Genel

Periscope Nedir Nasıl Kullanılır

Yazar Eylül 12, 2017 Yorum Yok

IOS sistemi bulunan cihazlar için kullanımı geçerli olan bu uygulama canlı yayın yapmanız için işe yaramaktadır. Twitter hesabınız varsa bu hesap ile uygulamaya direk olarak giriş yapabilirsiniz. Twitter’da takip ettiğiniz kullanıcıları bu hesaba aktararak takip edebilirsiniz. Profilinizin otomatik olarak kaydedilmesinden sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu uygulamayı kullanan kişileri takip ettikten sonra bu kişiler canlı yayın yaptıklarında size bildirim gelir. Böylelikle her an yapılan canlı yayınlardan haberdar olabilirsiniz.

Periscope uygulamasının detaylarına bakıldığında pek çok özelliği bulunmaktadır. Vine ve instagram gibi sosyal medya alanlarında kısa videolar çekip paylaşırken bu uygulamada canlı yayın yaparak kişilerinizle iletişim kurabiliyorsunuz. Özellikle gidilen konser vs. etkinliklerde canlı yayın yaparak listenizde ekli olan kişiler ile paylaşabilirsiniz.

Oldukça Fazla Kullanılan Bu Periscope Nasıl Kullanılır

İşletim sistemi IOS olan cihazınıza AppStore ile kolaylıkla indirebilirsiniz. Twitter hesabınızla kolaylıkla giriş yapacağınız bu uygulamaya giriş yaparak kullanabilirsiniz. Uygulamanın yaklaşık olarak telefonda kapladığı alan 15 MB olup fazla bir yer kaplamaz. İndirimi oldukça hızlı olan bu uygulamayı indirdikten dakikalar sonra rahatça kullanabilirsiniz. Twitter hesabınızda takip ettiğiniz kişileri bu hesabınıza senkronize ederek kişi listenizi oluşturabilirsiniz.

Periscope uygulamasının içinde Broadcast, People gibi bölümleri bulunmakta. Watch seçeneğinde yapılan canlı yayınları ve kullanıcıları görebilirsiniz. Yapılan canlı yayınları görerek rahatlıkla etkileşime geçebilirsiniz. People bölümünde ise en çok takip edilen kişileri kolaylıkla görebilirsiniz ve kişileri içerisinde çeşitli aramalar yaparak ya da kişilerin profillerine bakarak onlarla etkileşime geçebilirsiniz. Son olarak da Broadcast bölümünde ise Periscope uygulamasında bulunan kamera ve mikrofon ayarlarını yapabilir ayrıca konumunuza rahatlıkla erişebilirsiniz. Canlı yayına bu bölüm ile bağlanabilir, yaptığınız canlı yayınları bu bölüm sayesinde kaydedebilirsiniz. Böylelikle canlı yayınızı kaçıran kişiler tekrardan izleme fırsatı bulabilir.

Periscope Uygulamasının Özellikleri

Kullanımı ve ara yüzü oldukça basit olan bu sistemi mobil uygulama olarak cep telefonunuza indirebilirsiniz. Twitter’ın Periscope uygulamasını satın almasının ardından hiçbir kaynak sorunu yaşanmamaktadır. Hızla büyüyerek gelişen bu uygulamanın kullanıcıları arasında oldukça popüler bir hal almaktadır. Canlı yayın yapma popülerliğinin artması ile pek çok sosyal medya uygulaması da bu özelliği kendi içerisine çekmektedir. Özellikle ünlü kişilerin yaptıkları canlı yayınlar birçok kitleyi Periscope uygulamasını kullanmaya davet ediyor.

Periscope Uygulamasında Yapılan Canlı Yayınlar Twitter Aracılığıyla Paylaşılabilir

Sosyal medyanın artarak büyüdüğü bir dünyada yaşayan kişiler olarak bu hıza ve çeşitli özelliklere ayak uydurmak bazen zor olabiliyor. Artan sosyal medya uygulamaları ile popülerlik de kişiler arasında yayılmaktadır. Popüler uygulamalardan biri olan Periscope uygulaması ile yapılan canlı yayınları Twitter üzerinden kullanıcılarınızla ve diğer kitleler ile paylaşabilirsiniz. Canlı yayın özelliğini kendi içerisine alan Instagram ve Facebook’un en büyük rakipleri de Periscope uygulamasıdır. Diğer uygulamalarda da en az Periscope kadar tutulması nedeniyle birçok kişinin bu özelliği kullandığı görülmektedir.

Twitter’ın bu uygulamayı satın almasındaki en büyük nedenlerden biri de kendi popülerliğini arttırmaktı. Özellikle Facebook ve Instagram gibi uygulamalarda kullanımın oldukça popüler olduğunu gören Twitter da bir adım atarak kendi popülerliğini arttırdı. Twitter’da kişi listenizdekilerin yaptığınız yayından anında haberdar olması ile birlikte yaptığınız canlı yayına kolaylıkla girebilir. Başta IOS uygulaması tarafından uygulanan bu sosyal medya aracı Android içinde çeşitli imkânlar sunuyor. Gündemden haberdar olmak için ve eğlenceli vakit geçirmek isteyen kişiler için oldukça kullanışlı bir uygulama haline gelmiştir.

Cevap bırakın