Uncategorized

Çocuğunuz İle Sözleşme Yapın

Yazar Mart 16, 2017 2 Yorum

Çocuğunuz sosyal medya kullanımları ilk başta normal olarak gözükse de daha sonrasında sizin için olumsuz ve büyük sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle çocuğunuz ile birlikte aynı zamanda sosyal medya kullanımlarını kontrol altında tutmanız gerekli. Ancak bunu direk olarak yapmanız çok zor. Çocukların büyük bir bölümü sosyal medya üzerinden kullanımlarına engel geldiği zaman ağlama eylemini gösteriyor. Belirli bir süre ağlamasını engellemek için bilgisayar, tablet ve akıllı cihazları vermeniz onların her istediklerinde bu alanı süresiz olarak kullanmalarına neden oluyor. Bunun için direk tepki vermek yerine ve yasak koymak yerine çocuğunuz ile sözleşeme yapabilir ve farklı yolları deneyebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Çocuklara Bedensel Zararı

Sosyal medya ile birlikte akıllı cihazları çocukların fazlaca kullanmaları bedensel olarak sağlık problemlerine neden oluyor. Bunun en belirgin etkisi ise gözlerde görülüyor. Şuan için dışarı çıktığınız kaç ortalaması oldukça küçük çocuklar gözlük kullandığını fark edebilirsiniz. Bu durum gün geçtikçe daha fazla artıyor. Normal olarak algılanmaya başlansa da bu oldukça zararlı bir durum. Çocukların küçük yaşta göz sorunları yaşaması ileride diğer sorunlara da neden olabilir. Bunun yanında kritik dönem içerisinde kas gelişimi oldukça önemli. Bu dönem içerisinde vücudun şekil alması için hareketlerin biraz daha kontrollü olması lazım. Bu nedenle uzun dönemde bilgisayar ve akıllı cihaz üzerinde vakit geçirmek boyun ve sırt rahatsızlıklarına neden oluyor. İleri ki dönemlerde de bu rahatsızlığın boyutu artış gösterebiliyor. Ebeveynler bu nedenle çocukların sosyal medya kullanımlarını daha kısıtlı ve zararsız hale getirilmeli.

Sosyal Medyanın Çocuklara Psikolojik Zararı

Sosyal medya platformu akıllı cihazlar ile birlikte bedensel zararların yanında psikolojik zararlara da neden oluyor. Özellikle sosyal medya içerisinde herhangi bir filtrenin yer almaması çocukların her görüntüyü istediklerinde görebilmelerine neden oluyor. Bu durum ise zihinlerinde olumsuz olan görüntülerin yer almasına ve bilinçaltlarında problemlere neden oluyor. Bunun yanında sosyal medya üzerinden tanınmayan kişiler ile edilen muhabbetlerin çocuklara verdiği zarar oldukça yüksek düzeylerde. Bu nedenle çocukların sosyal medya hesapları var ise sohbet alanlarının kontrolünüzde olmasını sağlamanız gerekiyor. Kişisel alanlara yapılan müdahale olarak algılanamaması için bu kontrolü kendi imkanlarını ya da çocuğunuz ile bir konuşma yaparak halledebilirsiniz.

Çocukları Sosyal Medyadan Uzak Tutmak

Çocuklar günlük yaşam içerisinde boş vakitleri akıllı cihazlar ve sosyal medyada geçirmekte. Ancak bu durumun önüne geçebilmenizin imkanları var. Ayrıca bu durumun önüne geçebilmeniz için yasak koymanıza ya da çocuğunuza aşırı tepkiler göstermenize gerek yok. Peki, nasıl teknolojiden çocuğunuzu uzaklaştırabilirsiniz;

  • Eğer çocuğunuzun yaş düzeyi yüksek ise onunla sözleşme yapmayı deneyebilirsiniz. Konuşmak çocuklar için oldukça önemli. Bu alanların nasıl kullanılmasını gerektiğini, yararlarını, zararlarını ve bu platform içerisinde geçirmeleri gereken süreyi açıklayıcı ifadeler ile anlatabilirsiniz. Bunun için seçtiğiniz cümleler ve kelimeler oldukça önemli. Bu sayede haftalık ya da günlük olarak sosyal medya için saat sınırlamasını çocuğunuz ile birlikte yapabilirsiniz.
  • Eğer çocuğunuzun yaş düzeyi daha düşük ise boş vakitlerini oyun ve sizin ile geçirmesine imkan tanıyın. Ev içerisinde elinizde olan ya da maliyeti düşük olan malzemeler ile birlikte yaratıcı ve dikkat çekici oyunlar sağlayabilirsiniz. Bu oyunlar ile sosyal medyadan ve akıllı cihazlardan çocuğunuzu uzak tutabileceğiniz gibi aynı zamanda çocuğun küçük ve büyük kas gelişimini, el-göz koordinasyonunu, ritim duygusunu ve birçok bilişsel, psikolojik, bedensel gelişimini oyunlar ile birlikte sağlıklı olarak tamamlamasını sağlayabilirsiniz.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Tartışmaya katıl 2 Yorum

Cevap bırakın