Uncategorized

Sosyal Medya Sorumluluğunuzu Arttırıyor

Yazar Mart 22, 2017 Yorum Yok

Sosyal medya uygulamaları içerisinden alacağınız hesaplar sorumluluğunuzun artmasına neden oluyor. Sosyal medya hesaplarını almak sadece platform içerisinde yer almakla sınırlı kalmıyor. Bunun yanında aynı zamanda sorumluluk üstlenmeniz gerekiyor. Düzenli olarak yaptığınız kontroller nedeni ile sosyal medya hesaplarınızı sürekli sorumluluk altında tutmanız gerekiyor. Sosyal medya kullanımlarınız ile aldığınız sorumluluğun farkında olmanız bu alan içerisinden kişiliğinize ve hakkınıza zarar gelmesini önleyecektir. Bu nedenle kullanımlarda sosyal medyanın sunduğu kullanım sözleşmesini kabul etmeniz gerekiyor. Ancak bu durumda kullanımlarınızın sorumluluğu altında olduğunuzu onaylayabilirsiniz. Sözleşmelerde yer alan yaptırımları da öncesinden kabul etmiş bulunuyorsunuz.

Arkadaş Listenizden Sorumlusunuz

Sosyal medya üzerinde yer alan arkadaşlık istekleri ilk olarak sorumluluk alabileceğiniz en önemli yer. Sosyal medya içerisinde kurulan arkadaşlıklar oldukça önemli. Bu nedenle platform içerisinde sürekli kontrol yapmalısınız. Aynı zamanda sosyal medya içerisinde arkadaş olarak kabul ettiğiniz her insanın sorumluluğunu taşıyorsunuz. Bu alan içerisinde yer alan arkadaşlıklarınızın profil kullanımları ve sizin profiliniz üzerinden kullanımları sorumluluk taşıyorsunuz. Bu nedenle arkadaş seçimlerinizi çok daha iyi yapmanız gerekecek. Sosyal medya üzerinden ekleyeceğiniz her arkadaşınız üzerinden sorumluluk dereceniz artıyor. Sosyal medya içerisinde yer alan arkadaş listeniz sizin denetiminiz altında olmalı ve istediğiniz yönde değiştirebilmelisiniz.

Paylaşımlarınızın Sorumluluğu Olacak

Sosyal medya içerisinde sorumluluk alabileceğiniz bir diğer alan paylaşımlarınız. Bu alan içerisinde yapılan paylaşımlardan tamamen kendiniz sorumlusunuz. Bu nedenle sosyal medya içerisinde paylaşım yapmadan önce bir kez daha düşünmeniz gerekli. Bu alan aktardığınız her görüntünün, her videonun, her ses kaydının hem de her yazının sorumluluğunu taşıyor olacaksınız. Bu nedenle sosyal medya içerisinde yer alan paylaşımlarınızı daha kontrollü olarak yapmanız gerekecek. Diğer kullanıcılar ve sosyal medya platformu içerisinde yayılan ya da hakkınıza dava açılmasına neden olabilecek her bir paylaşım için sorumluluk taşımaktasınız. Kullanıcılar bu konu üzerinde hassas olarak paylaşımlar üzerinden hassasiyeti daha minimum düzeye indirebilirler. Aynı zamanda gizlilik ayarları da önemli. Paylaşımlarınız için gizlilik ayarlarını kontrol ederek de bu alan içerisinde sorumluluğunuzu azaltabilirsiniz. Böylece paylaşımlarınızın başka alanlarda yer alma ihtimali de azalacaktır.

Yorum ve Beğenilerinizden Sorumlusunuz

Sosyal medya içerisinde sorumlu olduğunuz tek alan paylaşımlarınız değil. Bunun yanında paylaşımlar için yapılan yorumlar ve beğeniler de sorumluğunuz altında. Aynı gönderi yayınlamanız gibi bir gönderinin altında paylaşacağınız düşünceler oldukça önemli. Bu düşünceler neticesinde yazdıklarınızın sorumluluğu kullanıcı profili altında taşımaktasınız. Bu nedenle her yorumu ve her beğeniyi de belirli kurallar çerçevesinde yapmanız gerekiyor. Kullanıcılar için oldukça önemli olan bu durum aynı zamanda başka paylaşımların yayınlanması için de önemli. Herhangi bir kullanıcının paylaşımını kendi profiliniz üzerinde paylaştığınız zaman da aynı sorumluluk içerisinde değerlendirilebilirsiniz. Bu nedenle kullanıcı profili içerisinde zaman geçirirken kullanımlarınıza daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

Sosyal Medya Hesapları Sözleşmeleri

Sosyal medya platformları içerisinden üyelik almadan önce ilk olarak size sunulan sözleşmeleri okumanız gerekli. Bu sözleşmeler ile sosyal medya kullanımlarının ne yönde olacağı hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sözleşmeyi kabul etmeniz ile birlikte üyeliğinizin onaylanabilmesi için kabul ediyorum seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Bu sayede sözleşme içerisinde yer alan bütün maddeleri kabul ederek kullanımlarınız üzerinden aldığınız sorumluluğu da kabul etmiş olacaksınız. Neredeyse bütün sosyal medya hesapları içerisinde üyelik alınmadan önce bu sözleşme kullanıcılara sunuluyor. Bu sayede kullanıcı hesaplarınız üzerinden yaptığınız bütün kullanımların sorumluluğunuz altında olduğunu onaylamış oluyorsunuz. Bu kapsamda yaptırımları da kabul etmiş oluyorsunuz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın