Genel

Sosyal Medya Sizi Farklı Gösteriyor

Yazar Şubat 16, 2017 Yorum Yok

Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar insanların birbirlerini tanımak için ilk dikkat ettikleri alan. Birbirini tanımak isteyen insanlar ilk olarak sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlara bakıyorlar. Bu alanda hobilerin ve fotoğrafların olması kullanıcıların günlük hayatları hakkında bilgi edinmenizi sağlıyor. Ancak bu bilgiler ne kadar gerçeği yansıtıyor tartışılır. Hem fotoğraflar fazlasıyla filtre kullanılması hem de fotoğrafların en güzel anlarda paylaşılması kullanıcıları günlük hayattan çok daha farklı gösteriyor.

Kişiler İçin Güven Kaybına Neden Oluyor

Sosyal medya üzerinden uzun süre sohbet eden insanlar buluşmalar sonrasında hayal kırıklığına uğrayabiliyorlar. Bu alandaki fotoğraflardan çok daha farklı gözüken insanlar ile buluşmak kullanıcılar için güven kaybına neden oluyor. Özellikle kişiler ile birlikte vakit geçirilmesi sosyal medyada gösterilenden çok daha farklı olabiliyor. Bu nedenle kullanıcılar için sosyal medya tamamen hayal kırıklığına ve güven kaybına neden oluyor. Kullanıcıların kendilerini olduğundan farklı göstermesi iki taraf için de geçerli. Bu durum sadece ilişkilerde değil diğer kullanıcılar üzerinde de etkili. İlişki boyutunda değil ancak arkadaşlık alanında sohbetler de bu alan içerisinde gerçekleşiyor. Ancak kullanıcılar arkadaşlarının böyle bir hayata sahip olmadıklarını öğrendiklerinde ise büyük güven kaybı yaşayabiliyorlar. Bu nedenle bu alan içerisinde yapılan paylaşımların kullanıcıların tarafından çok fazla önemsenmemesi önemli. Yüz yüze kurulan ilişkiler ile birlikte daha doğru ilişkilere sahip olabilirsiniz.

Sosyal Medyadan Ön Yargı Oluşuyor

Herhangi bir kişi ile ilişki yaşamadan önce sosyal medya paylaşımlarının kontrol edilmesi insanların ön yargılı davranmasına da neden oluyor. Bu alan içerisinden edinilen bilgilerin doğruluğu bilinmeden kullanıcılar hakkında genel yargılara varılıyor. Ancak bu yargılamaların sosyal medya üzerinden yapılması oldukça yanlış. Tanışacağınız insanı direk gerçek yüz yüze tanımanız ve kişinin ağzından bilgilerini almanız çok daha önemli. Böylece kişilere ön yargılı olarak yaklaşmamış da olacaksınız. Sosyal medya kullanımlarının önyargısız olarak yapılabilmesi için bu alandan bütün özellikleri öğrenmemeniz önemli.

Sosyal Medyadan Kolay Yalan Söylüyor

Yalan söylemenin oldukça kolay hale gelmesi çağımız problemlerinden en önemli olanlar arasında yer alıyor. İnsanlar en ufak olaylarda dahi çok kolay yalan söyleyebiliyorlar. Bu durumun tetikleyicisi ise sosyal medya. Bu alan içerisinden kullanıcılar gerçek hayattan çok daha kolay olarak yalan söyleyebiliyorlar. Düşüncelerin kontrol edilerek ifade edilmesi ve süre sıkıntısının olmaması nedeni ile kullanıcılar rahatlıkla yalan söyleyebiliyorlar. Kullanıcıların için artık normale gelen bu durum aslında farkında olmadan herkes için tehlikeli. Yalanlara çok kolay inanabilmeniz ve ikna edilmenizin kolay olması sosyal medya üzerinden kandırılmanıza da neden olabilir. Bu nedenle bu alan içerisinde kullanımlar çok daha yüzeysel. Dikkat ederek kendinizi sosyal medyanın olumsuz özelliklerinden koruyabilirsiniz.

Farklı Görünmek Sizin İçin de Hayal Kırıklığı

Sosyal medya üzerinde kendinizi farklı göstermeniz sizin için de büyük olumsuz etkilere sahip. Bu alan içerisinde görünürlüğünüz üzerinden edindiğiniz arkadaşlıklar ve ilişkiler mükemmel olarak ilerliyor iken gerçek hayat üzerinde yaptığınız görüşmeler ile birlikte durum biraz farklılaşabilir. Bu nedenle siz de psikolojik olarak güven kaybı başta olmak üzere kötü olarak etkilenebilirsiniz. Sosyal medya üzerinde kendinizi ne kadar olduğunuz gibi gösterir iseniz görüşmeleriniz sonucunda hayal kırıklığınız da o derece az olacaktır. Kullanıcılar bu nedenle paylaşımları daha çok gerçeğe yakın olarak yapmalıdır. Sosyal medya üzerinden kullanımlarınızı tamamen kendi kontrolünüz altında tutabilirsiniz. Bu alana verdiğiniz önem ve paylaşımlarınızın doğallığı ruh haliniz üzerinde mutlaka etkili olacaktır. Bu sayede günlük hayatta kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın