Genel

Autocad Üzerinden Çizim Nasıl Yapılır?

Yazar Temmuz 26, 2017 Yorum Yok

Mühendislik alanında çeşitli sektörlerde mesleğini icra eden kişilerin sıklıkla kullandığı programlardan biri de Autocad’dir. Bu program daha öğrencilik yıllarında detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. Özellikle inşaat sektöründe, makina mühendislerinin çalıştığı alanlarda Autocad programını iyi bir şekilde kullanan insanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Autocad öğrenilmesi en kolay programlardan biridir. İşlemleri daha hızlı gerçekleştirmek için komutların kısa yollarının bilinmesi daha hızlı çizim yapmayı sağlayacaktır.

Autocad İle Neler Çizilebilmektedir?

Autocad programı ile birçok çizim kolaylıkla yapılabilmektedir. İnşaat sektöründe yer alan kişiler istedikleri büyüklükte mimari projelerin çizimini gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra 3 boyutlu görünüm ile binanın dıştan görünümü de rahatlıkla oluşturulabilmektedir. Ayrıca mikana mühendis ve teknikerlerinin de sıklıkla kullandığı bir programdır. Çeşitli makine parçaları çizimi autocad ile hem 2 boyutta hem 3 boyutta rahatlıkla resmedilebilmektedir.

Autocad Çizim Komutları

Autocad üzerinde bazı önemli komutları bilerek çizim yapabilmek mümkündür. Öncelikle öğrenilmesi gereken ilk komut Line’dır. Line komutu ile çeşitli büyüklükte ve kalınlıkta çizgiler çizebilmek mümkündür. Çizgileri tam 90°’lik açı ile çizmek için F8 ile Ortho modu aktif hale getirilmelidir. Ayrıca çeşitli çaplarda daire çizebilmek için Circle komutu tıklanmalıdır. Çizim sayfasının herhangi bir yerine tıklandığında dairenin çap değeri girilmelidir. Bu sayede daire çizilmiş olacaktır. Ayrıca çizilen bir şeklin aynısı Copy komutu ile kopyalanabilmektedir. Bunun yanı sıra çizilen çizgiler sağa- sola- aşağı- yukarı offset komutuyla da kopyalanabilmektedir. Çizilen bir şekli başka bir yere taşımak için move komutu kullanılmaktadır. Ayrıca çizgilerin uzunluklarını belirlemek için dimension komutu kullanılmaktadır. Örneği çizgi birleşim yerinden bir miktar uzun çizildi. Trim komutu ile çizginin boyu istenilen seviyede kırpılabilmektedir. Çizimde bazı kısımlar silinmek isterse mause ile seçilip delete tuşuna basılarak işlem gerçekleştirilebilmektedir. Çizimde farklı anlamlara gelen çizgiler olması durumunda layer komutu ile çizgilerin renkleri ve neyi ifade ettikleri belirtilebilmektedir.

Autocad 3 Boyutlu Çizim

Autocad üzerinden çeşitli komutlar ile 2 boyutlu çizim yapabilmek mümkün olduğu gibi çizimlere belli bir yükseklik kazandırarak 3 boyuta taşımak da mümkündür. 2 boyutta çizimi biten bir şekli 3 boyuta çevirmek için öncelikle alt kısımda komut satırında yer alan ayarlar ifadesine tıklanmalıdır. Bu noktada 3D basic seçeneği tıklandığında Autocad 3 boyutta çalışmaya başlayacaktır. Yükseklik verilmek istenen şekil için öncelikle üst komut satırında yer alan box komutu tıklanır. Ardından şeklin 4 köşesi seçilir. Sayfanın herhangi bir yerine tıklandığında program, yükseklik girilmesini isteyecektir. Girilen yükseklik ile şekil üçüncü boyutu da kazanmış olacaktır. Yükseltilen şeklin her açıdan görünümünü incelemek için sağ kısımda yer alan komut satırından bir çubuk etrafından dönen ok seçeneği tıklanmalıdır. Mause’un sol tuşuna basılı tutarak mause kaydırıldığında şekil her açıdan görüntülenmiş olacaktır. Çizim yapma işi bittikten sonra kaydet seçeneği ile istenilen dosya içine çizim kaydedilebilmektedir.

Autocad Farklı Versiyonları

Her yıl güncellenmiş bir şekilde Autocad, kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Genel olarak yıllara göre üretilen sürümlere bakıldığında büyük farklar gözlenememektedir. Autocad programında genel olarak tüm komutlar aynıdır. Güncellemeler ile komut satırı değişikliği, ara yüz değişikliği yapılmaktadır. Öğrencilerin üniversite eğitimi boyunca Autocad programını iyice öğrenmeleri gerekmektedir. Programın tüm komutlarını bilmek yeterli değildir. Programda çizim yapma konusunda hız kazanmak için sürekli pratik yapmak gerekmektedir. Autocad 2016 sürümünde öğrenciler için öğrenci lisansı bulunmaktadır. Öğrenciler ücretsiz bir şekilde Autocad programını bilgisayarına kurabilmektedir. Öğrenciler mezun olduğunda belli bir ücret karşılığında Autocad lisansını edinebilmektedir.

Cevap bırakın