Genel

İnternet Uğruna İnsanlardan Uzaklaşmayın

Yazar Nisan 7, 2017 Yorum Yok

İnternet ve sosyal medya kullanımlarının etkileri gün geçtikçe çığ gibi büyüyor. Bu etkilerden en çok dile getirileni ise psikolojik yönde olanları. İnsanların oldukça kolay ve basit olarak etkilendikleri sosyal medya platformları belirli bir süre sonrasında sizin karakterinizi dahi değiştirmeyi başarıyor. Peki, bunu nasıl yapıyor? Sosyal medya üzerinden takipçilerinizi incelediğiniz de genel itibari ile beğendiğiniz kişiler olduğunu göreceksiniz. Bu kişiler hem fizikleri hem de gene hareketleri ile birlikte her göreni kendine büyüleyecek nitelikte. Sizin bu kullanıcı adreslerini sürekli olarak takip etmeniz insanlardan hatta kendinizden uzaklaşmanıza neden oluyor. Bir süre sonrasında hareketlerinizin, konuşmanızın hatta tavırlarınızın bile değiştiğini hemen fark edebilirsiniz. Genel itibari ile beğendiğiniz ve takip etmek istediğiniz kişilerin karakterlerine bürünebiliyorsunuz.

Beğendiğiniz Takipçiler Psikolojinizi Bozuyor

Sosyal medya üzerinde sürekli olarak hayatını, bedenini, ruhunu beğendiğiniz kişileri takip etmeniz siz farkında olmadan sizin psikolojinizin bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle takip seviyelerinizi kontrollü yapmalı aynı zamanda kendinizi de bu alandan korumanız gerekli. Bir başka bakış açısı ile birlikte sosyal medya kullanımlarınızda birçok insanı takip etmeye başladığınızda gerçek hayatta insanlardan uzaklaşma eğilimi içerisine giriyorsunuz. Bu nedenle çok fazla insan takip etmek sosyal medya içerisinde size beğenilme duygusunu aşılasa da gerçek hayat üzerinde yalnız kalma duygusunu yaşamanıza neden oluyor. Bu nedenle her zaman için sosyal medya kullanımlarınızın ve takipçilerinizin gerçek hayatta size derin izler bırakabileceğini unutmayın. Kullanımlarınızda daha orantılı olmanız ve hayatın gerçeklerini unutmamanız sizin için daha iyi bir geleceğin ve psikolojinin olması demek.

Yalnız Kalma İsteği Artıyor

Artık gerçek hayat üzerinde birlikte olduğunuz birçok insanın diğer insanlar ile buluşma istekleri yerine yalnız kalma isteklerinin olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durum son zamanlarda oldukça fazla düzeylere gelmiş durumda. Birçok insan bir yerde oturmak için kimsenin olmadığı yerleri tercih ediyor. Cafeler yerine doğa alanları hafta sonlarının vazgeçilmezleri oluyor. Bu nedenle söyleyebiliriz ki sürekli insanlar içerisinde olmak ve bir şekilde etkileşim sağlamak sizin yalnızlık duygusunu özlemenize neden oluyor. Ancak bu duyguyu da fazlasıyla yaşamak istemeniz oldukça sorun teşkil eden bir durum. Bu nedenle kendinizi orta seviyede tutarak sosyal medya etkilerinden fazla olarak etkilenmemeniz gerekiyor. Kullanım kontrolünüz sayesinde bunu başarabileceğinizi unutmayın.

Takipçi Sayısı Artmasının Etkileri

Sosyal medya kullanımları içerisinde kullanıcı adresleri genel itibari ile takipçi sayılarının artmasını ve takip edilen sayısının azalmasını ister. Ancak bu durum bir süre sonrasında size ve çevrenize zarar verebiliyor. Birçok kullanıcının sürekli olarak paylaşımlarınızı takip ediyor olması her zaman cep telefonunuz ile aktif olma haliniz demek. Bu nedenle hem siz hem de çevreniz gerçek hayat ilişkilerinde kopabiliyorsunuz. Kullanıcıların bu nedenle takipçi sayılarında çok takıntılı olmamaları gerek. Bu sayede ancak gerçek hayat ve sosyal medya arasındaki farkı koruyabilirler. Bunun yanında birçok takipçiniz ve takip ettiğiniz kişi sizin yorulmanıza neden oluyor. Gerçek dünyaya döndüğünüz zaman kimse ile görüşmek ve konuşmak istemeyebiliyorsunuz. Özellikle sosyal medya üzerinden kişiler ile birlikte bir alanda kullanım sağlıyor iseniz. Bu nedenle direk olarak her iki alanın da seviyesinin kontrol edilmesi gerektiğini söylemek mümkün. Bu sayede kullanıcılar için sağlıklı bir psikoloji ile hayatlarına devam edebileceklerini söylemek mümkün. Dikkat edilmeyen sosyal medya kullanımları başta etkilerini çok fazla göstermese de daha sonrasından daha büyük psikolojik sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle kendi psikolojinizi kontrol içerisinde tutun.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın