Genel

Facebook’a Yeni Kontrol Araçları Ekleniyor

Yazar Mart 5, 2017 Yorum Yok

Facebook uygulaması içerisine canlı yayın özelliği gelmesi ile birlikte bu alandan aktif olarak yayın yapan kullanıcı sayısının fazla olması neredeyse aynı oldu. Birçok kullanıcı hem facebook’un hem instagramın canlı yayın alanını belirli sıklıklar ile kullanıyor. Bu kullanıcıların içerisinde fenomen olan üyeler kadar normal giriş yaparak hayatını gösteren üyeler de var. Ancak son zamanlarda canlı yayınlar birçok acının gözler önüne serilmesine neden oluyor. Bu anlamda birçok canlı yayında intihar haberinin internet ve televizyon üzerinde yer aldığını görmeye başlamış olmanız gerek.

Facebook Canlı Yayın İntiharları

Facebook uygulaması içerisine canlı yayın özelliğinin gelmesinden hemen sonra bu alanda kullanıcıların kullanım özellikleri farklı olmaya başladı. Kimileri gittiği yerleri, kimileri yediği yemekleri, kimileri komik ve ilginç olayları kimileri de kendini bu alan içerisinden göstermeyi seviyor. Bu nedenle bu alanda birçok canlı yayın görebilirsiniz. Son dönemde yaşanan olaylar ise neredeyse herkesi çaresiz bırakacak düzeyde. İlk olarak Osmaniye’nin Düziçi İlçesi’nde yaşayan Erdoğan Ceren Facebook canlı yayın üzerinden tüfek ile kendine ateş ederek hayatına son verdi. 22 yaşında olan genç intihar anını Facebook canlı yayın üzerinden diğer kullanıcılara gösterdi. İntihar haberi bu haber ile sınırlı kalmadı. Ardından tekrar facebook canlı yayın üzerinde bir intihar daha yaşandı ve Yalova’nın Safran Köyü’nde yaşayan 18 yaşındaki Oğuzhan Kaloğlu intihar ederek hayatını kaybetti. Kız arkadaşından ayrıldıktan sonra Facebook üzerinden canlı yayın açan Oğuzhan, kendini tüfek ile vurma anını Facebook üzerinden bütün üyelere izletti.

Facebook İntiharlara Engel Olmak İstiyor

Facebook canlı yayın üzerinde yaşanan intiharlar sonrasında uygulama bu konu üzerinde çalışmalarına başlamıştı. Özellikle canlı yayın üzerinde anında gelişen olaylar için neler yapılabilir sorusu akıllarda yer almaya başladı. Bu konu üzerine çalışmalarını sürdüren Facebook kendi bünyesi içerisine yeni sistem araçları yükledi. Bu yüklenen araçlar ile birlikte canlı yayın esnasında böyle bir durum yaşanması halinde akıllı cihazlara ve üyelere bildirimler gidebilecek. Bu sayede üyeler canlı yayında yaşanan intihar olayına Yapay Zeka uygulaması ile birlikte müdahale edilebilecek. Kullanıcıların canlı yayın üzerinde yaptıkları söylemler bu nedenle artık bir kontrol altından geçecek. Bu kontrol içerisinde söylemler içerisinde intihar vb. durumların olması araçların kullanıcının arkadaşları ile temasa geçmesini sağlayacak.

Facebook İntiharlara Önlem de Alacak

Facebook üzerine eklenen araçlar ile birlikte sadece intihar esnasında değil intihar olmadan önce de kullanıcıların kararlarına müdahale edilebilecek. Özellikle facebook durumları bundan sonra uygulama içerisinde analiz edilebilecek. Bu sayede kişilerin durumları üzerinden yaşadıkları ruh hali intihara ne kadar meyilli olduklarını gösterecek. Uygulama araçları ile birlikte de bu ruh hali içerisinde olan kullanıcılar danışmanlar ile birlikte bir araya getirilebilecek. Eklenen sistem araçları ile birlikte kullanıcılar kullanıcıların ruh halleri içerisinde yaşanan olumsuz özellikler onların bir rehberliğe yönlendirilmesinde dahi kullanılabilecek. Bu sayede psikolojik sorunların çok daha yüksek zararlar ile atlatılmasından önce uygulama içerisinde bu duruma müdahale edilebilecek.

Facebook İntiharları Arttırmayacak

Facebook canlı yayın üzerinde yaşanan intiharlar uygulamanın hemen bu konu üzerine gerekli önlemleri almasını sağladı. Bu sayede kullanıcıların internet ve televizyon üzerinde intihar haberleri artık yer almayacak. Facebook uygulaması ile geliştirilen yöntemler sayesinde kullanıcıların bu gibi girişimlerinde uygulama içerisinde sinyal ve uyarı işaretleri yer almaya başlayacak. Kullanıcıların faydalanabilecekleri bu özellik ile birlikte intiharların şimdiden önüne geçilebilmesi kullanıcılar için oldukça büyük bir avantaj. Bu sayede facebook kontrolleri de yapılmış olacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın