Genel

Facebook Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Yazar Haziran 10, 2017 Yorum Yok

Facebook’un kurulmasının üzerinden 13 yıl geçmesine karşılık, kullanıcılar bu platform hakkında yeterli bilgiye sahip değil. New Statesman tarafından yapılan istatistiklere göre, Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyarı aşıyor.

Bu rakam dünyada yaşayan nüfusun %30’unun Facebook kullanıcısı olduğunu ortaya koyuyor. İnternet kullanıcılarınınsa %66’sı Facebook kullanıcısı.

Kullanım istatistiklerinin detayına inildiğinde; günlük aktif kullanıcı sayısı 1,4 milyar civarında. 2004 yılında hayata geçirilen sosyal ağ, 2006 yılında sadece üniversite öğrencilerine yönelik olarak kullanılmaya başlandı. Facebook kurulduğu zaman internet kullanıcıları henüz; Gmail, Youtube, Reddit, Twitter, WhatsApp ve Spotify ile tanışmamıştı.

Facebook Kullanıcılarının %60’ı Kadın!

Sosyal ağların genel kullanımına bakıldığında kadınların egemen olduğu net bir şekilde görülebilir. Facebook kullanıcılarının %60’ının kadın olması Twitter ve Pinterest’te de aynı şekilde görülüyor. Kadınlar platforma dâhil olmakla kalmıyor. Aynı zamanda daha iyi kullanıcılar da oluyor. Bu bilgiyi kesinleştirmek için kadın kullanıcıların %20’sinin durum güncellemesi yaptığı ancak bu oranın erkeklerde sadece %10’da kaldığı söylenebilir.

Facebook’un En Çok Beğenilen Sayfası Bir Ünlüye mi Ait?

Facebook forEvery Phone” isimli sayfanın 510 milyonu aşan bir beğeniye sahip olması garip değil mi? Bu rakam Cristiano RonaldoShakira ve Vin Diesel sayfalarının toplamından bile daha çok beğeniye sahip!

Facebook kullanıcılarının 4’te 1’i servisin lokasyon bilgisine ulaştığını bilmiyor. %30’u basit şifreler kullanıyor ve %40’ıysa gönderilerin herkese açık veya sadece arkadaşlara gösterilmesi için bir ayar yapılması gerektiğini bilmiyor.

Facebook Hakkında Bilinmeyenler

Son dönemler sayısı artan “Facebook cinayetleri” aynı zamanda 1.derece boşanma sebebi. “Arkadaşlıktan çıkarma” direkt olarak Facebook kaynaklı bir cinayet nedeni olarak kayıt altına alınırken, adli birimler içinde de sosyal medya suçları ayrı şekilde inceleniyor.

Facebook, siteden çıkış yapıldıktan sonra da girilen diğer siteler hakkında bilgi topluyor. Yapılan reklam çalışmaları bu şekilde düzene sokuluyor. Facebook’ta kayıtlı olan yaklaşık 30 milyon profilin sahibi hayatını kaybetmiş durumda. Rakamların bu hızla devam etmesi halinde, 2060’tan sonra Facebook’taki ölülerin sayısı yaşayanlardan fazla olacak.

Kullanıcıların Facebook’un kurucu ortağı Mark Zuckerberg’i engellemesi mümkün değil. Bu profilin şikâyet edilmesi de söz konusu bile olamaz. Çin’de 2009 yılından bu yana yasak olan sosyal medya paylaşım sitesi, hackerlar tarafından da istila edilmiş durumda. Her gün en az 600 bin kişinin profili ele geçirilmeye çalışılıyor. Çin, Suriye, İran ve Vietnam gibi ülkelerdeki hükümetler, halkın sosyal medya platformlarında organize olduğunu ve gösteriler yaptığını düşünerek Facebook ve Twitter’ı yasal olarak yasaklamış durumda.

Yapılan araştırmalar her 4 kişiden 1’inin Facebook ziyaretlerinden sonra kendi hayatlarından memnuniyetsizlik duyduğunu ortaya koyuyor. Birçok insanın kendini mutsuz hissettiği platforma Amerika’daki bir yetişkin 20 dakikasını ayırıyor. Ortalama bir yetişkin günde 20 dakikasını Facebook’ta geçiriyor.Dünyadaki her 3 evlilikten 1’inin bitmesinin temel sebebi olarak da Facebook gösteriliyor. Ülkemize bakıldığında da boşanma sebepleri listesinin başında Facebook yer alıyor.

Facebook’un Logosu ve Ana Rengi Neden Mavi?

Çünkü Mark Zuckerberg renk körü.Mark Zuckerberg’in Facebook’u icat eden değil de, projeyi üretenlerden çalan kişi olduğunu düşünenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok.Facebook kurucularının profillerine tek bir numarayla ulaşmak mümkün. Adres çubuğunda Facebook.com’un yanına /4 yazıldığında direkt olarak Mark Zuckerberg’in profiline girmek mümkün. Aynı şekilde /5 ve /6’da yine Facebook’un kurucu ortakları ve Mark Zuckerberg’in Harvard’dan oda arkadaşları Chris Hughes ve Dustin Moskovitz’in profillerine yönlendiriyor. /7 yazıldığındaysa Mark Zuckerberg’in Harvard’dan yakın arkadaşı Arie Hasit’e gidiliyor. Bu numaralar ve anlamları hakkındaysa kimsenin bir fikri yok.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın