Genel

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Anlaşılıyor?

Yazar Mart 6, 2017 Yorum Yok

Sosyal medya bağımlılığı üzerine yapılan araştırmalar son dönemlerde oldukça fazla. Birçok insan vaktinin büyük bir bölümünü bu alanda geçirmesine rağmen bağımlı olduğunu kabul etmiyor. Bunun üzerine New York Üniversitesi Pazarlama Profesörü dam Alter yapılan bir röportajda kişilerin bağımlı olup olmadığını anlayabileceklerini belirtti. Adam Alter’e göre belli kullanımlara dikkat ederek kendiniz üzerinde analiz yapabilirsiniz.

Her İşten Sonra Sosyal Medyaya Bakmak

Adam Alter’in ilk analizi içerisinde kullanıcıların her işten sonra sosyal medya uygulamalarının incelenmesi gerekiyor. Birçok kullanıcı elinde olan işi bitirir bitirmez eline cep telefonunu alıyor ve sosyal medya uygulamalarında gelişmeleri takip ediyor. Eğer gün içerisinde sizde işinizi tamamladığınız sosyal medya uygulamalarını kontrol ediyorsanız bağımlı olarak değerlendiriyorsunuz. Sadece iş bitince değil aynı zamanda işe başlamadan önce de sosyal medya üzerinde genel bir tarama yapıyor ve işe öyle başlıyor iseniz yine bağımlı statüsünde değerlendiriyorsunuz. Adam Alter’e göre kendiniz bu konu üzerinde kontrol ederek bağımlı olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Gün İçerisinde Sosyal Medyada Geçirdiğiniz Vakit Önemli

Adam Alter gün içerisinde sosyal medya üzerinde geçirilen vakit için de bir yorumda bulunuyor. Normal bir günde uyuduğumuz ve çalıştığımız süreler dışında bütün vakti sosyal medya üzerinde harcıyorsak yine bağımlı kategorisi içerisinde değerlendiriliyoruz. Mesela bir günü örnek olarak alalım; Uyandınız, kahvaltı yapmadan önce sosyal medya uygulamalarını kontrol ediyorsunuz, kahvaltı yaptınız, sosyal medya uygulamalarını kontrol ediyorsunuz, işe gittiniz, çalışmaya başlamadan önce sosyal medya uygulamalarını kontrol ediyorsunuz, çalışıyorsunuz, aralarda sosyal medya uygulamalarını kontrol ediyorsunuz, iş bitti ve eve döndünüz, sosyal medya uygulamalarını kontrol ediyorsunuz, yemek yediniz, sosyal medya uygulamalarını kontrol ediyorsunuz ve uyuyorsunuz. Günümüzde birçok insan bir gününü bu çizgi üzerinden devam ettiriyor. Anlaşıldığı üzere de günün büyük bir bölümü sosyal medya uygulamalarını kontrol ile geçiyor. Adam Alter bu durumda sizin bir bağımlı olduğunuzu söylüyor.

Sosyal Medyada Bir şey Paylaşmak Önemli Değil

Yapılan röportaj içerisinde bir yanlış anlaşılmaya da değinildi. Adam Alter’e göre sosyal medya bağımlılığının bu alanda bir şey paylaşmak zorunda olduğunuzu göstermiyor. Gün içerisinde hatta hafta içerisinde herhangi bir paylaşım yapmamanıza rağmen sosyal medya üzerinde vakit geçiriyor iseniz yine bağımlı kategorisinde değerlendiriliyorsunuz. Birçok insan bu alanda çok sık paylaşım yapmadığını sadece paylaşılanları takip ettiğini söylüyor. Ancak unutulmamalıdır ki bu da bir sosyal medya bağımlılığı. İnsanların çok fazla önemsemediği bu konunun ileride büyük problemlere yol açacağı da Adam Alter tarafından söylendi. Özellikle çocukların bu alan içerisinde geçirdikleri vakit hem ruh hem de beden sağlığı için oldukça önemli bir yere sahip.

Sosyal Medya Bağımlılığının İleriki Dönemleri

Adam Alter şuan için önemsenmeyen sosyal medya bağımlılığının ileriki zamanlarda çok daha büyük problemlere yol açacağını söylüyor. Bu problemler şu şekilde sıralanabilir;

  • Beden sağlığının bozulması bu alanda ilk sırada. Göz ve boyun ağrıları ve rahatsızlıkları sosyal medyanın getirdiği sağlık problemleri arasında. Göz bozukluğunun çok küçük yaşlara inmesinden bu problemi anlayabilirsiniz.
  • Dikkat eksikliği ise ileride büyük problem olabilecek bir diğer alan. Çocuklar sosyal medya üzerinde vakit geçirirken çevre ile bağlarını koparıyorlar. Sonrasında çevreye adapte olmak ise oldukça zor oluyor. Bu nedenle ileriki dönemlerde dikkat dağınıklığı ve dikkat eksikliği başlıyor.
  • Sosyal medyanın bağımlılığının ileride problem oluşturacağı bir diğer alan ise asosyallik. İnsanlar arkadaşlıklarını ve ilişkilerini sosyal medya üzerinden yürütmeye başladı. Bu nedenle gerçek ilişkiler zayıflıyor ve git gide yok oluyor.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın