Genel

Facebook “Sessiz Konuşma” Süreci Başlıyor

Yazar Nisan 22, 2017 Yorum Yok

Sosyal medya platformu olan Facebook için geçtiğimiz günlerde F8 Konferansı düzenlendi. Bu konferans içerisinde Facebook güncellemeleri ve gelişmelerinden başlayarak birçok konu hakkında detaylı bilgiler verildi. Verilen bilgilerin bir tanesini de “sessiz konuşma” projesi oluşturuyor. Peki, ne demek bu sessiz konuşma projesi. İnanması güç olsa da Facebook geliştirdiği yazılımlar ile birlikte düşünce gücü ile yazı yazabilme teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor. Oldukça zor bir süreç içerisinde olacak olan bu yenilik için çalışmalar başlatılmış durumda. F8 konferansı içerisinde bu konu hakkında detaylı bilgiler de verilmiş durumda.

Düşünce Gücü İle Yazı Yazmak Mümkün

Gerçekleştirilen F8 Konferansı içerisinde Facebook yenilikleri hakkında verilen bilgilerde düşünce gücü ile yazı yazabilme konusu da yer aldı. Yani Facebook paylaşımlarınız için düşündükleriniz beyniniz tarafından direk olarak akıllı cihaz üzerine iletilecek ve 100 kelimelik bir yazı metni oluşturabileceksiniz. Oldukça inanılmaz duran bu çalışma için Mark Zuckerberg de F8 Konferansı içerisinde bu durumun mümkünatı üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Mark Zuckerberg bu anlamda açıklamalarında şu sözlere yer verdi: “Beyinlerimiz internetten saniyede dört HD film izleyebileceğimiz kadar büyük bir veriye sahip. Sorun, bilgiyi dışarı aktarmamız için en iyi yol olan konuşma. Bilgiyi ancak 1980’li yıllardaki modemlerin verileri boyutunda dışarı iletebiliyor. Üzerinde çalıştığımız sistem, cep telefonunuzda mesaj yazma hızınızın yaklaşık beş katı ve doğrudan beyninizden yazmanızı sağlayacak.”

F8 Facebook Gelişmelerini Yayınladı

Facebook platformu içerisinde yapılacak olan güncellemeler ve yenilikler bu anlamda oldukça hızlı olarak ilerliyor. Yani kullanıcılar her geçen gün yeni bir Facebook gelişmesi ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu anlamda F8 Konferansı ile birlikte daha öncesinden yapılan konferanslarda birçok yeniliğin haberleri verilebiliyor. Bu sene yapılan konferansın en ilginç yenilikleri ise hem sessiz konuşma çalışmalarının başlamış olması hem de Facebook içerisinde artık gerçekçi yüz ifadelerinin yer alacak olması. Facebook bu anlamda Snapchat ile adeta yarıştığını bizlere gösteriyor. Önce hikaye alanı üzerinden şimdi de yüz efektleri üzerinden rekabet oldukça zorlu ilerliyor. Facebook içerisine gelecek olan bu yenilikten sonra İnstagram ve Whatsapp uygulamalarında da yeniliği görebilirsiniz. Aynı alt yapı hizmetine sahip olan sosyal medya platformları bu anlamda Snapchat’a savaş açmış durumda.

Facebook Teknolojinin İmkanlarını Zorluyor

Facebook geliştiricileri tarafından yapılacak olan sessiz konuşma programlaması yanında aynı zamanda bir yeniliğin daha düşünüldüğünü söylemek gerekiyor. Bu anlamda geliştiriciler deri üzerinden duyma noktalarının belirlenmesi üzerine de bir çalışma başlatmış durumda. Yapılacak olan bu çalışma ile birlikte kullanıcılar için derilerin belirli noktalarından duyma özelliği kayıt altına alınabilecek. Hem bu gelişme hem de sessiz konuşma gelişmesi kullanıcılar için neredeyse imkansız gibi gözüküyor. Facebook geliştiricileri ise her iki alanda da başarı elde etmenin oldukça mümkün olduğunu savunuyor. Öyle ki bu konular üzerinde platform içerisinde çalışmalar başlamış durumda. Bir süre sonrasında Facebook içerisine yeniliklerin sırası ile geldiğini fark edebilirsiniz.

Facebook Her Alanda Kullanım Sağlayacak

F8 Konferansı içerisinde sürdürülen konuşmalarda aynı zamanda Facebook platformunun kullanımları üzerinden de bilgi verildi. Bu anlamda planlananın her alan içerisinde Facebook kullanımının olması yönünde olduğu bilgisi verildi. Yani sosyal medya platformları içerisinde yapabildiğiniz her şeyi aynı zamanda Facebook uygulaması içerisinde de yapabilirsiniz. Bu sayede diğer platformları kullanma düzeyiniz de azalmış olacak. Mesajlaşma, her alana özel paylaşımlar Facebook içerisinde bulabileceğiniz temel özellikler olarak yer alıyor. Bu özellikler ile kullanımlarınızı aktif olarak yapabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın