Genel

Slayt Nasıl Yapılır

Yazar Temmuz 23, 2017 Yorum Yok

Sunum, beyaz bir perde üzerine çeşitli efektlerle yansıtılmış, belli bir sıra ile geçen fotoğraf şeklindeki görüntülerdir. Birçok insan işi gereği sunum yapmaktadır. Ayrıca öğretmenler daha akılda kalıcı şekilde ders işleyebilmek, öğrenciler ödevlerini daha güzel hale getirmek için çeşitli slaytlar hazırlayabilmektedir.

Slaytların Ana Hatları Nasıl Oluşturulur?

Sunum yapan kişiler, çeşitli programlar ile slayt hazırlayabilmektedir. Slayt hazırlamak için en çok kullanılan program Microsoft Power Point’tir. Slayt hazırlarken önce sunum konusu dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır. Slayt hazırlama aşamasında bilgi çokluğu değil görsel çokluğu sağlanmalıdır. Çünkü slaytlar insanların dikkatini çekmek için oluşturulmaktadır. Bu nedenle çok fazla yazı insanların sıkılmasına sebep olacaktır. Slayt nasıl yapılır sorusunun cevabında dikkat etmesi gereken ilk adım slayttaki dikkat çekici görsel sayısını fazla tutmaları olmalıdır. Bunun yanı sıra slayt açıldıktan sonra sol tarafta yer alan slaytlar kısmından sayfa sayısı artırılabilmektedir. Bunun için boş kısma sağ tıklandığında yeni sayfa ibaresi seçilmelidir. Sunum bilgileri ve görselinin aktarılabileceği kadar sayfa oluşturulduktan sonra sayfalar birkaç şekilde kullanılabilmektedir. Sayfanın üstüne gelip sağ tıklandığında düzen ibaresinin üstüne gelinmelidir. Bu noktadan sayfa düzeni değiştirilebilmektedir.

Arka Plan ve Yazı Tipi Düzeni

Slaytların arka plan rengini değiştirebilmek mümkündür. Sayfanın üzerine gelip sağ tıklandığında arka plan yazısına basılmalıdır. Açılan sayfada arka plan renkleri görüntülenecektir. Düz renkler dışında çeşitli doku, resim ve desenler de kullanılabilmektedir. Bu noktada arka plan renginin koyu olmamasına dikkat edilmelidir. Arka plan çok yoğun desen ya da koyu renklerden oluşursa izleyicilerin gözünü yoracaktır. Arka plan soft renklerden seçildikten sonra tüm sayfalara uygula seçeneği aktif hale getirilişe bütün sayfalarda aynı arka plan rengi yer alacaktır. Sonrasında sayfalar yazı ve resimlerle istenildiği şekilde doldurulabilmektedir.

Görsel ve Yazı Efektleri

Slayta yazı ve görsel ekleme işlemi tamamlandıktan sonra çeşitli efektler ile hareketli geçişler sağlamak mümkündür. Öncelikle sayfaların geçişi ayarlanmalıdır. Bunun için üst kısımda yer alan görev çubuğundaki geçişler kısmına tıklanmalıdır. Buradan istenildiği şekilde sayfaların geçişi sağlanabilmektedir. Sayfalara verilen efekt işlemi tamamlandıktan sonra slayta eklenen fotoğraf ve yazılar için de efekt belirlenebilmektedir. Bunun için yine görev çubuğunda yer alan animasyonlar bölümü tıklanmalıdır. Bu bölümden fotoğraflara efekt verilebilmektedir. Slayt nasıl yapılır sorusunun cevabı özetle bu kadardır. Tabi slaytı daha açıklayıcı ve dikkat çekici hale getirmek için slayta video ve müzik de eklenebilmektedir. Bunun için belirlenen video, slaytın sayfasına sürüklenebilmekte ya da ekle bölümünden video seçeneği tıklanabilmektedir. Slayt geçiş aşamasında bu videolar tıklanma ile açılabilmektedir. Kişiler slayt hazırlama işini bitirdikten sonra sağ altta bulunan ayaklı perde şekline tıkladığında slaytı izleyebilmekte ve slayt üzerinde değişiklik yapabilmektedir.

Diğer Programlar

İş ve okul hayatında slayt için genel olarak Power Point programı kullanılsa da sadece fotoğraf ve videoları slayt haline getirebilmek için başka programlar da kullanabilmektedir. Bunlardan ilki Movie Maker’dir. Bu programda kişiler dilediği şekilde fotoğraf ve videoyu birleştirebilmektedir. Fotoğrafların sırası değiştirebilmekte ve istenildiği şekilde düzenlenebilmektedir. Fotoğraf ve video geçişi esnasında slayta müzik ekleyebilmek de mümkündür. Bunların yanı sıra mobil cihazlar üzerinden de bu işlemi yapabilmek mümkündür. Çeşitli mağazalardan indirilen fotoğraf düzenleyici uygulamalar ile fotoğraf ve videolar ile slayt hazırlayabilmek mümkündür. Ayrıca gelişe teknoloji ile artık mobil cihazlarda da Microsoft Office programlarını görebilmek mümkündür. Bu sayede mobil cihazlar üzerinden Power Point ile slayt hazırlanabilmektedir. Kişiler bulunduğu konum fark etmeksizin bilgisayarda hazırlandığı şekilde mobil cihazlardan da kısa zamanda çeşitli slaytlar yapabilmektedir.

Cevap bırakın