Genel

Sosyal Medya İnsan İlişkilerini Zayıflatıyor

Yazar Şubat 3, 2017 Yorum Yok

Sosyal medya üzerinden edinilen arkadaşlıklar gerçek arkadaşlıklara göre son dönem içerisinde daha fazla olarak tercih ediliyor. Ancak bu arkadaşlıklar kişilere büyük zararlar verebiliyor. İlk olarak sosyal medya üzerinden edindiğiniz arkadaşlıklar sizin daha fazla içinize kapanık olmanıza neden oluyor. Bu anlamda dışarı çıkmanız ile ilişki kurmakta zorlanabiliyorsunuz. Sosyal medya üzerinden dikkat ettiğiniz arkadaşlıklar yanında aynı zamanda gerçek arkadaş ilişkilerine de dikkat etmeniz gereklidir.

Sosyal Medya Yalnızlaştırıyor

Sosyal medya üzerinden edinilen arkadaşlar ile birlikte ilişkileriniz daha yüzeysel oluyor. Cevap verme davranışınız aniden değil düşünerek ve tartışarak gerçekleşiyor. Bu durumuna alışmanı ile birlikte yüz yüze iletişim kurarken zorlanabiliyorsunuz. Bu anlamda direk cevap vermek ve yüz yüze iletişim kurmak sizin için zor olabiliyor. Sosyal medya üzerinden arkadaşlık edinen kişilerin aynı zamanda yüz yüze iletişime de önem vermeniz gerekiyor.

Sosyal Medya İş Görüşmelerini Dahi Etkiliyor

Uzun süre sosyal medya üzerinde vakit geçiren insanlar için yüz yüze iletişim kurmak birden zor olabiliyor. Bu nedenle arkadaşlar içerisinde samimi geçen görüşmeler yanında iş hayatında geçen ciddi görüşmelere kadar zorluklar yaşanabiliyor. İnsanlar ciddi görüşmeleri sosyal medya sonrasında birden yapamıyor. Bu nedenle sadece arkadaşlık ilişkilerinizi değil aynı zamanda iş hayatınızı da olumsuz olarak etkileyebilirsiniz. Dikkat etmeniz ile birlikte bu alanı daha kontrollü olarak kullanabilir ve günlük yaşantınızın etkilenmesini önleyebilirsiniz. İş hayatınız üzerinde de olumsuz etkiler oluşturabilecek olan sosyal medya kullanımlarınıza daha dikkatli olmalısınız.

Sosyal Medya Güven Kaybına Neden Oluyor

Sosyal medya üzerinde yaşanan arkadaşlıklar bir süre sonrasında kişiler üzerinde güvensizlik oluşturuyor. Özellikle bu alanda yaşanan ilişkilerin yüzeysel ve daha değersiz olması, birden arkadaşlıkların bitirilmesi kullanıcılar için güven kaybına neden oluyor. Bu alanda çok fazla vakit geçiren kişiler gerçek arkadaşlıklara çok daha temkinli ve şüpheli yaklaşıyor. Bu nedenle arkadaşlık ilişkileri olumsuz olarak etkileniyor. Sosyal medya üzerinden yaşanan bu güvensizlik bir süre sonrasında daha büyük psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Bu sorunların giderilebilmesi için arkadaşlıklara dikkat edilmeli ve bu alanda daha temkinli olunmalı.

Maddi ve Manevi Kayıplar Yaşanabiliyor

Sosyal medya üzerinde suç örgütleri de epey çoğaldı. Bu alanda kişilere maddi hayat ve manevi hayat üzerinden zarar verilebiliyor. Bu zararlar nedeni ile kişiler olumsuz olarak etkileniyor. Kişilerin bu alan içerisinde rahat davranmaları ve kişisel bilgilerini tanımadıkları insanlar il paylaşmaları sonrasında büyük zararlara neden olabiliyor. Bu nedenle kişilerin sosyal medya üzerinde bilgilerini diğer insanlar ile birlikte paylaşmaları çok daha temkinli olmalı. Suç örgütlerinin çok fazla sosyal medya üzerinde yer alması kişilere büyük tehditler oluşturuyor. Bu tehditler güvenlik güçleri tarafından kontrol edilse de bir süre sonrasında yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle kullanıcıların gördükleri bütün şüpheleri güvenlik güçleri ile paylaşması oldukça önemli.

Sosyal Medya İnsan İlişkilerine Büyük Zararlar Veriyor

Sosyal medya üzerinde geçirilen vakit de insan ilişkilerine büyük zararlar verebiliyor. Bu zararlar evlilikleri ve diğer akrabalık ilişkilerini kötü etkiliyor. İnsanlar gerçek hayatlar üzerinden ilişkilerini sosyal medyaya göre düzenliyor. Bu anlamda yapacaklarını ve planlarını bu alan üzerinden kontrol ediyorlar. Bu alandan edinilen arkadaşlıklar gerçek arkadaşlıklar üzerinden tartışmalar yaşanmasına da neden olabiliyor. Sosyal medya alanının kontrol altında tutulması gerçek hayatınız üzerinde olumsuz etkiler yaratamayacaktır. Bu sayede her iki alanı da olumlu olarak kullanabilir ve arkadaşlık düzeylerinizi iyi halde getirebilirsiniz. Bu konuda uygulamalar üzerinde olan hesapların kontrollerini de düzenli yapmanız gerekecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın