Genel

Facebook Hesabı Nasıl Silinir?

Yazar Eylül 3, 2017 Yorum Yok

Günümüzde sosyal medya adresi edinmek için birçok farklı kanaldan yardım almak mümkündür. Fakat birçok işi şahsı için ya da başka bir amaç için edinmiş olduğu sosyal medya hesaplarını kapatmak isteyebiliyor. Kimisi çok fazla zaman harcadığı için kimisi de bambaşka nedenlerden dolayı Facebook hesabını silme kararı alabiliyor. Birçok sosyal medya platformu nasıl ki üyeliği kabul ediyorsa üyelikten ayrılmayı da kabul ediyor. Bu bazen birkaç adımdan oluşan işlemler içerse de çoğu zaman bir sürecin takip edilmesi bazı sürelerin doldurulması gerekiyor. Fakat asıl olan şudur ki Facebook hesabınızı ilk etapta dondurabilirsiniz. Hesabınızın tamamen silinmesi için de farklı adımları izlemeniz gerekecektir.

İlk Etapta Neler Yapılmalı?

Facebook hesabınızı neden silmek istiyorsanız ona göre hareket edebilirsiniz. Örneğin hesabınızın içinde değerli resimler ve bazı veriler barındırıyorsanız, size hesabınızı dondurmanızı tavsiye edebiliriz. Çünkü Facebook hesap dondurmak ile hesabı kalıcı olarak silmek arasında büyük bir fark bulunur.

Facebook hesabınızı dondurursanız içinde yer alan fotoğraflar ya da veriler saklı kalacak ancak hesabınız hem arkadaşlarınıza hem de başkalarına karşı görünmez olacaktır. Bu durumda da bir süre sonra aynı hesap bilgilerinizi kullanarak Facebook adresinize ulaşabilirsiniz. Bu nedenden dolayı da eğer kısa bir süre içinde uzaklaşmak istiyorsanız sizin için uygun olan hesap dondurma işlemidir.

Hesabı Kalıcı Olarak Silemeden Önce Ne Yapmalı?

Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız eğer ilk önce hesabınızda yer tüm verileri yedeklemenizi öneririz. Fotoğraflar, konuşmalar paylaşımlarınız ya da üye olduğunuz sayfalar hepsi silme işlemi tamamlandığında bir daha geri gelemeyecektir. Bu nedenden dolayı da hesap silme işlemlerine geçmeden önce muhakkak tüm bölümlerde dolaşmalı ve sizin için önem arz eden tüm verileri yedeklemelisiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra da diğer adımlara geçebilirsiniz.

Kalıcı Olarak Hesap Silmede İzlenecek Adımlar

Öncelikle kişinin silmek istediği Facebook adresini açması gerekir. Daha sonra da yapılması gereken şey profil sayfasında en alt kısımda yardım bölümüne gelinmelidir. Facebook yardım merkezinde daha birçok işleminizi buradan kolay bir şekilde yapmanız da mümkündür. Hesabınızı yönetme menüsünden en alt seçeneğin tercih edilmesi gerekir. “Hesabınızı Dondurma veya Silme”kısmına geldiğinizde bu menüde birçok içeriğin sorularınızı yanıtlayacağını görebilirsiniz. Hatta verilerinizin nasıl yedekleneceğine dair bilgilendirmeler de bu kısımda yer alır.

Burada yer alan tüm soruları üzerine tıklayarak cevabını almak mümkündür. Direk olarak silme işlemine geçmek için de “Hesabımı nasıl kalıcı olarak silerim?” butonunda tıklanması gerekir. Burada bir metin sizi karşılıyor.  İlk paragraftaki “bize bildirin” menüsü ile istediğinizi Facebook yetkililerine kolay bir şekilde bildirebilirsiniz.

Hesabımı Sil

Açılan pencerede hesabımı sil butonu ile bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Tabi ki de bu seçeneğe tıklamadan önce yazılanların dikkatli bir şekilde okunmasında fayda vardır.

Sonraki adımlarda ise Facebook sizden geçerli şifrenizi vermenizi isteyecektir. Daha sonra ki adımlarda da açılan pencerede güvenlik kodunu girmeniz gerecektir. Tüm işlemlerin ardından da hesap silme isteğiniz Facebook yetkililerine ulaşmış olacaktır. İsteği yolladıktan 14 gün sonra da geri dönme talebiniz olmayacaktır. Bu nedenden dolayı da eğer fikrinizi değiştirirseniz 2 hafta içinde giriş yaparak silme talebinizi iptal edebilirsiniz.

Birçok kişi tarafından bilinmeyen hesap silme işlemleri de bu şekilde gerçekleşiyor. Bunun çok bilinmemesinin nedeni de ayarlar bölümünde yer almamasıdır. Bu nedenden dolayı da birçok kişi hesabını silmek yerine dondurarak belirli bir süre sonra da hesabına geri dönmektedir.

Cevap bırakın