Genel

Canlı Yayınlar Gün Geçtikçe Artıyor

Yazar Şubat 23, 2017 Yorum Yok

Sosyal medya üzerinden fotoğraf ve video paylaşımları insanlar için yetersiz olmaya başladı. Bu kapsamda canlı yayının popülerliği gün geçtikçe artış gösteriyor. Hiçbir uygulama içerisinde bulunmayan bu özellik şuan sosyal medya üzerinde on uygulama içerisinde yer alıyor. Bu uygulamalar ile birlikte günlük ve istediğiniz halleri direk olarak diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

Canlı Yayın Uygulamaları

Periscope: Periscope twitter üzerinden canlı yayın yapabileceğiniz bir sosyal medya uygulaması. Bu uygulama ile birlikte kullanıcılar canlı yayın esnasında mesajlaşabilir ve diğer kullanıcılar yayına belirli yorumlar ile birlikte katılım sağlayabilirler. Bu sayede sorular cevaplandırılabilir.

Meerkat: Twitter üzerinden canlı yayın yapabileceğiniz bir diğer uygulama ile Meerkat. Bu uygulama ile birlikte kullanıcılar canlı yayınlarını sonradan video şeklinde yayınlayabilirler. Periscope özelliği ile birlikte aynı olarak canlı yayın devam ederken kullanıcılar videolara yorumlar bırakabilir.

YouNow: YouNow uygulaması da canlı yayınlar için en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi. Bu uygulama ile birlikte hem canlı yayın yapılabilir hem de bu esnada diğer kullanıcılar ile konuşulabilir. Bu uygulamanın diğer uygulamalardan farkı ise sohbet odalarının olması. Bu sohbet odaları aracılığı ile birlikte belirli kullanıcılar canlı yayın yapabilirler.

Butterfly Tv: Butterfly Tv uygulaması canlı yayın yapabileceğiniz bir başka uygulama. Bu uygulamanın diğer uygulamalardan farkı ise Türk geliştiriciler tarafından yapılması. Genellikle sohbet etmek ve soruları cevaplandırmak için yapılan canlı yayınlar bu uygulama içerisinde biraz daha farklılık gösteriyor. Kullanıcılar bu uygulamayı daha çok diğer kullanıcılara faydalı olabilmek adına kullanıyor. Bloglar ve turistik etkinlikler düşünülerek hazırlanan uygulamada gezilip görülen yerler canlı olarak diğer kullanıcılara aktarılıyor.

Stre.am: Stre.am uygulaması kullanıcılarına kaçırılan ya da tekrar izlenilmek istenen yayınların izlenmesine imkan veriyor. bu uygulama ile birlikte canlı yayınlar 24 saat boyunca sürebilir. Eğer bu yayını tekrar izlemek istiyorsanız böyle bir şansınız var. Aynı zamanda canlı yayını kaçırmış iseniz kaydedilen uygulama içerisinden izleyebilirsiniz.

İnstagram: İnstagram uygulaması canlı yayın özelliğine sonradan sahip olan bir özellik. Kısa bir süre öncesinde bu uygulamaya gelen canlı yayın özelliği uygulamanın kullanım oranları üzerinde de değişiklik yarattı. Bu alan içerisinde canlı yayınlarınızı yaparken aynı zamanda diğer kullanıcıların yorumlarını görebilirsiniz. Yorum yanında kullanıcılar beğeni kalbine de basarak yayını beğendiklerini belirtebilirler. Canlı yayın bittiği zaman bu uygulama içerisinde tekrar izleme seçeneğiniz ise bulunmuyor.

Ustream: Ustream uygulaması içerisinden yapılan canlı yayın özelliklerinin farklılığı ise 36 saat yayın yapılabilmesi. Genel itibari ile canlı yayın uygulamalarında canlı yayınlar 24 saate kadar yapılabiliyor. Ancak bu uygulamada 36 saate kadar sürüyor.

Bambuser: Bambuser uygulaması da sadece canlı yayın alanında hizmet veren bir uygulama. Bu uygulama sayesinde arkadaşlarınıza canlı yayın sunabilirsiniz.

MyEye: MyEye canlı yayın özelliğini kullanabileceğiniz son program. Bu program ile birlikte kullanıcılar yapılan canlı yayınları bildirim alarak takip edebilirler. Bunun yanında bu uygulama içerisinde canlı yayınların tekrar izlenebilme özellikleri de yer alıyor. 72 saat boyunca yapılan canlı yayınlar tekrar izlenebilir.

Facebook: Facebook da canlı yayın özelliğini sonradan bünyesine alan uygulamalar içerisinde yer alıyor. Canlı yayının gelmesi ile birlikte bu uygulama içerisinde yer alan kullanıcı sayısı ve oranı değişiklik gösterdi. Facebook uygulaması içerisinde canlı yayınlar sonra video olarak yer alabiliyor. Bu nedenle yapılan canlı yayınları kullanıcılar sonrasından video olarak izleyebilirler. Ancak bu video alanında ileri ve geri alma özelliği yer almıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Cevap bırakın