Genel

Profil Düzenlemesinde Dikkat Edilecek 3 Kural

Yazar Nisan 3, 2017 Yorum Yok

Sosyal medyada yer alan profillerin düzenlenmesi adına birçok değişiklik yapılıyor. Bu anlamda en büyük değişikler profil üzerinde yer alan bilgilerde oluyor. Ancak kullanıcıların büyük bir bölümü profil düzenlemelerini bilinçsiz olarak yapıyor. Bu anlamda dikkat edeceğiniz üç altın kural ile birlikte profilinizi hem daha etkili hem de daha güvenilir hale getirebilirsiniz.

Özel Bilgilerinizi Tekrar Düzenleyin

Sosyal medya üzerinde yer alan kişisel bilgilerin düzenlenmesinde kullanıcılar genel itibari ile bilinçsiz olarak davranıyor. Ancak kişisel düzenlemelerin yapılması ile birlikte bu alanın etkililiği arttırabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya üzerinde güven problemi neredeyse her alan içerisinde yer alıyor. Kişisel bilgilerin kullanım alanları sayesinde güvenlik tedbirlerini de alabilirsiniz. Bu anlamda ilk olarak özel bilgilerinizi düzenleyin.

  • Sosyal medya üzerinde yer alan platformlarda kişisel bilgilerinizin düzenlemesini yaparken ilk olarak mail adresi ve cep telefonu numarası paylaşımlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Yani bu alan ilk önemli olan alan. Çünkü sosyal medya hesabınız içerisinde herhangi bir güven problemi olduğunda bu iletişim adresleri üzerinden platform ile iletişime geçebilirsiniz. Aksi takdirde hesabınıza tekrar giriş yapmanız imkansız olabilir. Bu nedenle sosyal medya platformu içerisinde yer alan kişisel bilgilerinizi, özel bilgilerinizi doğrulama kodu ile birlikte onaylamanız gereklidir. Bu alanlarda genel itibari ile özel bilgi alanlarına giriş yaptığınızda iletişim adresler üzerine doğrulama kodları getirilecektir.
  • Sosyal medya platformlarında yer alan profil düzenlemelerini gizlilik esasına göre düzenleyin. Bu alan içerisinde özel bilgilerinizi girdikten sonra bu bilgilerin kimler tarafından görüntülenebileceğine neredeyse hiç dikkat etmiyorsunuz. Ancak bu alanda yapabileceğiniz düzenlemelerde ilk olarak gizlilik ilkesine dikkat etmeniz gerekiyor. Genel itibari ile özel bilgilerinizin görünürlüğünü kendim ya da sadece ben olarak ayarlarsanız kullanıcıların bu alan içerisine girişleri ve bilgilerini öğrenmeleri güç olacaktır.

Doğru Bilgiler Sunun

Sosyal medya üzerinde yer alan kullanıcı profillerinde en çok yapılan hatalardan birisi yanlış profil örnekleri sunmak. İsim ve resimden başlayarak bu alan içerisinde doğru olmayan paylaşım yapmanız başka insanların sizi yanlış tanımasına neden oluyor. Bu nedenle kullanıcıların bu bilgiler üzerinden sizlere yaptıkları davranışlar da farklı olarak sonuçlanabiliyor. İlk olarak sosyal medya içerisinde yer alan profillerinizde doğru bir çizgi çizmeniz sayesinde insanları daha fazla etkileyebilirsiniz. Genel itibari ile sosyal medya üzerinde yer alan kullanımlarda güven kaybına neden olunması bu alanda daha fazla kullanım yapılmasının önüne geçebiliyor. Ancak kullanıcılar yine de kullanımlarını tamamen bitirmiyor. Bunun yerine sosyal medya kullanımlarında daha analiz yapılmış bir çerçeve çizebiliyorlar. Bu durumda da sizin çizmiş olduğunuz doğru profiller diğer kullanıcıların ilgisini çekebiliyor. Bu nedenle söyleyebiliriz ki sosyal medya üzerinde diğer kullanıcılara doğru bilgiler sunmak hem sizin hem de diğer kullanıcıların her alandan etkilenmesini sağlayacaktır.

Fazla Bilgiden Kaçının

Sosyal medya içerisinde profil kullanımlarında dikkat edilmeyen bir diğer husus fazla bilgilerin sosyal medya içerisinde yer alması. Bu anlamda birçok kullanıcı bütün bilgilerini arkadaşı dahi olmayan kullanıcılara sunabiliyor. Kişisel, eğitim, iş, hobi ve fobi alanları, ilgilenen dallar sadece bu bilgilerden birkaçı. Bunun yanında birçok kullanıcı bu bilgileri her hafta içerisinde değişik emojiler ile değiştiriyor. Oysa ki sosyal medya içerisinde yer alan profillerde fazla bilginin yer alması diğer kullanıcıların çok fazla memnun oldukları bir durum değil. Bu nedenle kullanıcıların büyük bir bölümü kullanıcı adresi içerisinde çok fazla bilgi yer alan profilleri arkadaşlık kurmak adına tercih etmiyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın