyayı hem olumlu hem de olumsuz olarak kullanabilme şansınız var. Ancak bu şansı tamamen sizin oluşturmanız önemli. Kullanımlarınızda yapacağınız kontroller bu alanı en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

Dikkat Edilecek 3 Önemli Özellik

Sosyal Medyada Kontrolsüz Zaman Harcamayın: Sosyal medya üzerinde kullanıcıların dikkat etmeleri gereken ilk özellik zaman kontrolü. Bu alan içerisinde zamanın dikkatsiz ve fazla olarak geçirilmesi kullanıcılara ileriki zamanlarda büyük zarar verecektir. Bu alanda sosyal medya kullanımlarınızı daha kontrollü zaman çerçevesinde yapmanız sizin için daha doğru olacaktır. Bunun için gün içerisinde en bunaldığınız zamanları tercih edebilirsiniz.

Birçok Sosyal Medya Hesabı Kullanmayın: Sosyal medya kullanımlarında yanlış olan bir diğer durum ise aynı anda birçok hesabın kullanılmak istenmesi. Sosyal medya üzerinde uygulamaların artması ile birlikte kullanıcılar her uygulama içerisinde hesaplarının olmasını istiyor. Ancak bu durum bir süre sonrasında size her açıdan zarar verecektir. Kendinize belirli zamanlarda kullanabileceğiniz iki uygulama seçmeniz yeterlidir. Ancak bakıldığında neredeyse her akıllı cihaz içerisinde en az üç adet uygulama yer alıyor.

Gerçekliği Sosyal Medyadan Önde Tutun: Dikkat etmeniz gereken en önemli üçüncü özellik ise sosyal medya kullanımlarınızda gerçek hayatınızı daha fazla ön planda tutmanızın gerekliliği. Sosyal medya kullanıcıları bir süre sonrasında tamamıyla bu alan içerisinde kullanım sağlamaya başlıyorlar. Ancak bu durum gerçek hayattan uzaklaşılmasına neden oluyor. Kullanıcılar her zaman gerçek yaşantıları sosyal medya yaşantılarından daha fazla ön planda tutmalı. Bu sayede daha sağlıklı yaşantılar elde edilebilir.

Sosyal Medyanın Olumlu Kullanımlarını Araştırın

Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman oldukça olumlu olan bir alan. Ancak birçok kullanıcı bu alanı olumlu özellikler elde edebilmek için kullanmıyor. Bu nedenle hem maddi olarak hem de manevi olarak zararlar alabiliyorlar. Kullanıcılar sosyal medya üzerinden olumlu olarak nasıl yararlanabileceklerini daha fazla dikkate alarak bu alanı yaşamları üzerinde etkili kılabilirler. Sosyal sorumluluk projeleri olumlu özelliklerin ilk adımı sayılabilir. Eğer sosyal medyayı daha iyi kullanmak istiyor iseniz ilk olarak sosyal sorumluluk projelerinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede olumlu kullanımlar için ilk adımı da atmış olacaksınız.

Hesaplarınıza Ayırdığınız Zamanları Sınırlı Hale Getirin

Sosyal medya üzerinde vakit geçirdiğiniz alan oldukça önemli. Bu nedenle eğer bu alanda bir zaman kontrolü yapamıyorsanız kendinizi denetlemeye başlayabilirsiniz. Bunun için günlük kendiniz için bir zaman dilimi belirleyebilir ve bu zaman dilimi içerisinde kullanım yaptığınızda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Kullanıcılar için önemli olan bu ödüllendirmelerin boyutu büyük olduğunda kullanıma uyma derecesi de daha fazla olacaktır. Bir süre sonrasında ise telefon kullanımlarınızın azaldığını ve daha az zarar gördüğünüzü fark edeceksiniz. Bu durumun alışkanlık haline gelmesi ile birlikte kullanıcılar bu ödülleri azaltarak bırakabilirler.

Sosyal Medya Kullanımında Kendiniz Olun

Sosyal medya üzerinde kullanımlarınızın iyi olması için dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise kendiniz olmanız. Kendi bilgileriniz, kendi düşünceleriniz ve kendi paylaşımlarınız üzerinden yaptığınız kullanımlar ile birlikte daha mutlu olabilirsiniz. Sosyal medya üzerinde başka bir insanın yerine geçmeye çalışmak sizi bir süre sonrasında daha fazla mutsuz edebilir. Bu nedenle ne kadar doğal ve kendinize ait paylaşımlar yaparsanız bu alanı o kadar doğru kullanma oranınız artacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın