Genel

Kullanıcıların “Stalk Yapma” Yüzdesi Artıyor

Yazar Nisan 17, 2017 Yorum Yok

Hem sosyal medya platformlarının sayısının artması hem de bu platformlarda yer alan özelliklerin geliştirilmesi ile birlikte insanların özel hayatları bu ortamlarda daha fazla yer almaya başladı. Artık her insan gün başlangıcından gün sonuna kadar yaptığı her faaliyeti sosyal medya üzerine paylaşım yapıyor. Diğer kullanıcılar ise kısa sürelerde adresler üzerinden yapılan paylaşımların hızına yetişmeye çalışıyor. Bu durumda aynı zamanda stalk ismi verilen diğer kullanıcıların hesaplarını inceleme eylemi başlıyor.

Stalk Vazgeçilmez Oldu

Sosyal medya kullanımlarında ilk zamanlarda diğer kullanıcı hesapları üzerinde çok fazla inceleme yapılmıyordu. Ancak zamanla birçok kullanıcı adresinin içerisinde yer alan paylaşımların artması ile birlikte kullanıcılar diğer adreslerin paylaşımlarını daha iyi incelemeye başladı. Bir süre sonrasında ise bu eyleme “stalk” ismi verildi. Bu ismin gelmesi ile birlikte kullanıcılar bu eylemleri daha rahat olarak yapmaya başladı. Özellikle eski erkek ya da kız arkadaş profilleri, sevilmeyen arkadaş profilleri stalk içerisinde bir numarada yer alıyor. Kullanıcılar konuşmadıkları insanların profillerini daha çok merak ediyor ve bakmak istiyor. Bu eylem son dönemlerde hayatımızın vazgeçilmezi olmuş durumda. Kullanıcılar başka adreslerin paylaşımlarını incelemeden rahat edemiyor.

Sosyal Medya Profillerinde Detaylı İnceleme

Kullanıcılar artık sadece paylaşımları değil aynı zamanda tanıştıkları insanların profilleri üzerinde de detaylı inceleme yapıyorlar. Stalk ismi bu alanda da yer alıyor. Yani siz bir insan ile tanıştıktan hemen sonra isim ve soy isimden neredeyse bütün sosyal medya hesaplarının kontrollerini yapıyorsunuz. Hatta bunun için artık soy isim bilmek dahi gerekmiyor. Öyle ki sosyal medya üzerinde bir arkadaşın listesinden, etiketlerden ve paylaşımlardan bunun yanında birçok alandan istediğiniz kişinin profilini anında bulabiliyorsunuz. Daha sonrasında ise ikinci bir görüşme gerçekleşmeden siz kişinin bütün bilgilerini sosyal medya platformları içerisinden almış oluyorsunuz. Yaş, meslek, eğitim, görsel ve videolar, yaşam tarzı gibi birçok alanda bilgi edinimi kazandıktan sonra muhabbet bu konular üzerinden ediliyor. Bu nedenle stalk sadece eski tanıdıklarınız ya da sevmediğiniz kişiler için değil aynı zamanda yeni tanışacağınız ya da yeni tanıdığınız insanlar için de kullanılıyor.

Kızlar Daha Fazla Stalk Yapıyor

Sosyal medya üzerinde yer alan kişilerin kullanıcı adreslerini incelemeyi ve daha geniş bilgiler edinmeyi kızlar erkeklere göre daha fazla yapıyor. Genel itibari ile hesap incelemeleri bayanlar tarafından gerçekleşiyor. Hem eski arkadaşlıkların hesaplarının aktif olarak incelenmesi hem de yeni edinilen arkadaşlıkların aktif olarak incelenmesinde bayanlar birinci sırada. Bunun yanında stalk beğenilen birinin bulunabilmesi için de kullanılıyor. Bu anlamda da kızlar daha fazla aktif kullanıma sahip. Yani herhangi bir yerde birinin beğenilmesinin ardından sosyal medya üzerinde kişi bin bir zorlukla ya da kolayca bulunabiliyor. Erkekler bu konuda biraz daha pasif kalıyor. Hem beğenilen insanlar için sosyal medya platformlarında bir tarama yapılmıyor hem de eski arkadaşlıklar eski ilişkiler sosyal medya içerisinde sürekli olarak incelenmiyor. Kızların bu konu üzerinde daha fazla takıntılı olduğunu söylemek mümkün.

Sosyal Medya Platform İncelemeleri Bitmiyor

Artık akıllı cihazlar içerisinde yer alan sosyal medya platformlarının da sayısız olması nedeni ile bu alan içerisinden yapılabilecek olan incelemeler bitmiyor. Yani kullanıcılar stalk yapmak istediklerinde oldukça geniş bir zaman diliminde bu eylemi gerçekleştiriyorlar. Çünkü sosyal medya platform sayısı oldukça fazla. Kullanıcılar için incelenecek olan uygulama sayısının artması aynı zamanda bu alanda daha fazla vaktin geçirilmesine neden oluyor. Bu eylemin sürekli olarak yapıldığı hatırlanır ise stalk için oldukça vakit kaybı demek mümkün.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın