Genel

Apple Akıllı Hoparlörünü Tanıttı!

Yazar Haziran 20, 2017 Yorum Yok

Teknoloji severler Apple’ın ilk akıllı hoparlörü HomePod’a büyük ilgi gösterdi.

Uzun bir süredir beklenen Apple’ın yeni ürünü, başarılı bir lansman çalışmasıyla ilgililere tanıtıldı.

Uzun süredir beklenen ürünün içeriği hakkında bilinmeyenler olması kullanıcıların da beklentilerinin üst seviyeye çıkmasına neden oldu. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen WWDC17 etkinliğinde kafalarda oluşan soruların tamamına cevap bulundu. Apple, HomePod isimli hoparlörünü tanıtarak uzun bir bekleyişin ardından farklı kategoride bir ürün hazırlamış oldu.

Akıllı Hoparlör Satışları Rakiplerini Geçebilecek mi?

Pek çok müşterinin HomePod’u almak için sabırsızlanıyor olması satış hedeflerinin de artmasına neden olurken, Apple’ın yeni ürününün iPhone’un gördüğü ilgi kadar büyük beğeni toplamasını beklemek de bir hayal olur.

Apple’ın bu alandaki ilk ürünü olan HomePod’un çok ciddi rakipleri bulunuyor. Buna rağmen şirket yetkililerinin yaptırdığı araştırmaya göre, Apple cihazlarını satın alan 2 bin kullanıcının %20’si bu ürünle çok yakından ilgileniyor. Genel kullanıcı kitlesininse %15’lik bir kısmının HomePod’u satın almayı düşündüğü söylenebilir.

Rakiplerinden Bir Adım Önde Olan Model Amazon Echo

Rakiplerinden önde olan ve aynı zamanda akıllı hoparlörlerin yayılmasında lider konumda yer alan Amazon Echo, zirveyi bırakmaya niyetli görünmüyor. Amazon’un hemen arkasından Google Home geliyor. Apple’ın HomePod akıllı hoparlörünü piyasaya sürülmesiyle birlikte sıralamada değişiklikler bekleniyor. Apple’ın yeni ürününün hedeflediği satış rakamlarına ulaşıp ulaşamayacağı ürün satışa sunulduktan sonra net bir şekilde görülecek.

Tim Cook Mesaisinin Büyük Bölümünü Otomobil Sistemlerine Ayırıyor

Apple otomobil pazarına girmekte kararlı olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. Şirket otomobil işinde sürücüsüz araç teknolojilerine odaklandığını açıkladı. Mesaisinin büyük kısmını otonom araçlar ve elektrikli otomobillere ayırdığını söyleyen Tim Cook; projelerinin aslında yapay zekânın temeli olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Apple Otomobil Piyasalarında Ne Zaman Var Olacak?

Kendi kendine sürüş teknolojilerineodaklanan şirketin araç üretme gibi bir hedefi bulunmuyor. Apple bir otomobil geliştirmekten ziyade arka planı destekleyen teknolojiler konusuna odaklanıyor. Şirketin hedefi bu alanda devrim niteliğinde işlerin altına imza atmak.

Sağlığınız iPhone Medikale Emanet!

Apple’ın sağlık alanındaki dev projesi, hem hastaneler hem de ürün geliştiriciler tarafından merakla bekleniyor. Apple, tüm tıbbi geçmişi daha erişilebilir hale getirmek için çalışırken, ürün sağlık sorunlarının da kolayca üstesinden geleceğe benziyor. Verilen bilgilere göre teknoloji devinin hedefinde iPhone ile teşhis koymak da yer alıyor.

Teşhisten laboratuvar test sonuçlarına, reçeteden doktor yorumlarına kadar her alanda bir depo görevi üstlenecek olan ürün sağlık alanında da yeni bir çığır açacak. Test sonuçlarının bir PDF dosya eki olarak gönderilmesinin sağlanabileceği sistem sayesinde sonuçların yeni doktorlara gösterilmek için hazır bulunduruluyor olması zaman kayıplarından yaşanan sorunların da asgari seviyelere inmesini sağlayacak. Kısaca özetlemek gerekirse iPhone tıbbi geçmişinizi elinizin altına getirecek.

Sağlık için iTunes

Müzik için yaptığını sağlık alanında da gerçekleştirmek isteyen şirket “Sağlık için iTunes” sloganıyla yeni ürününün lansmanını yapmaya hazırlanıyor. Apple’ın hayalindeki ürünü gerçeğe dönüştürmesi halinde hastaneler ve sağlık IT endüstri grupları daha koordineli çalışmaların altına imzalarını atacak.

Apple’ın bu projede hangi aşamada olduğu hakkında net bir bilgi olmasa da tüm verilerin bulut sistem üzerinden saklanılması planlanıyor. Bu konuda Bulut Depolama Birimleriyle koordineli olarak çalışan ekiplerin, medikal endüstrisinin yaşadığı sorunların üstesinden gelmesi düşünülüyor. Sağlık kurumları arasında yaşanan sorunların yanı sıra yaşam mücadelesi veren hastalar için de büyük bir eksikliği gidermesi beklenen ürün, aynı zamanda tanı konmamış hastalara da çare olacak.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Cevap bırakın