Genel

 Google+(Plus)Aslında Nedir?

Yazar Haziran 4, 2017 Yorum Yok

Google + (Plus ), hepimizin günlük hayatta en sık kullandığı arama motoru olan Google’ın 2011 yılında piyasaya sürdüğü sosyal paylaşım sitesidir.Aslında bakıldığında temel işlev olarak Facebook gibi arkadaş oluşturmak ve bu arkadaşlarla paylaşım yapmak olan uygulamada farklılık olarak birkaç özellik bulunuyor.Diğer sosyal paylaşım sitelerine rakip olarak geliştirilen Google + ile sadece fotoğraf ve bağlantıları paylaşmanın yanı sıra ilginç bilgilerin size gönderilmesi ve çoklu görüntülü sohbet etme gibi özelliklerde sunuyor.

Google, Google+ ‘ı Hizmetini Nasıl Tanımlıyor?

Google’a göre; Google+ ile gerçek hayattaki paylaşımlarınız ile web’ deki paylaşımlarınız birbirine daha çok yaklaşıyor ve böylece paylaşımlarınızın gerçekliği artıyor. Farklı konulardaki paylaşımlarınızı dikkatini çekeceğiniz farklı gruptan arkadaşlarınız ile belirleyeceğiniz gruplar içerisinde yapabiliyorsunuz. Böylelikle uygulamayı kullanan kullanıcılarına, hayatlarındaki farklı insanları birbirine bağlamaya yönelik daha iyi bir yol sunmuş oluyor.

Google+ Temel Bölümleri:

*Circles(Çevreler) : Arkadaş listenizi gruplandırmak ve bu gruplar ile ilgi alanlarınıza göre paylaşımlar yapmanızı kolay hale getiren bölüm.

*Sparks(Konular) : İlgi alanlarınızı tanımlayıp size özel oyun, video, metin vb. içeriklere daha kolay ulaşmanızı sağlayan bölüm.

*Hangouts(Video ile Sohbet Odaları) : Bu bölüm sayesinde aynı andan birden fazla, hatta tüm arkadaş listenizle videolu görüşme yapabilirsiniz.

*InstantUpload(Anında Yükleme) : Çektiğiniz fotoğraf ve videoları kullanıcı iznine bağlı olarak yükleyen ve paylaşıma hazır hale getiren bölüm. Böylece gerçek zamanlı paylaşımları tek tek dosya yüklemeye gerek kalmadan yapabilirsiniz.

*Huddle(Grup Sohbeti) : Adından da anlayacağınız gibi birden fazla arkadaşınızla oluşturacağınız grup ile cep telefonunuz üzerinden mesajlaşmanızı sağlayan bölüm.

Google+’ı Kullanmaya Başlarken Nasıl Bir Yol İzlemeliyiz?

Öncelikle Google+ ‘ı kullanmaya başlayabilmeniz için bir Gmail hesabınızın olması gereklidir. Daha sonra Gmail hesabı kullanan arkadaşlarınıza mail adresleri üzerinden davetiye göndererek arkadaş listenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

plus.google.com adresine girdiğinizde karşınıza çıkan ara yüzün üst kısmında ana sayfa, fotoğraf, profil ve circles bölümlerini, sayfanın sol tarafında bulunan menüde sparks ve fotoğraflarınızı, sağ tarafında bulunan menüde ise Hangouts’ u görebilirsiniz. Fotoğraf bölümünden Picassa Web Albüm yada diğer uygulamalardan paylaşabileceğiniz fotoğraflara ulaşabilirsiniz.Profil bölümünden ise bugüne kadar çok fazla önemsemediğimiz fakat Google+ ile önemli hale gelen Google profilinizi görebilirsiniz.

Circle(çevreler) bölümü ile kendi oluşturduğunuz circle(çevreler)’laraarkadaşlarınızı ekleyebiliyor, böylece arkadaş listenizdeki arkadaşlarınızı kendi seçeceğiniz şekilde kategorileştirip dağınıklıktan kurtulmuş oluyorsunuz.

Sol menüde bulunan Sparks özelliği ile kendi ilgi alanlarınıza göre oluşturabileceğiniz listeler mevcut. Böylelikle dikkatinizi çeken konularla ilgili güncel paylaşımları takip edebiliyorsunuz.Sağ menüde yer alan Hangouts ile de arkadaşlarınızla video konferans yapma imkanı sunan Google+, aynı anda birden çok arkadaşınızla görüşmenizi sağlıyor.

Google+ İçin Mevcut Mobil Özellikler Nelerdir?

Google’ ın Google+ için önem verdiği detaylardan birisi; Google+ Mobil Uygulama. Günümüzde herkesin aktif olarak kullandığı mobil paylaşımlar ve paylaşım yaparken lokasyon bildirimi yapması, Google ‘a ilham vermiş olacak ki uygulamada ki tüm alt yapısını buna uygun olarak tasarlamış. Kullanıcının tercihine göre yaptığınız paylaşımlara lokasyon bilgisini de ekleyebiliyorsunuz.

Google’ın Tek Sosyal Paylaşım Sitesi Google+ mı?

Google geçtiğimiz yıllarda Wave adındaki sosyal paylaşım sitesi ile karşımıza çıkmıştı. Ne yazık ki programda kullanılan ara yüzün karmaşıklığı sebebi ile uygulama kullanıcıların beklentilerini karşılayamadı. Bu sebepten dolayı fazla uzun süre piyasada kalamayan Wave Google tarafından kapatıldı. Bunun sonrasında hala aktif olarak kullanılan Buzz adı verilen bir deneme daha yapan Google bu uygulama ile de beklediği ilgiyi göremedi. Bu iki olumsuz sonuçtan da anladığımız gibi bir sosyal ağın önceliği hedef kitlenin kullanım kolaylığını sağlamak. Google+ kullanıcıları için bu problem aşılmış durumda.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Cevap bırakın