Genel

İnternet Kullanımınız Dinlenmenize Neden Oluyor

Yazar Mart 30, 2017 Yorum Yok

Bilgisayarlar üzerine yapılan siber saldırılar son dönem içerisinde oldukça büyük rakamlara ulaşmış durumda. Bu saldırılar kimi zaman yazılım programları ile kimi zamanda farklı eklentiler ile birlikte gerçekleşiyor. Kullanıcılar bu nedenle özellikle sosyal medya kullanımları üzerinden birçok defa rahatsız edilme ve siber saldırıya uğrama korkusu ile kullanım yapabiliyorlar. Kullanıcıların bu anlamda dikkat etmeleri gereken özellik sosyal medya kullanımlarını çok daha güvenli olarak yapmaları. Çünkü son dönem içerisinde izleme ve dinleme üzerine hazırlanmış birçok siber saldırı programı kullanıcılara sunulmuş durumda. Bu kullanımlara dikkat edilmesi ile birlikte daha sağlıklı bir internet kullanımı sağlanabilir.

Sosyal Medya Üzerinden Dinlenebilirsiniz

Son dönemde yapılan siber saldırıların en büyük göstergelerinden birisi de dinleme özelliğinin programlar içerisinde yer alması. Sosyal medya için kullandığınız uygulama eklentileri yanlarında virüs programlarının da bulunmasına neden oluyor. Bu nedenle kullanıcılar artık kullanımlarını sosyal medya üzerinden rahat bir şekilde yapamayabiliyorlar. Bir diğer önemli unsur ise yazılım programlarının sadece dinleme ile sınırlı kalmaması bunun yanında kullanıcılar aynı zamanda izleme programları ile birlikte de tehlike altında olabiliyorlar. Sosyal medya üzerinden indirdiğiniz programlar ayrı bir çerçeve altında daha önemle korunmak zorunda. Bu nedenle indirdiğiniz eklentilere dikkat etmeniz gerekli.

Sosyal Medya Sırlarınızı Korumuyor

Sosyal medya içerisinde yer alan virüs programları nedeni ile her yaptığınız neredeyse an ve an izleniyor. Konum ayarları bu seviyede kullanılan ilk tehlikeli alan. Eklentiler ve programlar sizin nerede olduğunu bilen konum servislerini program ile birlikte size gönderiyor. Sizinse programı kullanabilmeniz için bu servisi kabul etmeniz sağlıyor. Ardından cep telefonunuzun bulunduğu yer an ve an kontrol ediliyor. Kullanıcıların dikkat edecekleri özellikler arasında bu anlamda ilk olarak indirdikleri programlar arasında konum servislerinin açık olup olmaması akıllara geliyor. Daha sonrasından geliştirilen eklenti virüslerinde ise yer alan bir diğer unsur dinleme özellikler. Programlara eklenen uygulamalar ile birlikte cihazın bulunduğu konum sosyal medya üzerinden an ve an dinlenebiliyor. Bu nedenle sosyal medya uygulaması telefonunuz içerisinde yer alıyorken konuştuklarınız dinleme özelliği ile birlikte karşı tarafa aktarılabiliyor. Son ve üst düzeyde olan virüs programları ise izleme alanında etkin. Sosyal medya uygulaması eklentinizi akıllı cihazınıza eklemeniz ile birlikte telefonlarınız içerisinde yer alan kameradan görüntüler siber saldırı kapsamında anında izlenebiliyor. Bu nedenle sosyal medya eklentileri aynı zamanda sizin kullanımlarınıza büyük zararlar veriyor.

Her Uygulamayı İndirmeyin

Sosyal medya eklentisi olarak günümüzde birbirinden farklı ve oldukça çok uygulama tasarlanmış durumda. Bu uygulamaların gösterdiği verilerin gerçekliği bir yana aynı zamanda akıllı cihazlar içerisinde yer alan bilgilerin de başkalarına aktarılmasına neden oluyor. Bu nedenle sosyal medya eklentileri içerisinde yer alan her programın kullanımını direk olarak sorgulamadan yapmamanız gerekiyor. Bu sayede siber saldırılara karşı önlem alabilirsiniz. Bu anlamda çeşitli forum sitelerini sorgulayabilirsiniz. Forum sitelerinde yer alan bilgileri kullanarak kullanımlarınızı daha doğru ve sağlıklı yapabilirsiniz. Eğer bu eklentilere ihtiyacınız yok ise direk olarak kullanmamanız da oldukça doğru olacaktır. Kullanıcıların kullanım özellikleri dikkate almalarında etken olan bir diğer özellik ise uygulama yorumları. Bu yorumlar sayesinde kullanım kolaylığı elde edilebilir. Kullanıcılar forumlardan ve platformdan alacakları bilgiler ışığında kullanımlarını sağlıklı olarak yapabilirler. Ancak dinleme ve izleme eylemlerinin büyük sonuçlar doğuracağı düşünüldüğünde kullanıcıların bu eklentileri hiç kullanmamaları daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede sosyal medya uygulamaları üzerinden kullanımlarını devam ettirebilirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın