Genel

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yazar Ocak 21, 2017 Yorum Yok

Seo kısaca arama motorları için yapılan iyileştirme ve düzenlemelerdir. Genel olarak bir site içi seo ve site dışı seo olarak ikiye ayırmamız mümkündür. İnternette arama sonuçlarında sitenin daha üst sıralara taşınması adına yapılan tüm işlemlere de seo denilmektedir. Seo nedir sorusuna ingilizce açılımı olan  serarch engine optimization yani arama motoru optimizasyonu olarak da cevap verilebilir.

Sitelerin içerisinde yer alan tüm hizmet ve bilgilerin asıl amacı daha fazla kitleye ulaşmaktır. Bu da ancak siteye daha fazla insanın giriş yapması, yani siteyi bulmasıyla alakalıdır. Bu çalışmaların ortak amacı bilinirliği arttırmak ve web popülerliğini yükseltmektir. Bu sayede Google’da sıralaması artan sitenin trafiği de daha fazla olacaktır. Ayrıca reklam anlamında baktığımız zaman seo için getirisi en yüksek olan pazarlama stratejisi dememiz de mümkündür.

Bir Web Sitesinin Popülaritesi Nasıl Arttırılır?

Seo nedirsorusunun cevaplarından biri de web sitesinin popülaritesini arttırmaktı. Önemli olan bu popülaritenin nasıl sağlandığıdır. İşte burada devreye önemli seo uzmanları girer. Çünkü bilinirliği ne kadar organik şekilde yaparsa bu site için o kadar büyük bir yatırım olacaktır ve geri dönüşleri daha yüksek olacaktır.

Google arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkmak reklam anlamında sizi üst sıralara taşır. Fakat bunu yapmak için de yine reklam vermeniz gerekir. Yani popülaritenizi arttırmak için kaliteli tanıtımlar yapmalı ve bu reklamların sonucunda da siteyi üst sıralara taşımalısınız. Google bir sitenin nasıl kaliteli olduğunu anlıyor diye soracak olursanız ziyaretçi davranışlarını incelediğini söyleyebiliriz. Yani ziyaretçi sayısındaki düzenli yükselişe, backlinklere, paylaşımlara bakan Google bunun doğal bir popülerlik sağladığını anlayarak arama sonuçlarında bu siteyi üst sıralara taşıyor. Seo nedirsorusu için Google yapay zekasını da bu nedenle kavrayabilmek önemlidir.

Doğallık Seo Çalışmalarında Önemli midir?

Google’ın neleri baz alarak bir sitenin popüler olup olmadığını anladığını belirtmiştik. Fakat Google’ın dikkat ettiği bir diğer nokta da bu popülerliğin doğal bir artışa dayanmasıdır. Yani sizin Google’ı bu konuda kandırmaya çalışmanız ve yapay ziyaretçiler yaratmanız kısa sürede farkedilecektir. Hatta yapay ziyaretçiler sayıca fazla olursa bunun siteyi çok daha kötü etkileyebileceğini bilmek gerekir. Seo nedirve nasıl yapılır sorusunda doğal ziyaretçiler ve doğal popülerlik kavramlarının önemli olduğunu unutmamalısınız.

Bir sitenin gerçekten doğal olduğunu anlamanın yollarından biri de çeşitliliğine bakmak olacaktır. Genellikle tek elden yürütülen sitelerin doğal olmamasının en büyük nedeni tam olarak budur. İnternet sitesi içerisinde yapılmış olan çalışmaların zamanı, uygulama şekli ve kriterleri sitenin kalitesini belirleyen etmenlerdir.

Seo Çalışmalarında Arama Botlarına Uygunluk Nedir?

Seo yaparken dikkat edilmesi gereken bazı temel kavramlar vardır ve bunlardan biri de sitenin arama botlarına uygunluğudur. Bu konu hem seo uzmanının hem de yazılım uzmanının bir alanıdır. Seo nedir  sorusu için arama botlarına uygunluğu denetlerken dikkat etmeniz gerekenler şöyledir:

İnternet sitenin kod temelini son derece iyi oluşturmak gerekir. Hatta bunun için önerilebilecek bir platform WordPress’tir. Sitenin hızlı yükleniyor olması ve açılırken yavaşlamaması da seo için önemlidir. Çünkü Google botları yavaş yüklenen sitelerde durmak istemez. Site haritası mutlaka olmalı. Siteyi sdece masa üstü platformda değil aynı zamanda mobil kullanım için de uygun hale getirmek ve kolay kullanılabilir bir mobil uygulama yapmak . Son olarak 404 ve 301 hata yönlendirme sayfalarını oluşturmak da seo çalışmaları için son derece önemli olan düzenlemelerdir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın