Genel

Sanal İlişkileri Oluşturacak Olan Hareket: Samimiyet

Yazar Nisan 10, 2017 Yorum Yok

Günümüzde sosyal medya platformları içerisinde kurulan arkadaşlık ve ilişki düzeyleri oldukça fazla. Ancak bu alandan ilişki kurmak istemesine rağmen çok fazla başarılı olamayan insan sayısı da fazla. Bu nedenle sosyal medya içerisinden ilişki ya da arkadaşlık kurmak isteyenlere küçük tavsiyeler verebiliriz. Çünkü sosyal medya ilişkilerini belirleyen tamamen konuşmanızın özü. Görüntünüz, ses tonunuz, jest ve mimikleriniz daha ortada yokken kullanıcı adresleri sizin ile fikirleriniz doğrultusunda arkadaşlık kuruyor. Daha sonrasında ise görüntü ve ses devreye giriyor. Bu nedenle kullanıcı adresleri içerisinde dikkat edeceğiniz en önemli husus konuşma alanı ve konuşma tarzı.

Samimi Bir Dil Yakalayın

Sosyal medya içerisinde samimi bir dil yakalamak ile tamamen rahat olmak farklı şeyler. Genel itibari ile ikisi hep aynı konuymuş gibi algılanır. Oysa ki samimi olarak diğer kullanıcıya fikirlerde birlik olduğunu aktarabilirsiniz. Aşırı rahat olarak ise onun olumsuz olarak dikkatini çekebilirsiniz. Peki, samimiyet nasıl kurulur?

  • İlk olarak ilgi alanlarında ya da herhangi bir alanda bir benzerlik var ise konuşmayı bu doğrultuda sürdürebilirsiniz. Aynı diziyi izlemek, aynı sporu yapmak, aynı arabayı kullanmak vs. her şey olabilir. Bu alanda duygularınız aynı da ayrı da olsa bir ortaklık yakaladığınız için samimiyet kurulmaya başlanacaktır.
  • İlginizi baskı halinde göstermeyin. Bir kişiyi merak etmek, sürekli sormak samimi olmaktır. İnsan samimi hissettiğini kişilerde merak duygusunu tadabilir. Ancak bu merakınızı gidermenin yolu baskı olmamalıdır. Samimi bir hava yaratmak istiyorsanız ilgi ve merakla karışık sorular ile birlikte kullanıcıdan bilgi alabilirsiniz.
  • Samimi bir dil yakalamanın bir diğer göstergesi ile hitap kelimeleri. Hitap kelimeleri de sosyal medya içerisinde en çok kullanılan alanlar. Samimi bir alan yaratmak isteyen kullanıcılar dire söze “canım” kelimesini kullanarak giriş yapabilirler. Ancak bu yanlış bir davranış. Bunun yerine ilk olarak isim kullanarak giriş yapabilirsiniz. Daha sonrasından isim kullanılmasını devre dışı bıraktığınız zaman bir samimiyet yakalayabilirsiniz. Artık hitap kelimeleri olan canım, tatlım vs. kullanabilirsiniz. Daha öncesinden hangi hitap kelimesi ile hitap edilmesini ağzını arayarak da öğrenebilirsiniz.

İçten Olun, Yapaylıktan Uzaklaşın

Sosyal medya ilişkilerinizde yakaladığınız samimiyette aynı zamanda içten olmanız önemli. Yani ne düşünüyor, ne hissediyor iseniz anında kullanıcı adresi ile paylaşabilirsiniz. Bu anlamda kullanıcıların laubali olması gerekmiyor. Düşüncelerini yapaylıktan uzak ve olduğu gibi ifade edebilirler. Bu sayede karşıda yer alan kullanıcının daha fazla dikkatini çekebilirler. Kullanıcılar sosyal medya iletişimleri içerisinde daha fazla olarak içtenliğe önem veriyor. İçten yapılan paylaşımlar ve konuşmalar sosyal medya iletişimlerinde daha fazla samimi olunmasını da sağlıyor. Bu nedenle kullanımlarınızda düşünmediğiniz olayları yanlış ya da yalan olarak aksettirmeyin. Onun yerine ne düşünüyorsanız kendinizi öylece ortaya koyun. Daha sonrasından gerçek düşünceleriniz ile hareket ettiğinizde yalancı ya da değişken bir yapıya sahip olan bir kişi olarak bilinebilirsiniz.

Paylaşımlarınızla Tutarlı Olun

Sosyal medya konuşmalarında dikkat edilen bir diğer özellik de tutarlılık. Karşı tarafa ne aksettirmiş iseniz o alanda bir düşünce paylaşmanız daha tutarlı olduğunuzu gösterecektir. Bu nedenle paylaşımlarınızdan sonra yaptığınız konuşmalara ya da konuşmalarınızdan sonra yaptığınız paylaşımlara ayrı olarak dikkat edebilirsiniz. Özellikle dikkat edeceğiniz bu husus aynı zamanda samimi olduğunuzun da göstergesi olacaktır. Tutarsız davranışlar daha çok yalana yatkın insanların tavırlarıdır. Yapay düşünce barındırmadığınızı gösteren bu davranış ile birlikte karşınızdaki kullanıcının daha fazla dikkatini çekebilirsiniz ve konuşmayı sürdürebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın