Genel

Çin’den Bir Sosyal Medya Yasağı Daha

Yazar Mart 20, 2017 Yorum Yok

Çin sosyal medya uygulamalarının halka en fazla yasaklandığı yer olarak biliniyor. Ülke içerisinde sosyal medya platformları belli bir dönemden sonra yasaklanıyor. Bu yasaklar içerisine geçtiğimiz gün Pinterest uygulaması da eklendi. Önce Twitter sonrasında Facebook derken artık Çin’in yasaklı sosyal medya uygulamaları içerisinde Pinterest de yer alıyor. Artık ülke içerisinde sosyal medya uygulaması olan Pinterest kullanılamayacak.

Pinterest Ne İşe Yarıyor?

Pinterest sosyal medya üzerinde kullanıcıların albümler oluşturabileceği fotoğraf panoları olarak yer alıyor. Kullanıcılar bu alanı birden fazla amaç için kullanabilir. Bu durumda sosyal medya uygulaması ile fotoğrafları internet üzerinde pano üzerine ekleyebilirsiniz diyebiliriz. Moda başta olmak üzere birçok amaç ile kullanılan platform kısa süre içerisinde oldukça fazla kullanıcı sayısına ulaştı. Platformun kullanıcı sayısının başlangıca göre kat ve kat arttığını söylemek mümkün. Bu nedenle sosyal medya üzerinde en çok indirilen uygulamalar arasında yerini çoktan almaya başlamış durumda. Kullanıcılar bu kullanımları e-ticaret başta olmak üzere farklı birçok alanda özellikle kişisel kullanımlarda dahi kullanabiliyorlar.

Büyük Güvenlik Duvarı İzin Vermiyor

Sosyal medyanın Çin üzerinde olumsuz etkilerini kırabilmek adına ülke için büyük güvenlik duvarı kullanılıyor. Bu duvar ile birlikte kullanıcılar için birçok platformun girişi engelleniyor. Hükümet tarafından verilen karar ise bu alan içerisinde yasakların çok daha geniş kapsamlı olması. Bu nedenle birçok sosyal medya uygulaması bu yasaklar arasında yer alabiliyor. Twitter, Facebook uygulaması derken artık Çin’de pinterest uygulaması da kullanılamayacak. Bunun yanında hükümetin birkaç sosyal medya hesabı üzerinden erişim engeli yapması bekleniyor. Bu durumda Çinlilerin giriş yapabilecekleri sosyal medya uygulamaları oldukça kısıtlı olacak.

Greatfire.org Duruma Karşı Çıkıyor

Hükümet tarafından getirilen sosyal medya yasağına karşı ülke içerisinde greatfire.org adresi üzerinden itirazlar yapılmaya başlandı. Yasaklar nedeni ile yapılamayan kullanımlar bu adres üzerinden itirazlar çerçevesinde dile getiriliyor. Bu durum hükümet tarafından getirilen yasakların kullanıcıları memnun etmediği gözüküyor. Bu nedenle kullanıcılar için birçok alanda itirazlar yapılmaya başlandı. Ancak buna rağmen Büyük güvenlik Duvarı tarafından yasaklar daha büyük hale getirilebiliyor. Bu nedenle hükümet ve millet arasında bu durum yüzünden bir uyuşmazlık çıkabileceğini söylemek mümkün.

Büyük Sosyal Medya Uygulamaları Yasaklanıyor

Çin’de yapılan sosyal medya uygulamalarının yasakları genel itibari ile büyük sosyal medya uygulamaları üzerinden oluyor. Özellikle Facebook ve Twitter bu alanda yapılan yasakların büyüklüğünü gösterecek nitelikte. Ardından gelen Pinterest uygulaması ile birlikte kullanıcılar artık hangi uygulamaları kullanamayacaklarını da merak edecek düzeyde. Özellikle e-ticaret alanı içerisinde oldukça fazlasıyla kullanılan uygulamanın artık ülkede kullanılamayacak olması da birçok faaliyeti etkileyecek durumda. Bu nedenle kullanıcılar artık bu uygulama üzerinden kullanımlarını aktif olarak yapamayacaklar ve görselleri ekleyemeyecekler. Sosyal medya üzerinde yer alan platformun bu ülke içerisinde engel ile karşılaşması kullanıcı sayısı üzerinde de etkili olacak.

Pinterest Belirli Süre Kullanıldı

Çin’de mart ayı ile birlikte yasaklanan Pinterest uygulaması mart ayına kadar kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanılabiliyordu. Bir süre sonrasında ise Büyük Güvenlik Duvarından gelen bildirimler ile birlikte kullanımlarına son verildi. Kullanıcıların bu alan içerisinde yasak alması uygulamanın tamamen kapatılması ile birlikte gerçekleşti. Herhangi bir problem olmadan kapatılan uygulamaya karşı karşı çıkanların sayısı da artmış durumda. Yine sosyal medya ve internet üzerinde kurulan bazı adresler üzerinden bu duruma itiraz edilebiliyor. Büyük Güvenlik Duvarı içinse bu şikayetler henüz bir etki etmiyor. Uygulamanın yasağı Facebook ve Twitter ile devam ediyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın