Genel

Sosyal Medya İnsanları Köreltiyor

Yazar Şubat 7, 2017 Yorum Yok

Son zamanlarda sosyal medya için yapılan araştırmalar sayısız. Her gün bu araştırmalara bir yenisi ekleniyor. Sosyal medyanın insanlar üzerinde etkisini belirlemek için yapılan son araştırma da maalesef olumsuz yönde. Sosyal medyanın hem olumsuz hem de olumlu yönleri olmasına rağmen kullanıcıların büyük bir kesimi olumsuz yönlerinden etkileniyor. Bu nedenle ruhen, bedenen ve maddi olarak insanlar sosyal medya yüzünden yıpranıyor.

Sosyal Medya Tembelleştiriyor

Özellikle gençlerin internet üzerinde yaptıkları araştırma oldukça fazla. Günümüzde her şey için internetin arama motorlarını kullanıyoruz. Ancak bu durum sosyal medya ile daha az haline geldi. İnsanlar sosyal medyanın hazırcılığı nedeni ile araştırmalardan vazgeçiyor. Bu anlamda sosyal medya da hem doğru hem de yanlış birçok haber var. Kullanıcılar gördükleri her haberi bilinçsiz olarak kullanıyor. Bu nedenle internet üzerinden yapılan araştırmalar da azalıyor. İnsanların detaylı olarak yaptıkları araştırmalar sosyal medya nedeni ile daha yüzeysel olmaya başladı. Özellikle öğrencilerin bu alan içerisinde çok fazla vakit geçirmesi her konu hakkında doğru ya da yanlış bilgi sahibi olmalarına neden oluyor. Bunun yerine sosyal medya haberleri üzerinden edindiğiniz bilgileri daha detaylı olarak araştırarak çok daha doğru bilgiler edinebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Yalan Haberleri Çoğalıyor

Özellikle kaos dönemleri içerisinde insanların sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımların sayısı yok. Aynı şey gündemde olan konular içerisinde geçerli. Ancak bu haberlerin doğruluğu tartışılır durumdur. İnsanlar sosyal medya üzerinde gördükleri haberlere çok kolay inanabiliyorlar. Ancak bu alanda insanları kışkırtmak ve ara bozmak adına yapılan paylaşım sayısı çok fazla. Bu alan içerisinde paylaşılan her haberin doğruluk derecesi kontrol edilerek yorumlanmalı. Bir haber insanların görüşleri üzerinde çok büyük etkiye sahip. Sadece paylaşımlar değil aynı zamanda sosyal medya arkadaşlıklarınız da düşüncelerinizi çok kolay etkileyebiliyor. Arkadaşınız olan ya da takip ettiğiniz kişilerin paylaşımları sizin düşüncelerinizde fazlasıyla etkili. Sosyal medya araştırmacılığınızı elinizden alıyor. Bu sayede çok daha yüzeysel düşünceleri çok daha derin tartışabiliyorsunuz.

Sosyal Medyayı Kötüye Kullananlar Artıyor

Sosyal medya yalan haberleri ile birlikte daha fazla kullanılıyor. Özellikle belirli dönemlerde insanlar arasında kaos çıkarabilmek için sosyal medya kullanımları olumsuz yönde oluyor. Çıkan yalan haberler, paylaşımlar sizin düşüncelerini etkiliyor. Son dönemde ise bunu kötüye kullanan teröristlere karşı daha bilinci olarak hareket etmek daha doğru olacaktır. Siyasetin çok yoğun olarak yaşandığı bu dönem içerisinde sosyal medya haberleri ile görüş belirlemek yerine internet üzerinden yapacağınız araştırmalar ile görüş belirlemek daha mantıklı gözüküyor. Bunun yanında sosyal medya kullanımlarını çok daha iyi olarak yönetenler de yadsınamaz. Kullanıcıların bilinçli olarak takipçi ve arkadaş edinmeleri kişisel hayatları üzerinde daha olumlu etkileri sağlayacaktır.

Sosyal Medya Toplum Yaşamını Değiştiriyor

Sosyal medyanın kötü kullanılması ile birlikte toplum yaşantısı da olumsuz olarak etkileniyor. Yüz yüze iletişimden uzak ve mesaj üzerinden iletişim kuran gençler son dönem içerisinde oldukça fazla. Her ne kadar şuan çok fazla etkisi yok gibi gözükse de toplum yapısı içerisinde sosyal medya büyük değişimlere neden oluyor. Siz farkında olmadan insan ilişkileri çok daha basit ve yüzeysel olmaya başlıyor. Bu nedenle suç oranları da sürekli artış gösteriyor. Sosyal medya ve insan ilişkileri arasında maksimum düzeyde bir etkileşim var. Maalesef bu etkileşim olumsuz yönde ilerlemeye devam ediyor. Güven kaybı, psikolojik yıpranmalar gibi sorunların da son dönem içerisinde fazlaca arttığını görmek mümkün. Bu nedenle her bireyin sosyal medya kullanımlarına dikkat etmesi gerekli.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın