Genel

SEO Çalışmalarında Backlink Nedir? Backlink Kullanımının SEO’ya Katkısı Var mıdır?

Yazar Ocak 23, 2017 Yorum Yok

Backlink nedir, seoya katkısı var mıdır sorusunu cevaplandırmak istersek öncelikle backlink tanımını yapmamız gerekir. Bu kelimenin tam olarak Türkçe karşılığı geri linktir. Fakat anlamına gelecek olursak bir sitenin kendi içerisinde başka bir sitenin linkini paylaşması diyebiliriz. Kısacası iki site arasındaki bu bağlantıya verilen isime backlink dendiğini söyleyebiliriz.

Backlink vermek pagerank değerinin artmasını sağladığı için önemlidir. Arama motoruna link yazıp iki nokta üst üste koyduktan sonra sitenin tam olarak adresini yazarsanız karşınıza çıkan siteler aratmış olduğunuz web sitesine backlink veriyor demektir. Pagerank değerinin artması demek de sizin seo çalışmalarında başarılı olduğunuz ve arama sonuçlarında gittikçe üst sıralara çıktığınız anlamına gelir. Pagerank değerinin artması aynı zamanda özgün içerik oluşturmayla da alakalıdır.

Bir Web Sitesinde Doğal Backlink Neden Önemlidir?

Backlink nedir, seoya katkısı var mıdır sorusundan önce backlinkin nasıl verildiğini bilmek gereklidir. Öncelikle Google her ne kadar backlink alış verişinin doğal olmasından yana olsa da bunu son derece yapay yaptığını gösteren siteler vardır. Oysa Google’ın bunu farkettiği zaman sizin backlinki hakettiğinizi değil satın aldığınızı anladığı için değerinizi daha fazla düşürme ihtimali bile bulunur.

Bu nedenle önemli olan doğal backlink alabilmek olmalıdır. Yani Google’ı kandırmadan backlink almayı başarırsanız bu sizi seo anlamında üst sıralara taşıyan önemli bir araç olacaktır. Kaliteli bir içerik için gerçekten gelen izleyiciye fayda sağlayacak bir backlink koymak önemlidir. Google bu şekilde kullanıcı davranışlarını inceleyerek backilnkin faydasını gözlemleyebilir.

 

Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Doğal backlink çalışması yürütmek için Backlink nedir, seoya katkısı var mıdırsorusuna açıklık getirmeli ardından yüksek kaliteli ve popüler olan bir içerik oluşturmanız gerektiğini bilmelisiniz. Daha açık ifade etmek gerekirse henüz kimsenin arama yapmadığı bir konuyla ilgili içerik yaparsanız, başka bir rakibiniz olmadığı için arama sonuçlarında zaten ilk sırada gözükürsünüz. Seo ve backlink çalışmalarının temeli zaten popüler olan konular hakkında diğer çalışmalardan sıyrılıp üst sıralara geçmektir.

Bu nedenle rakipleri bulmak ve incelemek önemlidir. Çünkü bunun ardından kendinize bir rakip belirlersiniz ve rakibinizin içeriği hakkında detaylı bilgi sahibi olursunuz. Rakibinizin içeriğinde eksik yanlar bulmaya çalışmak önemlidir, Böylece onun yazısından sıyrılabildiğiniz alanlar olur. Seo uyumlu bir makale yazmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Backlink nedir, seoya katkısı var mıdırsorusuna cevap olarak backlinkin olduğu kadar seo uyumlu makalenin katkısını da bilmeniz gerekir. Hazırladığınız özgün makalenize videolar ekleyerek onu daha güçlü hale getirebilirsiniz ve sonuç olarak doğru kişilere ulaştırmak, doğru backlinkler vermekle birlikte arama sonuçlarında hızlı bir şekilde yükselişe geçtiğinizi farkedeceksiniz.

Kaliteli Backlink Almak İçin Neler Yapılmalı?

Kaliteli backlinkler almak Google’ın sizi daha başarılı görmesini sağlayacağından önemlidir. Seo çalışmalarında Backlink nedir, seoya katkısı var mıdırsorusunun önemini vurgulamıştık. Bunun için backlink alırken içeriğinizle alakalı sitelerden backilnk almaya önem vermelisiniz. Biraz zorlayıcı olsa da katkısı son derece büyüktür.

Sosyal sitelerden ne kadar fazla link alırsanız bunun o kadar artısı olacağını unutmayın. Örneğin Facebook ve Twitter gibi sitelerden backlink almak hızlı bir şekilde yükselmenizi sağlayabilir. Yine aynı şekilde bilinen ve kaliteli olan forum sitelerinde yazılar paylaşmak, backlink almak önemlidir. Kaliteli dizinlere kayıt olursanız bunun da sitenize getirisi çok fazla olacaktır. Kısacası seo çalışmalarında backlinkin önemi yadsınamayacak derecede büyük olduğundan tüm seo uzmanları hakkında bilgi sahibidir diyebiliriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın