Genel

Ruh Sağlığınız Derinden Etkileniyor

Yazar Şubat 17, 2017 Yorum Yok

Ruh sağlığını hem olumlu hem de olumsuz olarak etkileyen birden fazla faktör var. Bu faktörler son zamanlar teknolojinin hayatımızda etkin olması ile birlikte artış gösterdi. Teknoloji ile  birlikte günün büyük bir bölümünü ayırdığımız sosyal medya bizim hem bilinçaltımızı hem de ruh sağlığımızı etkiliyor. Peki, nasıl etkileniyoruz?

Sosyal Medya Kıskançlığa Neden Oluyor

Sosyal medya üzerinde yer alan paylaşımları bazı kullanıcılar olması gerekenden fazla önemseyebilir. Bu durumun en büyük belirtisi ise kıskançlıklar. Başka insanların yaptığı paylaşımlar yer ve imkan nedeni ile diğer kullanıcıların kıskanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle paylaşımlara bakarken kendinizi bilmeniz oldukça önemli. Herkesin durumu ve seviyesi belirli. Bu nedenle diğer paylaşımları kıskanmak yerine kendi durumunuz üzerinden çıkarım yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu halde sizin başkalarının paylaşımlarını kıskanmanız gibi başkaları da sizin paylaşımlarınızı kıskanabilir. Bu nedenle başka paylaşımlara bakmadan önce kendi halinizden memnuniyetinizi hatırlamanız gerekecektir. Böylece daha iyi hissedebilirsiniz.

Rüyalarda Sosyal Medya

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi aynı zamanda rüyalar üzerinde de etkili oldu. Sosyal medya üzerinde kullanıcıların paylaşımları ya da bu alan içerisinde insanların korkuları bilinçaltına yerleşerek rüyalara girebiliyor. Kullanıcılar en çok gördükleri insanların paylaşımlarını ya da en çok bakmayı sevdikleri paylaşımları rüyalarında görebilirler. Uzmanlar rüyaların ve bilinçaltının en fazla uyumadan önce yatak içerisinde şekil aldığını söylüyor. Bu nedenle yatağa girmeniz ile birlikte daha olumlu şeyler düşünmeniz ya da faydalı hareketler yapmanız rüyanızı ve bilinçaltınızı etkileyecektir. Özellikle uyumadan önce son kez sosyal medya turu yapılması uykunuzda da kullanıcıların paylaşımlarını görmenize neden oluyor.

Sosyal Medya Korkuları

Sosyal medya üzerinden korku yaşayan da birçok insan var. Bu durum da sağlığınızı en çok etkileyen durumlardan birisi. Sosyal medya üzerinden alınan tehditler, şantajlar ve maddi, manevi verilen zararlar sizin bu alan içerisinden korkmanıza neden oluyor. Özellikle fotoğraflarınızı herkese açık olarak dikkat etmeden kullanmanız sonrasında sizin için tehlike yaratabilir. Bu nedenle fotoğraf ve video paylaşımlarına dikkat etmeniz aynı zamanda güvenmediğiniz insanlar ile bilgilerinizi paylaşmamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Kullanıcıların birçoğu bu konuda yeteri kadar hassasiyet bulundurmuyor. Ancak bu durumların sonrasında büyük tehlikeler sizleri bekleyebilir.

Sosyal Medya Kavgaları Sizi Etkiliyor

Sosyal medya üzerinden iletişime geçen iki kişi bu kavgayı çok rahat olarak sürdürebiliyorlar. Sosyal medya üzerinde olmanın verdiği rahatlık ile kavganın boyutu çok yüksek yerlere ulaşabiliyor. Bu nedenle kavga sadece sosyal medya ile sınırlı kalmıyor ve gerçek hayata yansıyor. Bu kadar büyük olan kavganın acısı ise sosyal medya üzerinde fazlasıyla çıkıyor. Kullanıcıların kavga boyutunu bu kadar fazla olarak tutmaları gerçek hayatta daha büyük sonuçlara neden olabiliyor. Bu alanda yer alan haberlerin son dönem içerisinde artış gösterdiğini fark etmek de mümkün. Kavgaların bu kadar fazla sonuç ile sonlanması sön dönemlerde birçok can aldı.

Ruh Sağlığı Üzerinde İnternet

Sadece sosyal medya değil aynı zamanda internet de insanların ruh sağlığını etkileyen faktörler arasında. İnternetin bilinçsiz kullanımı en çok çocukları etkiliyor. Çocukların bu alan içerisinden etkilenmesi yetişkinlerden çok daha fazla boyutlarda. Son zamandalar internet kullanımının fazla olması aynı zamanda kontrollerin az olması bu alanda yer alan kullanımın zarar vermesini arttırıyor. Çocuklar başta olmak üzere yetişkinler de interneti olumsuz olarak fazlasıyla kullanıyor. Yapılan araştırmalar ve istatistikler internetin keyfi olarak kullanımının yararlı kullanımdan çok daha fazla olduğunu gösteriyor. İnsanlar bir şey araştırma ihtiyacından daha çok bu alan ile boş vakitlerini dolduruyorlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın