Genel

Facebook Kullanıcı Hesapları 2016’da 2 Milyara Geldi

Yazar Şubat 5, 2017 Yorum Yok

4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından kurulan sosyal medya uygulaması büyüyerek ilerliyor. Bünyesinde ilk olarak arkadaş ekleme ve fotoğraf ekleme sekmesine yer veren uygulama yaptığı güncellemeler ile birlikte şuan birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Uzun videolar eklenebiliyor, fotoğraf eklenebiliyor, düşünce paylaşımı yapılabiliyor, canlı yayın yapılabiliyor, beğeni ve yorumlar farklı versiyonlar ile birlikte yer alıyor. Bu özellikler gibi sayısız özellikleri facebook içerisinden kullanabilirsiniz. Sürekli güncellenen uygulama içerisinde de bu özellikler ile birlikte kullanıcı sayısı da artıyor.

Facebook 2016 Verileri Açıklandı

2016 yılının son çeyreğinin de sona ermesi ile birlikte birçok uygulama verilerini açıkladı. Bu kapsamda facebook verileri oldukça ilgi çekici. Facebook üzerinden 2016 yılı içerisinde toplamda 8.8 milyar dolar kazanç elde edildi. Bu kazancın 3.56 milyar doları ise kar olarak kaldı. Bu rakamlar önceki yıllara göre çok daha büyük rakamlar. Rakamların bu kadar büyük olmasında en büyük etken ise uygulama içerisinde yer alan kullanıcı sayısı. Facebook üzerinde yer alan kullanıcı sayısı 2016 yılı içerisinde 1.15 milyar insana ulaştı. Bu kadar fazla kullanıcın sosyal medya üzerinde yer alması halen hesap açma üzerinde etkili oluyor.

Facebook Kullanım Yaşı Değişti

Sosyal medya üzerinde yer alan Facebook uygulaması ilk açıldığında bu uygulamayı gençler daha fazla kullanıyor idi. Ancak son dönemlerde kullanıcıların yaş ortalaması dikkate alındığında bu istatistik değişiklik gösterdi. İlk olarak Facebook üzerinden hesap alan kullanıcıların yaşları düşmeye başladı. Bu anlamda 6-7 yaşında olan çocukların bile facebook hesaplarının olduğunu görebilirsiniz. Sadece bu yaş grubu değil aynı zamanda bu yaş grubunun altında olan çocuklar hatta bebekler için bile facebook hesabı açılıyor. Çok küçük yaşta sosyal medya ile çocukların tanışması facebook üzerinden oluyor. Aynı zamanla yaş ortalamasının yükseldiğini de söylemek mümkün. Bu anlamda orta yaş düzeyinde olan birçok insan facebook uygulaması kullanıyor. Anne ve babaların belirli bir süre sonrasında facebook kullanmaya başladığını mutlaka fark etmişsinizdir. Bu alanda arkadaş çevresinin yer alması kişilerin bu alan içerisinde kullanıcı hesapları almalarına neden oluyor.

Facebook Kullanımları Aktif Olarak Devam Ediyor

Facebook üzerinde yer alan hesapların aktif olarak kullanılması da gelirler ve karlar üzerinde etkili. Bu anlamda hesapların açılması ile birlikte kullanılması aynı anda oluyor. Facebook üzerinde yer alan kullanıcı hesapları üzerinden gün içerisinde paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımlar facebook rakamları ve istatistikleri üzerinde etkili oluyor. Kullanıcılar için tasarlanan bu uygulama içerisine gelen özellikler de aktif kullanımlar üzerinde etkili. Özellikle canlı yayın özelliğinin uygulama içerisine gelmesi bu alanda kullanım sayısını oldukça fazla olarak arttırdı. Kullanıcı sayısının artış göstermesi aynı zamanda diğer uygulamalar içerisine de bu özelliğin gelmesinde etkili oldu.

Facebook En Köklü Uygulamalar İçerisinde

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarında en köklü olanlar arasında facebook yer alıyor. Bu kadar erken kurulmasının kullanıcı sayısı üzerinde büyük etkisi var. Köklü bir uygulama olan facebook bugüne kadar birçok şekil değiştirdi. En son hali ile birlikte 1.15 milyar insan facebook uygulaması kullanıyor. Diğer uygulamalar üzerinde yer alan birçok özelliğin facebook üzerinde yer alması da bu alanın kullanılmasında etkili. Bu alanda bulunmayan özellik ise hikaye alanı. Diğer uygulamalar içerisinde 24 saat içerisinde silinen görüntüler yer almaya başladı. Ancak facebook içerisinde bu konuda bil güncelleme yapılmadı. Canlı yayın özelliği hikaye alanı yerine yeterli görülüyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın