Genel

Facebook İçerisinde Hikayeler Başladı

Yazar Mart 31, 2017 Yorum Yok

24 saatlik hikayelerin sosyal medya kullanımları üzerinde hızlı bir artış göstermesi uzun süredir kendini gösteriyordu. Snapchat, instagram, whatsapp, Messenger derken artık hikayeler Facebook uygulaması içerisinde de yer alacak. Facebook uygulamasının ana ekranı üzerinde en üst bölmede Facebook hikayeleri yer alacak. Bu alan içerisinden 24 saatlik görüntüleri izleyebilirsiniz. Kullanıcıların bu alanda açacakları görüntülerin konsepti diğer bütün uygulamalar ile birlikte eş değer olarak yürütülüyor. Yani kullanıcılar bu alandan hikaye izleme kişilerini görüntüleyebilir. Hikayeler 24 saat sonra silinecek. Bu nedenle kullanımların diğer uygulamalar ile birlikte aynı olduğunu söylemek mümkün.

Kullanıcılar Artık Hikaye İstemiyor

Artık sosyal medya içerisinde her alanda 24 saatlik hikayeler bulunuyor. Ancak kullanıcılar sosyal medya içerisinde her alana gelen bu hikayelerden memnun değil. Artık kullanıcılar yapacakları sosyal medya kullanımlarında sadece bir alan içerisinde yer alan hikaye kullanılıyor. İnsanlar aynı anda her alan içerisine hikaye atmaktan haz etmiyor. Aynı zamanda her alanda aynı hikayeleri görmekten de haz etmiyor. Bu nedenle kullanıcılar kendilerine setikleri bir alandan hikaye kullanımı yapıyor ya da her alan içerisinde farklı hikaye görüntülerini kullanıyor. Bu nedenle artık her alan içerisinde aynı hikayeleri görme oranınız da azalabilir. Kullanıcılar aynı anda her alan içerisinde kullanım yapmaktan çok fazla haz etmiyor.

Hikayesiz Alan Twitter Kaldı

Sosyal medya kullanımları üzerinde neredeyse her uygulama için 24 saatlik hikaye görüntüleri kullanımları devam ediyor. Bu anlamda hikayelerin yer almadığı tek alan twitter uygulaması. Bu alanın ana ekranı ve profilleri içerisinde 24 saat sonra silinebilecek herhangi bir görüntü yer almıyor. Peki, yakın zaman içerisinde bu alanda da bu yönde bir kullanım olacak mı merak edebilirsiniz. Ancak twitter içerisinde hikaye kullanımlarının istenmesi üzerine herhangi bir haber yayınlanmadı. Yani sosyal medya uygulaması 24 saatlik hikaye görüntülerini çok fazla önemsemiyor. Bu nedenle twitterin çok fazla 24 saatlik görüntülerle ilgileneceğiniz düşünmüyoruz. Facebook, instagram ve whatsapp uygulamasının aynı alandan yönetilmesi ve hikaye alanına önem vermesi uygulama içerisinde neredeyse her alanda kendini belli etmiş durumda. Kullanıcılar bu nedenle bu uygulamalarda 24 saatlik silinen hikayeleri görebilirler.

Hikaye Kullanımları Daha Çok

Facebook uygulaması içerisine hikaye gelmeden önce yapılan kullanımların daha öncesinden analizi yapılmış durumda. Bu kapsamda kullanıcıların ana ekran paylaşımlarından profil paylaşımlarından daha çok hikaye paylaşımlarını kullanılıyor. Bu nedenle bu özellik sırasıyla her alan içerisinde yer almaya başlıyor. İnstagram, whatsapp, Messenger derken artık Facebook uygulamasının ana ekranı üzerinde de hikayeleri görmeye başlayabileceksiniz. Kullanıcılar bu alan içerisinden paylaşımlarını ana ekranın en yukarı bölmesinden yapabilirler. Bu alanda uçak ve gönderme işaretine tıklayarak sayfa açabilirsiniz. Ardından da hikayenizi paylaşabilirsiniz. Diğer alanlar gibi bu alan içerisinde de hikaye kullanımları aktif olarak kullanılabiliyor. Kimlerin hikayenizi görüntüleyebileceğini ve diğer ayarları uygulama içerisinden aktif olarak yapabilirsiniz.

Hikaye Ayarlarını Kontrol Edin

Kullanıcılar Facebook uygulamasına ekleyecekleri görüntüleri ve videoları daha sonrasından ayarlayabilirler. Özellikle uygulamanın hikaye alanı içerisine gelen ayarlar ile birlikte hikayelerinizin kontrollerini de yapabiliyorsunuz. Kullanıcıların yapabilecekleri kullanımlar bu ayarlar üzerinden kontrol edilebilir. Bu sayede hem görüntülemeler hem de görüntü eklemeler düzenlenebiliyor. Eklediğiniz hikayeleri daha sonrasından da düzenleyebilirsiniz. Uygulamalar ile yapabileceğiniz kullanımları ayarlar üzerinden kontrol edebilmek neredeyse sosyal medya üzerinde yer alan birçok platform içerisinde yer alıyor. Bu nedenle kullanıcılar rahatlıkla kullanımlarını devam ettirebilirler. Ancak her uygulama içerisinden yapılabilecek olan ayarlar kullanıcılar için aynı zamanda zaman ve emek kaybı olarak görülüyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın