Genel

Facebook Hesap Erişimi Tartışması

Yazar Haziran 3, 2017 Yorum Yok

Facebook platformu içerisinde bir süredir süregelen bir tartışma var. Bu tartışmanın konusu ölen kişinin hesabının erişime açılıp açılmaması. Sosyal medya üzerinde kullanım hakkı olan kişilerin genel itibari ile erişim sorunları vefat etmeleri ile başlıyor. Bu sorunun dava sürecine taşınması ise 15 yaşındaki bir çocuğun tren altında kalması ile birlikte başladı. Kızlarının intihar edip etmediğini merak eden aile bilgi alabilmek adına Facebook için erişim istedi. Ancak erişim verilmemesinin ardından Facebook ile aile davalık oldu. Davayı Facebook uygulamasının kazanması ile birlikte erişimlere ulaşılamayacağı da belli oldu.

Sosyal Medya Hesapları Miras mı?

Facebook üzerinde hesap erişimi ile birlikte aynı zamanda miras kullanımı hakkında da bir tartışma başlamış durumda. Birçok insan ölen kişinin sosyal medya hesaplarının miras olduğunu savunurken birçok insan da böyle bir durumun olmadığını söylüyor. Bu nedenle kullanıcılar için sosyal medya uygulamalarında yer alan kullanımlarda hesap erişimleri vefat eden kullanıcının ardından kapanıyor. Facebook ile bu konu üzerine süren davalarda da başarısız olunmuş durumda. Kullanıcıların bir çoğu hesap erişimlerini sağlayamıyor ve bu alan içerisinde kullanım yapamıyor. Sosyal medya üzerinde yapılacak olan erişim imkanlarının kısıtlanmasında ise dava Facebook platformunu haklı buluyor.

Facebook Erişimleri Kapalı

Yurt dışında yaşanan davalık olay neticesinde sosyal medya uygulamaları üzerinde de bu konu üzerine birçok tartışma başlamış durumda. Kullanıcıların bir bölümü kararda Facebook uygulamasını haklı bulurken bir bölümü de kullanıcılar için erişim engelinin açılmasını haklı buluyor. Farklı düşüncelere sahip olan kişilerin tartışmaları ise tek bir karar neticesinde noktalanıyor.Davanın Facebook kullanıcılarını ve kararlarını haklı bulması nedeni ile erişim engelleri bu anlamda platform içerisinde kullanıcılar için devam ediyor. Erişim engelleri üzerinden direk olarak kullanımlarını yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Erişim Hakkı

Birçok kullanıcı sosyal medya platformu olan Facebook erişimleri açılması adına kullanılan davada aynı zamanda fikir sahibi de olmuş durumda. Kullanıcılar sosyal medya üzerinden kullanım yapılabileceğini ya da yapılamayacağını merak ediyorlardı. Bu dava sonucunda ise ölen kişinin bilgilerinin gizli tutulabileceği de anlamış oldu. Birçok açıdan kullanıcılar bu durumu haksız bulsa da bir anlamda gizliliğin korunması aynı zamanda diğer kullanıcılar için de faydalı olacak. Facebook ve diğer platformlar üzerinden konuşmalar genel olarak farklı kullanıcılar ile birlikte sürdürülebiliyor. Bu nedenle ölen kişinin ardından bakılacak olan hespa sadece vefat eden kullanıcıyı değil aynı zamanda bu kullanıcıların arkadaşlarını da ilgilendiriyor. Yapılacak olan erişim hakkı bu nedenle mahkemelerde ve davalarda Facebook platformundan yana olarak devam ediyor.

Vefat Eden Kişinin Hesapları Kapatılabilir mi?

Sosyal medya uygulaması olan Facebook üzerinde merak edilen bir başka konu ise ölen kişinin hesap adreslerinin yönetimi. Eğer bu konuda bir erişim sağlanamayacak ise kullanıcılar aynı zamanda kapatılma talebinde de bulunabilirler. Bu talep direk olarak kabul edilerek vefat eden kişinin adresi kapatılabilir. Bu nedenle kullanıcıların genel olarak araştırmalarını farklı alanlardan yapabilmelerinin gerekliliğini söyleyebiliriz. Kullanımlarda hesap erişimlerinin kapatılması aynı zamanda avantaj oluşturarak bir yandan da gizlilik konusunun korunmasına da yardımcı olacaktır. Sosyal medya kullanımlarında alınabilecek önlemler doğrultusunda kullanımlar gizlilik ilkesi ile doğru orantılı olarak yürütülebilir. Kullanıcılar bu hususlarda direk olarak kullanımlarını kapalı alanlar üzerinden gerçekleştirebilir. Kapanma talebinin kabul edilmesi ile birlikte aynı zamanda anı sayfalarının açıldığını görebilirsiniz. Genel olarak yakınlar normal adresleri anı adresi olarak da kullanabiliyor. Bu nedenle sosyal medya birçok farklı alanda kullanım özelliği sağlıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın