Genel

Sanal Arkadaşlıklar Kıskançlığın Birinci Nedeni

Yazar Mart 12, 2017 Yorum Yok

Eşlerin ve ilişki içerisinde olan bireylerin birbirlerini kıskanmaları gayet normal olarak gözükse de bu durum bazen üst seviyelere çıkabiliyor. Bu nedenle hem eşler hem ilişki olumsuz olarak etkileniyor ve ilişkiler kötü sonlarla bitebiliyor. Ancak bu kıskançlıkların nedenleri sorgulandığı zaman insanları en çok rahatsız eden şeyin sosyal medya olduğunu hemen anlaşılıyor. Sosyal medya üzerinde yer alan arkadaşlıklar ve diğer insanlarla kurulan iletişimler birbirilerini kıskanmalarında en büyük etken.

Sosyal Medyada Cinsiyet Savaşı

Sosyal medya üzerinden edinilen arkadaşlıklar ya da arkadaşınız olan kişiyi sosyal medya üzerinde takip etmeniz ilişkinize zarar veren en büyük neden. Günümüzde birçok genç sosyal medya kullanımını ilişki olması halinde çok dar bir alanda kullanmaya maruz bırakılıyor. Genel itibari ile bayanlar erkek arkadaşlarının sosyal medya hesapları üzerinden yer alan hemcinslerini silmekle işe başlıyor. Bunun yanında aynı şey erkekler için de geçerli. Erkekler kız arkadaşlarının sosyal medya hesapları içerisinde başka erkek arkadaşlıkların olmasını istemiyor. Ancak bu durum bir süre sonrasında insanları rahatsız ediyor ve ilişkilere olumsuz olarak yansıyor. En çok şikayet edilen sosyal medya arkadaşlıkları yüzünden kıskançlıklar kötü sonuçlar ile ilişkileri bitirebiliyor. Ancak araştırmalar kapsamında sosyal medya üzerinden yapılan kıskançlıkların bu şekilde giderilemeyeceği kanıksanmış durumda. Birey kısıtlandığı zaman özgürlüğünü geri alabilmek adına zıt tepki gösterebiliyor. Bu nedenle sosyal medya üzerinden yapılan kontroller daha geniş çerçeveli olmalı.

Sosyal Medya Kıskançlıkları Sizi Yıpratıyor

Soysal medya üzerinden eşinize yaptığınız kontroller sizi güvende hissettirmesin. Bu kontrollerin maksimum düzeyde olması herkesten önce eşinize zarar veriyor. Kişinin kişisel hayatının kısıtlanması ve daha önceden var olan hayatının elinden alması psikoloji üzerinde olumsuz sonuçlara neden oluyor. Bu nedenle ilk olarak sosyal hesapların kontrolü yerine eş ile iletişimin düzeyi arttırılmalı. Sizin eşiniz ile kurduğunuz iletişim, onu dinlemeniz ve ona kendinizi anlatmanız kişinin sosyal medya kullanımı üzerinde daha büyük etkiye sahip. Bu nedenle kıskançlık yapmadan ve kişi listelerini değiştirmeden önce karşılıklı olarak iletişim kurulması gerekli. Bu sayede sorunlar daha derinden ve daha köklü olarak çözülebilir. Sosyal medya kişi listesi üzerinden kişileri silmek sadece sizi belirli bir süreliğine güvende hissettirecektir. Bir süre sonrasında ise bu kıskançlıklar olumsuz geri dönüşler ile birlikte sizi yıpratmaya başlayacaktır.

Sosyal Medya Güvensizliği

Eşlerin sosyal medya üzerinde kontrol yapmaları ve arkadaşlıkları kısıtlamaları aslında bir nevi güven probleminin etkisi. Eşler birbirilerine güvendikleri sürece sosyal medya kullanımları yüzünden kıskançlık yaşamıyorlar. Hem kullanan hem de eş bu konu üzerinde hassasiyetini karşı tarafa iletebiliyor ve yan yana iken rahat kullanımlar sağlanabiliyor. Ancak sürekli birlikte olduğunuz kişilerin sosyal medya hesaplarını kontrol etme ihtiyacı hissediyorsanız aslında bir güven problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bu güven problemi kendinize karşı olabilirken karşı tarafa karşı da olabilir. Bu nedenle kullanımlarınızda karşı tarafı kontrol etme isteğiniz farklı durumların tepki olarak yansıması olabilir.

Sosyal Medya Kontrolleri Bir Süre Sonra Patlak Veriyor

Eşlerin birbirlerinin sosyal medya adresleri üzerinde yaptıkları kontroller ilişki başlangıcında normal olarak gelse de bir süre sonrasında patlak veriyor. Kullanıcılar ilişki üzerinden belirli bir zaman geçilmesinden sonra kendilerini sosyal medya kullanımlarının kontrol edilmesinde konusunda rahatsız hissedebiliyorlar. Bu nedenle eşlerin sosyal medya kontrollerini zaman ile odaklı olarak yapmaları da gerekli. Eğer ilişki içerisinde eşler birbirlerine tam olarak güven sağlamış ise sosyal medya kontrolleri ilişkinin bozulmasına neden olacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın